Teadupärast on sotsiaalvaldkond tundlik ja õrn teema ning sageli näib, et see on vaid sotsiaaltöötajate pärusmaa. Mitmed sotsiaalvaldkonnas tegutsevad asutused ning ametnikud leiavad siiski, et abi saab osutada pea iga inimene, kel jätkub tahtmist ja empaatiat. Kvaliteetse ja asjakohase teenuse pakkumine näiteks erivajadusega lastele, puuetega inimestele või eakatele eeldab siiski süsteemset koordineerimist, inimeste tausta kontrollimist ning vajalikku ettevalmistamist.
„Eestis on väga häid näiteid, kus juba tänasel päeval vabatahtlikke sotsiaalvaldkonnas kaasatakse ning toimub tihe koostöö vabaühenduste ning kohaliku omavalitsuse vahel. Leiame, et vabatahtlike kaasamine on sotsiaalvaldkonnas igati mõistlik ning toetab teenuste kvaliteeti ja kättesaadavust. Pikemas perspektiivis aitab hästi läbimõeldud vabatahtlike kaasamine paremini kasutada ka sotsialvaldkonnas olevaid ressursse. Samas on sedalaadi teenuste toimimiseks vaja tugistruktuure, mis tegeleks vabatahtlike taustakontrolli, koolitamise ning toetamisega. Sellise rolli võiksid enda kanda võtta näiteks piirkondlikud vabatahtlikud keskused, kus on olemas ka vajalik kompetents. Vabatahtlikud on valmis aitama ja ei oota oma tegemise eest tasu, teisalt tuleb meil mõista, et vabatahtlike kaasamise korraldamine ei saa toimida õhinapõhiselt, vaid vajab ka asjakohast rahastust,“ tõdeb Liikumise Kodukant vabatahtliku valdkonna juht Eha Paas.
Akadeemias tutvutakse heade näidetega, kus vabatahtlikud ja vabaühendused pakuvad sotsiaalvaldkonnas tõhusat täiendust. Näiteks tutvustavad Noorteklubi Active ja MTÜ Eriline Maailm (MTÜ Maana), kuidas töötavad vabatahtlikud erivajadustega lastega, MTÜ Maana (Võrumaa) räägib kogukonna initsiatiivil teenuste pakkumisest omaenda kogukonna liikmetele, Helpific tutvustab innovatiivset sotsiaalhoolekandesüsteemi ning MTÜ Teeme tutvustab seltsilise teenuse mudelit eakatele.
Akadeemia teisel päeval tutvutakse Pärnu ühendustega, mis sotsiaalvaldkonnas vabatahtlike kaasavad. Näiteks külastakse Shalomi lastemaja ja perekeskust, Pärnu Maarjakodu, MTÜ Aktiviseerimiskeskust Tulevik ning Tammmiste hooldekodu, mis samuti on kaasanud teenuste juurde vabatahtlikke. Oma kogemust vabatahtlike kaasamisel tulevad tutvustama Kansalaisareena Soomest ning noorte loovorganisatsioon „Trepes“ Lätist.
Vabatahtlike kaasajate akadeemia eesmärgiks on juba toimivate sotsiaalvaldkonna vabatahtlike kaasamismudelite jagamine ja levitamine ning dialoogi tõhustamine kohaliku omavalitsuse ja riigi tasandil, et kõrvaldada takistusi vabatahtlike kaasamisel sotsiaalvaldkonnas.
Lisainfo:
Eha Paas
Vabatahtliku valdkonna juht
Eesti Külaliikumine Kodukant
e-post: eha@kodukant.ee
tel: +372 517 0214