Teema: alkohol
Lauri Beekmann, Eesti Karskusliidu esimees:
Alkoholiteema on peaaegu kõigi jaoks isiklik. Seega ma saan aru, et kui ma sellest kirjutan või räägin, vaieldakse vastu ja minnakse ka isiklikuks. Olen viimasel ajal otsustanud oma tekstide kommentaariumis esitatud väidetele vastama hakata – kui neil vähegi mingit iva sees on. Ja tundub, et kui astud dialoogi, siis võib suhtumine muutuda. Hiljuti sain tuld ja tõrva ühelt inimeselt Õhtulehe kommentaariumis, kuid pärast mõningast arutelu jõudis ta järeldusele “Aitäh toetamast, ei olegi sa nii hull vend”.
Teema: venekeelne haridus Eestis
Igor Kalakauskas, Tallinna Tõnismäe Reaalgümnaasiumi õpetaja:
Diskussioon venekeelse hariduse teemal on viimase 5-6 aasta jooksul hääbunud. Nii õppejõud kui ka koolijuhid eelistavad vältida otseseid vastuseid, et mitte saada süüdistatud ametialases ebakompetentsuses. Enamik neist, kes on teemaga kursis, saab suurepäraselt aru, et reaalsus ei ole kaugeltki nii roosiline, nagu seda tavaliselt üldsusele kirjeldatakse, ning protsessi optimeerimiseks on vaja poliitilist soovi. See aga nõuab ammu sõnastatud probleemide tunnistamist ning survestamise lõppu, kuid ummikust väljumiseks ei paku keegi lahendust: igasugune ettepanek kummaltki poolt (need, kes on venekeelse hariduse poolt ja vastu) tekitab negatiivset vastureaktsiooni. Seega on vaikimisi otsustatud sel teemal mitte sõna võtta.
Teema: kodussünnitus
Riinu Verlin
Ma olen kolm oma lastest kodus sünnitanud. Ma ei räägi sellest avalikult. Reaktsioonid on alati väga ettearvamatud. Ma ei taha kuulda, et mul vedas! Või et see oli egoistlik riskeering oma lapse elu ja tervisega. Ma ei riskinud millegagi. Ma ei taha kuulda, et tänapäeva sünnitusmajad on väga mugavad ja tingimused sünnitamiseks seal head. Ma tean seda isegi! Ma ei taha kuulda ka seda, et minusugused ehk saavad kodus sünnitada, kui kõik nii kergesti käib, aga kõik ei saa, ja et oleks see ja see kodus sünnitanud, siis poleks enam ema ega beebit. Minu sünnitused ei olnud kerged! Aga ma teadsin, mida ma teen, ja ma tahtsin ise vastutada. Ma sain sellega hästi hakkama, ma olen rahul! Mul pole vaja oma teguviisi kellelegi õigustada ja ma ei arva, et kõik peaksid kodus sünnitama. Ma ei arva ka, et ma olen seetõttu parem inimene ja ema kui mõni teine. See oli meie pere valik.
Teema: paljulapselisus
Pille-Riin Pregel
Alates neljanda lapse ootamisest on tulnud kokku puutuda äärmuslike arvamustega. Kui senini oli suhtumine olnud positiivne, toetav ja titaootuses kaasarõõmustav, siis just sel ajal hakati kahtlema minu vaimses tervises, väljendama muret niigi liigse rahvastumise pärast planeedil Maa kui ka kahtlema meie pere finantsvõimekuses kondoome osta. “Heasoovijad” toovad aeg-ajalt mulle teateid valla keelepeksust, kus tuntakse rahuldust suurperede pilkamisest. Ma ei süvene väga öeldusse. Võtan lihtsalt teadmiseks ja kergitan üllatusest kulme: “Ei ole midagi uut siin päikese all.”