Foorum kodanikuruumist Euroopas

16. novembril  korraldasime Tallinnas foorumi kodanikuühiskonnast Euroopas: “Kust tuleb vabadus ja kuhu kaob kodanikuruum?”

Kodanikuruumi puudutav on Euroopa aruteludes oluline teema ja seepärast ei saanud Eesti EL Nõukogu eesistumise raames jätta tähelepanute, mida tuleb teha ja mida vabakond saab teha selleks, et kodanikuõigusi- ja vabadusi üle Euroopa hoida:

  • kuidas hoida kodanikuruumi?
  • kuidas suurendada kõiki hõlmavat ühiskondlikku dialoogi ning astuda vastu populismile, vihakõnele ja polariseerumisele?
  • kuidas võimendada kodanikualgatuse potentsiaali?

Foorumil võtsime ette viimased kodanikuruumi kirjeldavad analüüsid ja hinnangud,  jagasime kogemusi edukamatest ja mõjusamatest valvekoera-algatustest ning vabakonna algatatud populismi, vihakõne ja polariseerumist ennetavatest või siis vähendavatest tegevustest. Arutelud tõid teemakäsitlused loodetavasti ka Eesti konteksti ning alati on kasulik teistes riikides sarnast tööd tegelevatelt organisatsioonidelt õppida.

Teisel päeval (17.11) rääkisime Euroopa kodanikuühiskonna katusorganisatsioonide ning rahvusvaheliste võrgustike esindajatega läbi, kuidas ideed ja ettepanekud poliitikaaruteludesse viia ning kodanikuruumiga tegelemist eesistumiste kaupa jätkata.

Mida rohkem on vabaühenduste aruteludes teadmist ning käsitlusi demokraatia ja kodanikuühiskonna toimimisest,  seda enam toetab see dialoogi Euroopa institutsioonide ning üle-Euroopaliste kodanikuühiskonna võrgustike vahel. Eesistujamaad võiksid tulevikus võtta eestkõneleja rolli ja koostöö korraldamisel tulevad kindlasti abiks ka äbiräägitud tuleviku-tegevuskavad.

Kuidas meil läks, kes mida ütles ning mida kokku lepiti?

  • Foorumi täpsem kava (koos ettekannetega) siin ning kõnelejate tutvustus siin.
  • Olulisemad kokkulepped II päeva arutelult. (17.11.2017)
  • Mida arvasid kodanikuruumist Eestis Herman Kelomees (Väitlusselts), Sigrid Solnik (Arengukoostöö Ümarlaud) ja Kari Käsper (Inimõiguste Keskus), EMSLi üldkoosolek (26.05.2017)
  • Kodanikuruumist Euroopas rääkisime ka Arvamusfestivalil (12.08.2017)

Foorum oli osa Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise sündmuste programmist ning selle korraldamist  toetas Riigikantselei  koostöös Kodanikuühiskonna Sihtkapitaliga 17 849 euroga.