Uudised

Linnalabor kutsub seminarile “Kasutu linn?”

laine uudised-laine
11. aprill 2016

Linnalabor kutsub seminarile linnaruumi jagamisest, vahekasutamisest ja tühjast linnaruumist. Seminar toimub inglise keeles, 23. aprillil kl 12-17 Telliskivi Loomelinnakus Erinevate tubade klubis, osalejatele tasuta.

Juba neljandat aastat korraldab Linnalabor Telliskivi Loomelinnaku sünnipäeval seminari. Inspireerituna eelmisel aastal huvi äratanud jagamismajandusest keskendub seminar seekord linnaruumi jagamisele.

Hüpikpoed, moodulkoolimajad ja soojaklasteaiad, kruusatud parkimisplatsid, konteiner- ja kortergaleriid, funktsionaalsed linnainstallatsioonid, tänavakohvikud, kogukonnaaiad – kuidas selline alternatiivse ruumi fetišeerimise trend, mida kirjeldab omadussõna ajutine, mõjutab meie linnaruumi kasutust? Kas vahekasutajad on maskeerunud gentrifitseerijad ja mis asi on üldse linnaruumi vahepealne kasutus?

Seminar käsitleb vahekasutuse erinevaid praktikaid ja hindab tühja linnaruumi potentsiaali rahvusvaheliste näidete kaudu.

Oma kogemustest räägib Bremeni linna vahepealse kasutuse agentuur koos liidumaa planeerijaga, kes juba aastaid teadlikult ajutise egiidi all tühje ruume elavdavad. Valgas on plaan tõmmata paneelikad maha ja rahvas kesklinna puitmiljöösse tagasi kolida. Paarsada kilomeetrit eemal Riias lööb laineid entusiastide grupp, kes väidab, et tühja ruumi kaudu saab Riia linna brändida. See kõik paneb imestama, miks meil Tallinnas või väikelinnades sellele teemale veel strateegiliselt lähenetud pole. Miks meil ei ole ruumiringluse agentuure või sellisele praktikale keskendunud arhitektuuribüroosid? Kus on meie aktivistid parkimisväljakutele vaheldust pakkuvate lahendustega?

Nendele ja paljudele teistele küsimustele püütaksegi seminaril vastuseid leida, kokku tuua tühjade ruumidega tegelevad institutsioonid, ametnikud, arendajad, vabaühendused, aga ka lihtsalt avara maailmapildiga ja tegusad inimesed ning tekitada viie tunni jooksul elav arutelu.

Seminar toimub inglise keeles (v.a kaks mõtteringi) ja on kõigile huvilistele tasuta.

Kuna üritus tõotab tulla populaarne ja kohtade arv on piiratud, on tark end aegsasti seminarile registreerida siit.