„Te panustate oma kallist vaba aega kogukonna turvalisuse tõstmisesse – see on vägev, mis te teete,“ ütles Lauri Lugna vabatahtlikele. „Iga abipolitseinik, vabatahtlik päästja ja merepäästja on ohutu käitumise eeskuju, tuletades meelde, et turvalisus algab meist igaühest,“ lisas ta. Samuti tõstis ta esile vabatahtlikke toetanud omavalitsusi, ettevõtteid ja eraisikuid. „Teiste seas sai vabatahtlike toetaja aunimetuse ettevõtte, mille enda territooriumil toimus mõned aastad tagasi tulekahju. See näitas, kuidas ootamatul hetkel võime ise olla abivajaja rollis ja seda enam oskame turvalisuse tagajaid hinnata,“ märkis Lugna.
Aasta abipolitseinike rühma aunimetuse sai politsei- ja piirivalveameti (PPA) Lõuna prefektuuri Kagu politseijaoskonna Võru abipolitseinike rühm. Tegemist on silmapaistva abipolitseinike rühmaga, mida iseloomustab suur panus ennetustöösse, noorte liikmete lisandumine ja kaasalöömine piirivalvelises tegevuses. Võrumaa koolides on nad noori rattureid õpetanud turvaliselt liiklema. Samuti on nad koolide ümbruses viinud läbi aktsiooni „Helkuriga sõbraks!“. Et neil abipolitseiniku töö tõesti silma särama paneb, näitab seegi, et kolm rühma liiget on politseiteenistusse asunud.
Parim vabatahtlik merepäästeühing 2017 on Lääne-Eesti vabatahtlik reservpäästerühm, mille merepäästevõimekus ulatub Nõva lahest Virtsu sadamani. Möödunud aastal osales ühing kuuel merepäästesündmusel. Kaalukaim sündmus oli 30. mai õhtul, kui halvenenud ilmaolude tõttu jäid Hobulaiule tormivangi kolm inimest. Vabatahtlikud merepäästjad aitasid nad turvaliselt kaldale. Koolide jaoks töötas ühing eelmisel aastal välja jää- ja veeohutusprogrammi, kus õpetati jääl, mere ääres ja merel õigesti käituma ning õnnetuse korral nii ennast kui ka kaaslast päästma. Lisaks aitavad ühingu liikmed otsida teadmata kadunud inimesi.
Parimaks vabatahtlikuks päästekomandoks osutus Kambja vabatahtlik päästekomando, keda iseloomustab pikaajaline ja pühendunud töö turvalisuse tõstmisel kogukonnas. Nad on alati valmis osalema kogukonna turvalisust puudutavates ettevõtmistes – olgu selleks evakuatsiooniõppus kohalikus hoolekandeasutuses, kodunõustamised või veeohutuspüstakute olukorra kontrollimine. Plaani on võetud ka regulaarse päästeala noorteringi käimalükkamine. Samuti on nad suureks abiks maakondliku laste ohutuslaagri läbiviimisel. Eelmisel aastal reageerisid nad 25 väljakutsele ja tegid 71 kodunõustamist.
Samuti tunnustati vabatahtlike toetaja aunimetusega neid, kes on andnud vabatahtlikele kasutamiseks ruume ja tehnikat, aidanud läbi viia õppusi, panustanud vabatahtlike töösse rahaliselt või oma isikliku ajaga. Siseturvalisuse vabatahtlike toetaja aunimetuse pälvisid Järva vallavalitsus, Kadrina vallavalitsus, Alfons Hakans AS, Nelja Energia AS, Auto 100 Tallinn AS ja Anne Aigro.
Tänukirja vabatahtlike toetamise eest said Respo Haagised AS, Sõrandu Farm OÜ, AS Reideni Plaat, Pro Marine Trade OÜ ja IIZI Kindlustusmaakler OÜ. Tänukirja siseturvalisusesse panustamise eest pälvis raudteeohutusega tegelev MTÜ Operation Lifesaver Estonia.