Kui seni sai taotlusi esitada kaks korda aastas, siis edaspidi tehakse otsus 30 päeva jooksul ning nimekirja muudetakse iga kuu esimesest päevast, sest enam ei küsitaks nõu asjatundjate komisjonilt. Pole lihtsalt tarvis, sest aastaid pole ekspertidel maksuhalduriga põhimõttelisi erimeelsusi olnud, ja probleemid on vaid formaalsed: esitamata deklaratsioonid või aastaaruanded. MTA plaanib siiski vajadusel ekspertidelt nõu küsida ka seadusliku kohustuseta.
Päris uutele vabaühendustele ei tähenda see aga hommepäev nimekirja pääsemist, sest seadusse jääb nõue olla enne taotlemist 6 kuud tegutsenud. Väike lootus on ka, et taotlemine ise muutub ka moodsamaks e-maksuametis, praeguse võika rtf-vormi asemel. IT-arenduste tõttu on ka eelnõu jõustuma plaanitud alles 2020 jaanuarist. Kui võimalik, taotleme varasemat jõustumist.
Teise uuendusena lubatakse 2020. aastast (ehk 2019 deklaratsioonide kohta) tulumaksutagastuse uuesti annetamist, aga see ei vaja seadusemuudatust, vaid piisab ITlahendusest. Mõte selline, et eraisik saab oma maksutagastusest saata valitud osa nimekirja kantud ühingule, mis jääb tehniliselt organisatsiooni MTA ettemaksukontole. Sealt saab vajadusel raha oma panka nõuda või selle eest järgmise kuu makse tasuda.
Tegu on praeguse valitsuse ühe lubaduse täitmisega mitmekesistada vabaühenduste tuluallikaid ehk soodustada annetuste kogumist. Maksuvaba annetamise piirmäärad jäävad aga selle valitsuse poolt muutmata, millel oleks eeldatavasti hoopis suurem mõju.
Vabaühenduste Liit toetab plaani, mis on aastaid olnud ka meie ettepanek. Täiendavad mured ja rõõmud palun saata 12. septembriks alari@heakodanik.ee.
Ja lugemist ka:
Eelnõude infosüsteemis on samad failid seaduseelnõu ja määruse eelnõu kohta.