Kava
Reede, 7. september
Kell 10 – Tallinna buss väljub Vene Kultuurikeskuse eest (Mere pst 5). Bussi peal on silt "Vabakonna suvekool". Bussi (s)ees on meie liikmete koordinaator Robert Peetsalu (tel 56919442).
Kell 11 – tuleme, näeme, paneme nimesilte rinda, otsime wifit
Kell 11.30 – Innustuseks – Daniel Vaarik, Memokraat.ee ja EMSL-i nõukogu liige
Kuidas ometi õnnestus Memokraadi ümber luua võrgustik, kus inimesed ei käi ainult lugemas, mida tarka ja vaimukat Daniel seekord on kirjutanud, vaid pakuvad ka oma artikleid, arutlevad, panevad raha kokku saamaks otsereportaaži New Yorgist jpm. Minu vabaühenduses võiks ju ka nii olla. Mis mul viga on?!
Kell 12 – Liikmed ja võrgustikud – Urmo Kübar, EMSL-i juhataja
Kogu maailma tarkuse ning oma kogemuse põhjal arutleb Urmo, millal sobib selge struktuuriga organisatsioon ja millal hajusam võrgustik, mis ühe või teisega õnnestub ja mis mitte, ning kuidas jõuda vabaühenduse ja liikme vahel harmoonilise lähisuhteni, kus kumbki ei peaks põdema, kas temast ikka hoolitakse piisavalt või kas ta saab sama palju, kui panustab. Vaata seinale näidatud pilte: http://prezi.com/76gebclbn-7a/vabakonna-14-suvekool.
Kell 13.30 – Lõuna Musta Täku Tallis
Kell 14.30 – Õpitoad liikmete ja võrgustike kaasamisest
Kolmeks loe! Igas samaaegselt toimuvas õpitoas on eestvedajaks 2-3 vabaühenduse esindajat või muidu spetsi, kes on kõike (hea küll – paljut) näinud ja teinud ning keedavad selle koos osalejate kogemustega asjalikuks aruteluks. Ülesandeid tuleb ka lahendada.
1. "Ei no eks see juhatus teeb meil asjad ära!"
Kuidas jagada juhtimist, millised võiksid olla juhatuse/nõukogu, tegevjuhi, liikmete, võrgustiku liikmete rollid? Miks nii palju liikmeid passiivsed on? Miks nad ei saa aru, et kui igaüks natuke teeks ja vastutaks, pöörleks maakera ju palju kiiremini? Ja mida siis teha?
Õpituba veavad eest ning kõnelevad oma kogemustest seoses juhtimise ja võrgustike töölesaamisega Eesti Energia juhatuse liige (ja mõndagi vabaühendust käima tõmmata aidanud) Margus Rink, Eesti Väitlusseltsi juhataja Margo Loor ning ühingu Korruptsioonivaba Eesti (mille juures tegutseb ka vabaühenduste korruptsioonivastane võrgustik) juhataja Asso Prii.
2. "Minu käest pole keegi midagi küsinud!"
Mis annab õiguse öelda, et tegu on ühiselt kujundatud seisukohaga, mitte paari eestvedaja arvamusega? Keda ja kui palju kaasata? Kas tõesti peavad kõik nõus olema? Mõni on ju hull! Kiire on nagunii kogu aeg jne. Õpikoda on eelkõige mõeldud huvikaitseorganisatsioonidele.
Eestvedajateks on kolme eriilmelise huvikaitseorganisatsiooni-võrgustiku aktivistid Kaie Toobal külaliikumisest Kodukant, Juho Kalberg Tallinna Telliskivi Seltsist (asumiselts, kel on õnnestunud tuhandeid Kalamaja ja Telliskivi piirkonna inimesi koondada võrgustikku, mis löönud tagasi linnavalitsuse plaani Kalamaja tasuliseks parklaks muuta ja praegu murrab piike mitme detailplaneeringu teemal) ning Merilin Piipuu Eesti Õpilasesinduste Liidust.
3. "Info ikka absoluutselt ei liigu!"
Üks pole kursis infoga, millega on kursis teine, kes aga ei peagi olema, kolmas ei tule selle pealegi, et info on ainult temal, neljas ei jõua enam e-kirju kustutada, viies ei taibanud junk kataloogist otsida, kuuendal on postkast täis jne jne. Kas kanalite, ajastuse ja infomahu vahel on tasakaal üldse võimalik? Samuti tuleb juttu sellest, et soov olla tõsiseltvõetav ei tähenda veel, et su info peaks olema igav.
Sisekommunikatsiooni õpituba veavad Maie Kiisel ja Age Rosenberg Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudist (kes samas ka teada-tuntud vabakondlased), aastaid EMSL-i tekstidele nägu ja tegu andnud Alari Rammo, ja Kuno Kompus heategevusühingust Naerata Ometi, kus suudetakse infot liigutada väga kirju seltskonna rohkem või vähem aktiivsete vabatahtlike, annetajate (nii üksikisikute kui ka ettevõtete), partnerorganisatsioonide ja abisaajate vahel. Vaata Maie ja Age näidatud esitlust siit.
Kell 17.30 – Tõmbame hinge
Kell 18 – Elav raamatukogu
Elavat raamatukogu eristab tavalisest raamatukogust see, et raamatute asemel saab sealt laenutada inimesi. Kui tavaliselt on elav raamatukogu mõeldud eelkõige konkreetse isiku kogemuste ja kujunemislooga tutvumiseks, siis meie teeme veidi teistmoodi – meie raamatukogus on teosed, mis mõeldud eelkõige organisatsioonidele. Näiteks sellest, kuidas oma vabaühenduses rakendada soolise võrdõiguslikkuse või keskkonnasõbralikkuse põhimõtteid, hoiduda huvide konfliktist ja korruptsioonist, kuidas kasutada vabaühenduste eetikakoodeksit jne. Ühte "raamatut" võib laenutada ka mitmekesi, laenutustähtajaks on meil 20 minutit, nii et kokku jõuad soovi korral tutvuda 2-3 "raamatuga". Raamatukogu komplekteerimine praegu käib, hetkel on nimekirjas:
- Asso Prii, Käärt Kaljuvee "Korruptsiooni vältimine algajatele ja edasijõudnutele"
- Agu Laius "Kas vana eetikakoodeks roostetab?"
- Annika Lepp "Kuidas ürituste korraldamisel taimetoitlastega arvestada?"
- Evelyn Valtin "5 viisi, kuidas iga organisatsioon saab loomade elu parandada"
- Marten Lauri "Kodanikuühiskonna arengukava – kellele ja milleks?"
- Madis Masing "Läbi sisekaemuse armastuse, õnne ja elutundeni"
- Siim Vahtrus, Kärt Vaarmari "Osalemine keskkonnaasjade otsustamises"
- Kaupo Reede "Kuidas saada avalike teenuste pakkujaks?"
- Reet Laja "Sooline võrdõiguslikkus tööl ja kodus"
- Riinu Lepa "Sotsiaalne ettevõtlus ja ise tulu teenimine"
- Merle Albrant "Diskrimineerimine – see on imelihtne!"
- Tarmo Tüür "Talgud igaks elujuhtumiks"
- Ele Koppel "Kogukonnana toimimine"
Lisaks on võimalik laenutada üht pikemat ja filmiga raamatut: Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskuse esindajad Hannaliisa Uusmaa ja Liivi Pehk näitavad soovijatele kõrvalruumis 40-minutilist filmi "Tööl ja kodus ehk sooline võrdõiguslikkus Eestis" ning veavad filmi järel ka selleteemalist arutelu.
Kell 19 – Õhtustame Musta Täku Tallis
Pärast seda oleng, saun, spaa, piljard ja muu selline.
Laupäev, 8. september
Kell 8 – 9.45 – Äratus, hommikusöök ööbijaile tallis
Kell 9.45 – Kiirkohtingud
Suvekool mitte ainult ei räägi võrgustikest, vaid püüab ka nende tekkimisele kaasa aidata – on ju lõppeks tegu kaunis ainulaadse sündmusega, kus kokku saab märkimisväärne osa Eesti eri valdkondade ja piirkondade tegusamatest vabaühendustest. Kiirkohtingu jooksul tutvud vähemalt kümnekonna võimaliku partneriga ning igaühega on sul viis minutit aega, selgitamaks, kas ja milliseid koostöövõimalusi ja -huvi teil oleks. Seega mõtle juba eelnevalt, kuidas võimalikult lühidalt tutvustada oma organisatsiooni ning teemasid, milles võiksid teistega koostööd teha. Suvekoolist lahkudes saad kaasa nimekirja neist, kellega klapp tundus olevat vastastikune, edasi on juba su oma asi, kas sellest sünnib veel mõni ühekordne kohtumine, pikem tulemuslik partnerlus või jääb asi siiski sinnapaika. Paare aitab kokku viia Maris Jõgeva Avatud Eesti Fondi EMP Vabaühenduste Fondist (vihje: ka rahastajad hindavad vabaühenduste koostööprojekte üldjuhul kõrgemalt kui igaühe eraldi pusimist!).
Kell 11.30 – Paus
Kell 12 – Õpitoad: kuidas meie seda teeme?
Enam ei targuta, mis kõik võiks olla, vaid räägime väga konkreetselt, kuidas meie (see tähendab – töötubasid eest vedavad vabaühendused ja osalejad) seda enda juures teeme. Töötoad toimuvad paralleelselt ning gruppide suuruseks on 10-15 inimest. Samas tehakse peaaegu kõik töötoad kolm korda järjest läbi, see tähendab, et igal osalejal on võimalik kaasa lüüa kolmes erinevas. Enne lõunat toimub esimene 50-minutiline sats.
- Uute liikmete vastuvõtmine. Kuidas (ja millal üldse) liikmeid värvata, kust neid leida, kuidas neid vastu võtta, kuidas aidata organisatsiooni sisse elada, kellele “ei” öelda jne. Õpituba viib läbi Urmo Kübar EMSL-ist.
- Üldkoosoleku korraldamine. Kuidas teha üldkoosolek asjalikuks ja et kõik, mis seadus nõuab, saaks tehtud, aga samas oleks ka osalejatel huvitav ning saaks kasutatud potentsiaal, mis suure osa liikmeskonna kokkusaamisest tekib. Õpituba viivad läbi Merilin Piipuu ja Natali Joonas Eesti Õpilasesinduste Liidust (jajah, seesama organisatsioon, kelle üldkoosolekult liikmed lahkuda ei tahagi).
- Liikmete arenguks tingimuste loomine. Kuidas saab organisatsioon kaasa aidata, et liikmed oleksid aina paremad, targemad ja võimekamad? Eelkõige katusorganisatsioonidele mõeldud õpituba viivad läbi EMSLi arenguprogrammi eestvedaja Minni Riar ning liikmetegevuste koordinaator Robert Peetsalu.
- Muutuste läbiviimine. "Muutusi ei tohi karta," ütles sihtasutuse Domus Dorpatensis juht Martin A. Noorkõiv värskes Hea Kodaniku ajakirjas. "Tuleb pidevalt endale otsa vaadata ja küsida, kas meie tegevustel on mõju, ning kui ei ole, siis end muuta. Need muutused võivad olla hästi valusad, tekitada palju paksu verd, aga ikkagi peab seda tegema." Kuidas aru saada, mida ja millal on vaja muuta, ning kuidas muutused oma inimesi kaasates läbi viia, selles õpitoas räägimegi. NB! Parajasti Taanis viibiv Martin astub üles Skype'i vahendusel ning seda õpituba toimub ainult üks kord, kella 12-12.50.
- Mis on ühist sisekommunikatsioonil ja C₄₃H₆₆N₁₂O₁₂S₂ molekulivalemil? Seda te juba ei oodanud, eks ju? Selles õpitoas pannakse paberile sisekommunikatsioonimolekuli, uuritakse ja puuritakse, kas kõik sidemed on ikka õiges kohas ning pürgitakse sama kauni struktuurini kui on armastusemolekulil. Kõike seda sihtasutuse Noored Kooli ja nende algatuse "Tagasi kooli!" inimeste Iiris Oosalu ja Triin Noorkõivu eestvedamisel. NB! Seda õpituba ei toimu mitte kolm, vaid kaks korda, mõlemad pärast lõunat, kella 14-14.50 ja 15-15.50!
- Liikmetelt tagasiside kogumine. On lihtne jõuda otsusele, et teeme liikmeküsitluse. Kuidas aga teha seda nii, et sellest midagi olulist teada saaks ja selle tulemusel midagi ka paremaks muutuks? Õpituba viib läbi Getter Tiirik Eesti Puuetega Inimeste Kojast.
- Juhtimise üleandmine. Kuidas teha nii, et kui juhatus (eestvedaja, töötaja) lahkub, ei kao koos nendega ka nende tehtu ja uued tulijad ei peaks taas nullist alustama? Kuidas vahetust ette valmistada, läbi viia, uutel sisse elada aidata; kuidas säilitada tehtut ja traditsioone? Ning kuidas igapäevaselt nii tegutseda, et olla valmis ka selleks, kui juhi vahetus peaks mingil põhjusel ootamatult toimuma? Õpituba viivad läbi Maria Jõela Eesti Üliõpilaskondade Liidust ja Mailis Ostra Eesti Noorteühenduste Liidust.
- Liikmemaksude seadmine ja kogumine ning liikmeteenused. Mis on liikmemaksu roll organisatsiooni eelarves, kuidas leida selleks sobiv suurus, ja kuidas liikmemaksud kokku koguda, nii et sellele kuluv aeg ei oleks väärtuslikum kui saadav summa. Mida ja kui palju liikmetele liikmemaksu eest omakorda pakkuma peaks? Õpituba viivad läbi Alari Rammo ja Martin Meitern EMSL-ist.
- Veel 1-2 õpitoa osas käivad hetkel läbirääkimised, nii et nimekiri võib täieneda!
Kell 13 – Lõuna Musta Täku Tallis
Kell 14 – Siesta? Ei, õpitoad siiski jätkuvad, 14-14.50 ja 15-15.50. Teemad samad, mis enne lõunat, lihtsalt nüüd saad valida veel kaks nende seast.
Kell 16 – Lõpukõne tuli meieni seekord Kesk-Aafrikast, Ugandast, kus Siisi Saetalu MTÜ-st Mondo on avamas üht iselaadi kohvikut. Vaata ka!
Seejärel lühidad kokkuvõtted ja kojusõit (nii umbes 16.30-16.45 paiku).