Õpilasele

Kogukonnapraktika on lihtne: valid vabaühenduse, lepid vabaühenduse esindajaga/juhendajaga kokku praktika toimumise aja ja sisu, täidad endale võetud ülesandeid ja praktikapäevikut, mis aitab sul kogetut mõtestada ja teha oma järeldusi.

Kogukonnapraktikaga saad töökogemuse, mida väärtustavad tööandjad, saad uued sõbrad ja oskused. Lisaks saad turvaliselt oma mugavustsoonist väljuda, silmaringi laiendada ja ise kujundada, kuidas kodanikuühiskonda paremini tundma õpid.

Kogukonnapraktika hea kogemuse saad, kui läbid need sammud:

 1. Tutvu programmiga, KKK osaga siin lehel ning praktikapäevikuga.
 2. Pane paika, mis on sinu praktika eesmärgid.
 3. Vali vabaühendus, kuhu soovid praktikale minna. Võta juhendajaga ise ühendust ja lepi esimese kohtumise aja.
 4. Registreeri praktikale.
 5. Täida endale võetud ülesanded, küsi, uuri ja löö kaasa. Sulle ja juhendajale tööeetika abiks on vabatahtliku tegevuse ja praktika hea tava.
 6. Täida praktikapäevikut pidevalt.
 7. Räägi oma praktikakogemusest koolitunnis ja (kooli)meedias.
 8. Täida tagasiside küsimustik.
 9. Ole edaspidigi hea ja julge kodanik.

Registreeri praktikale

Täida vorm ja anna teada, kuhu praktikale lähed.

Loe edasi

Andmebaas

Andmebaasist leiad vabaühendused, mis sind praktikale ootavad.

Loe edasi

Lood

Mida juba praktikal käinud oma kogemusest räägivad?

Loe edasi

Sõidukulude hüvitamine

Kui pead sõitma kaugemale praktikat tegema, siis aitame sinu kulusid katta.

Loe edasi

Kontakt

Võta programmi vedajatega ühendust.

Loe edasi

Tagasiside

Tahame teada, kuidas sul läks. Palun leia veidi aega ja anna meile teada.

Loe edasi

Läänemaa Ühisgümnaasiumi kogukonnapraktikandid käisid praktikal Haapsalu Loomade Varjupaigas. Oma kogemuse koondasid nad pilti ja helisse, kus kutsuvad üles kaasa mõtlema, kuidas igaüks saab aidata kaasa parema keskkonna loomisele.

Korduma Kippuvad Küsimused

Miks kogukonnapraktika sulle kasulik on?

Kogukonnapraktika annab sulle võimaluse õppida väljaspool kooli, tutvuda uute inimestega ning uurida töövõimalusi ja uusi ameteid. Praktika vabaühenduses arendab sinus empaatiavõimet, ettevõtlikkust, planeerimisoskust, suhtlusoskust ja meeskonnatunnet. Samuti õpid analüüsima tehtud tegevusi, andma tagasisidet ning sünteesima saadud kogemusest teadmisi. Selline kogemus annab sulle parema positsiooni tööhõives ja ülikooli astumisel ning võimaluse tegutseda töökeskkonnas ja tutvuda uute ametite ja teemadega. See kõik aitab sul orienteeruda tulevase eriala valikul.

Kust ma leian vabaühenduse?

 1. Otsi kodanikuhariduse andmebaasist db.ngo.ee “osaleb kogukonnapraktikas” filtri kaudu. Filtreeri vabaühendusi ka oma piirkonna järgi.
 2. Kui sa ei leidnud endale huvitavat või ei jätkunud kohti, uuri teisi ühendusi sealsamas või üleriigilisest vabaühenduste andmebaasist (vali paremas menüüs oma maakonna ühendused).
 3. Ühendusi võid küsida ka kohaliku Arenduskeskuse MTÜde konsultandilt (kontaktid) või noorte ettevõtlikkuse konsultandilt.

Teine ja kolmas tee eeldavad, et sa võtad ühendust vabaühendustega, kes ilmselt veel kogukonnapraktika programmist ei tea. Kui soovid just nende juurde minna, siis tutvusta neile kogukonnapraktika ideed, ajakava ning tema ja enda rolli. Saada talle ka programmi kodulehe juhendajatele mõeldud osa link. Nii saavad vabaühenduse inimesed ennast kurssi viia ja kaaluda enda võimalusi. Kui jõuad vabaühendusega kokkulepele, registreeri ennast programmi vormi kaudu, lepi juhendajaga kokku esimene kohtumine ja anna meile teada tema kontaktid.

Miks on praktikapäevik vajalik?

Päevik aitab sul olla praktikal tähelepanelikum, märgata olulisi detaile vabaühenduse töös ja iseenda juures, tuua praktikal tehtust ja nähtust välja olulise ja paigutada selle laiemasse pilti. Päevik on sulle tunnis abiks analüüsiülesandeid täites ning ka tulevikus, et meenutada praktikal omandatud oskuste ja teadmiste arengut. Päeviku abil saab õpetaja hinnata sinu oskust oma kogemust analüüsida.

Kes on hea kodanik?

Hea kodanik:

 • tunnetab oma kohta maailmas ja teiste inimeste seas ning mõistab, et elusolendid on asjadest tähtsamad
 • aitab lähedasi ja võõraid ning toetab nõrgemaid
 • astub välja ebaõigluse ja vägivalla vastu
 • teeb tööd ja õpib kogu elu
 • austab oma riiki ja selle tähtpäevi, tunneb põhiseadust ja õigussüsteemi ning täidab seadust ka väikestes asjades
 • tunneb huvi ühiskonnas toimuva vastu, on poliitiliselt teadlik, ilmutab kodanikuaktiivsust ega pea end tähtsusetuks inimeseks
 • austab inimväärikust, võrdõiguslikkust ja teiste õigust olla erinev
 • hoiab loodust, mõtleb ka teistele elusolenditele ja järeltulevatele põlvedele
 • tunneb ajalugu ning austab oma ja teiste rahvaste kultuuri
 • on aus, lahke, sõbralik ja peab lugu heast naljast.

Neid põhimõtteid järgides saab hea kodanik olla igaüks, hoolimata kodakondsusest.

Koostanud Eesti Mittetulundusühenduste Ümarlaua esinduskogu 2002. aastal.

Vali vabaühendus teemavaldkonna järgi, mis Sind kõnetab.

Mõtle, kas tahad sellest teemast rohkem teada, otsid elukutse ideid, kohtud hoopis ennekuulmatu teemaga ja soovid praktika abil oma silmaringi laiendada.

Tegevustega tutvumisel pea meeles:

 • Vali endale huvitav ühendus ja tegevused – nii saad paremini avada oma potentsiaali.
 • Vali ja paku need tegevused, mis panevad sind ennast proovile – nii saad paremini ennast tundma õppida ja tulemused on uhkemad.
 • Kindlasti võivad tulla ette ka need tegevused, mis on sinu jaoks igavamad, aga võib juhtuda, et vabaühenduse jaoks on just need väga väärtuslikud arenguks ja toimimiseks. Ära loobu, tee ära, mõtle juurde veel ka midagi huvitavat! See on tihti koht, kus andmisest kasvab hea kodaniku tunne.