Kes palju teeb, see kaugele maailma jõuab: MTÜ Mondo
MTÜ Mondo on üks Eesti suuremaid ja tuntumaid vabaühendusi, kelle haare ulatub mitmele mandrile. Keenias ja Kongos toetatakse naiste (sotsiaalset) ettevõtlust, Jordaanias ja Iraagis abistatakse sõjapõgenikke, Afganistanis toetatakse ämmaemandate haridust, jõutakse mujalegi. Mondo aitab maailmaharidusel jõuda Eesti koolidesse ja avalikkuseni ning just nende käest saab osta eetilisi kingitusi: mõne kitse Afganistani naisele või Aafrika naiste käsitööd. Kõigele lisaks seisab Mondo õiglase kaubanduse eest Eestis.
Üks MTÜ Mondo edu saladusi on rahvusvaheline koostöö teiste suurte abiorganisatsioonidega. Näiteks tehakse palju koos soomlaste suurorganisatsiooni Finn Church Aidiga.
Ukraina heaks
Vabaühenduste liidult kodanikuühiskonna aasta teo tiitli pälvinud kampaania on toonud annetuskastide juurde Euroopa suurimad arengukoostöö skeptikud – eestlased. Kampaania “Ukraina heaks” taga on kolm vabaühendust – Eesti Pagulasabi, MTÜ Ukraina Kultuurikeskus ja MTÜ Mondo –, kes panid pead ja seljad kokku, et ühiselt teavitada: Ukraina vajab eestlaste abi. Ühine kampaania tõi palju toetajaid ning abi jagatakse mitmel viisil, kasutades kõikide organisatsioonide kontakte ja tugevusi. Lisaks leidlikele annetuse kogumise viisidele (nt kunstioksjon) on avalikkusele iga nurga alt aru antud ja aitäh öeldud. Senini on kokku kogutud umbes 60 000 eurot.
Ukraina ja pagulaste teema eest seisja: Eesti Pagulasabi
Eesti Pagulasabi aitab siinsetel pagulastel eluga Eestis hästi kohaneda ning seisab pagulaste ja varjupaigataotlejate õiguste eest. Lisaks annab Eesti Pagulasabi välja “Varjupaiga aastaraamatut”, et analüüsida Eesti varjupaigapoliitika arenguid ja kitsaskohti. Seoses pagulaskvootidest põhjustatud meelepahaga on Eesti Pagulasabi juht Eero Janson olnud selle kevade meedia superstaar, jagades tasakaalustatud ja põhjalikku infot põgenike ja varjupaigapoliitika kohta pea igas meediakanalis. Pingelisel ajal andis Pagulasabi välja ka
infolehe ja korraldas avaliku arutelu, et selgitada, milles üldse Euroopa Komisjoni plaan seisneb (Leiad, kui otsid netist: “Euroopa rände tegevuskava küsimused ja vastused”), kuidas päris igaüht Eestisse ei lasta ja miljonit eurot kätte ei anta. Et aidata sõjapõgenikke rohkem ja efektiivsemalt, töötab Pagulasabi ka sisepõgenikega Ukrainas, saates sinna psühholoogidest vabatahtlikke põgenike laste probleemidega tegelema.
MTÜ Andakidz Filipiinidel: krõpsuimpeeriumini!
Paljud kodud Filipiinidel on ka kõige päikeselisematel päevadel pimedad – väikestel ruumidel pole aknaid ja majad on kuumuse kaitseks ehitatud varjulistesse kohtadesse. Elekter on kallis ja nii tehakse koduseid toimetusi ja õppetükke hämaruses.
Peamiselt Anda külas tegutsev MTÜ Andakidz paigaldas vaeste perede kodudesse 2000 päikesevalgustit, aidates peredel nii elektrit säästa kui ka elutingimusi parandada. Valguse toimetamine tuli lihtsast ideest: läks vaja vaid taaskasutatud plastpudelit, puhast vett, tilgakest kloori ja metallitükki. Pudel paigaldati katusesse nii, et pudeli ülemine osa jäi välja ja alumine osa tuppa. Pudeli kaudu võimendub päikesevalgus siseruumidesse ja annab 40–60 W elektripirni efekti. Pudelitest jätkub Anda külasse valgust kuni viieks aastaks.
MTÜ Andakidz tegutseb ka mujal Filipiinidel. Näiteks Boholi saare Talisay kaluriküla elanike elatumine kalapüügist oli vaevaline. Sissetulekute suurendamiseks asutati kalurite ühing TAFIAS, kes valmistab kalatooteid, muu hulgas ka kalakrõpse. Talisay külale ja TAFIASe ühingule tulid appi Andakidzi vabatahtlikud – disainibüroo Velvet loovjuht Janno Siimar ja ettevõtja Robin Gurney, kes aitasid kalakrõpse turundada ja mõtlesid välja müügilahendused. Kalakrõpsud võeti müügile Boholi provintsi poodidesse ja hotellidesse ning ühing annab tööd juba üheteistkümnele naisele.