“Kas me saame sinuga projektist rääkida mõnel õhtul kell 21?” küsib mu Armeenia kolleeg, kellega koos teeme Gyumri linna eelarvet samamoodi visuaalseks, nagu meieraha.ee lehel Eesti riigieelarve ning Tallinna eelarve “mullidena” juba avatud on.
Selgub, et organisatsioonil on kiired ajad – tuleb tänavatel protestida ootamatu elektritariifide hinnatõusu vastu. Armeenia valitsus andis hiljuti teada, et tõstab hinda seoses elektrifirma mitmesaja miljoni dollari võlakoormaga. Protestijad tahavad teada, kuidas see võlg on tekkinud, ja rõhutavad, et nad on mittepoliitilised, kui soovivad sõltumatut auditit Vene riigi omanduses olevas energiaettevõttes.
Arusaadav, noogutan, kodanike huvide kaitsmine peabki olema esikohal, kannatagu pealegi see projektimajandus. Mõtlen endamisi, et 10 000 osavõtjaga avalikku protesti on Armeenia kodanikuühiskonnale väga vaja – katsetamaks erinevaid meetodeid avaliku võimu mõjutamisel.
Meil oli äsja võimalus umbes 20 Armeenia vabaühendusele pakkuda terve koolituste seeria kaasamisest ja nii-öelda argisest dialoogist poliitikakujundamisel. Kui aga olukord on normaalsusest kaugel ja poliitikud ajavad selgituste asemel udu, siis on vabakonnal paras aeg hambaid näidata.
Seda tegid ka Moldova organisatsioonid, kui nende riigi kolmest kommertspangast kanditi välja miljard dollarit ehk ligi viiendik riigieelarvest, manipuleeriti börsi-infoga ja pandi finantsaruandeid kalevi alla. Niidid viisid oligarhide ja poliitikute korrumpeerunud kokkumänguni. Rahva hääl tänavatel nõudis, et võimukandjad otsustavalt tegutseksid ja süüdlased leitaks. Paraku pole seni midagi selgunud ja protestid siin enam ei aita. Vaja on pigem püsivat survestamist, et pankade finantsjärelevalvet tugevdada, aga ka asjalikku dialoogi ühiskonnas, et leida lahendusi kriisist välja tulemiseks. Mõlemas asjas on vabaühendustel võimalus oma rolli täita – kas valvekoerana või arutelude vedajana.
Loodan, et mõnel Moldova MTÜ-l on väge ja võimekust neid ülesandeid täita, aga päris kindel ma selles pole. Uurin asjade seisu edasi Praxise järjekordse arengukoostöö projekti raames, milles hakkame vabaühendustele edasi andma kogemust huvikaitses ja avalikule sektorile partneriks olemises.
Isegi neis riikides, kus demokraatia on nõrk, võim kohati korrumpeerunud ja otsustamine läbipaistmatu, annab vabakond kõik endast oleneva, et sellega mitte leppida, kõige kiuste. Meil on nii Armeeniast kui Moldovast õppida näiteks, kuidas lootusetuna tunduvas olukorras ikkagi selg sirge hoida ja teha, mis on su võimuses – koondada kodanike häält õiglast kohtlemist nõudes, või näidata otsustajatele koht kätte, kui nad vassivad ja infot varjavad.