Sel nädalal algas Afganistanis uus täiendõppekursus, mille on loonud Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli (TTK) ämmaemanduse õppetool koos Eesti MTÜ Mondoga. Veebipõhisel kursusel, mis katab teemasid alates pereplaneerimisest kuni sünnitusjärgse perioodini, osalevad ka kohalikud ämmaemanduse õppejõud. Tegu on juba teise kursusega, mis TTK ja Mondo Afganistani ämmaemandatele pakuvad.
Esmaspäeval kogunesid Afganistani Mazar-e-Sharifi linnas praktiseerivad ämmaemandad ning ämmaemanduse õppejõud, kes saavad täiendkoolituse Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolilt. Neid ootab ees uudne õppimisviis – veebikeskkonnas Moodle loodud kursus, mille jooksul vaadatakse õppefilme, loetakse erialakirjandust ning lahendatakse foorumis erinevaid teste. Tähtis roll on ka aruteludel ning ülesannetel, mis aitavad töö käigus ette tulevaid situatsioone lahendada. Kuna aktiivset osavõttu ning arutelusid sisaldav õppetöö on Afganistanis võrdlemisi uus, loodetakse kursuse läbi ka kohalikku ämmaemandusõpet uuenduslikumaks ning tõenduspõhisemaks muuta.
Nii praktiseerivatele ämmaemandatele kui ka Ghazanfari instituudis ämmaemandust õpetavatele õppejõududele mõeldud kolmekuuline kursus käsitleb laia valikut teemasid. Täiendatakse teadmisi naise elukaare, pereplaneerimise, raseduse, sünnituse ja sellele järgneva perioodi ning vastsündinu ja imiku hoolduse kohta.
Kuna kursuse käigus käsitletakse palju tervisekasvatuslikke teemasid, valmistab see osalejaid ette ka muidu väga kinnises Afganistani kultuuris koolitüdrukutele perekonnaõpetuse loengute andmiseks. Perekonnaõpetuse loengute kaudu koolitüdrukutele mitmekordistub kursuse mõju Põhja-Afganistanis.
Tegu on juba teise täiendõppekursusega, mis Afganistani ämmaemanduse õppejõud eestlastelt saavad. Nimelt pakkusid eelmisel aastal Tallinna Tervishoiu Kõrgkool ning MTÜ Mondo kuu pikkust kursust, mille eesmärgiks oli arendada Afganistani ämmaemandate käelisi ja praktilisi oskusi. Koolitusel käinud ämmaemandate esindatavates meditsiinikoolides õpib üle 500 tudengi ning hinnanguliselt mõjutab tollane koolitus tulevikus 50 000 sünnitusabi vajavat naist Põhja- ja Ida-Afganistanis.
Lisateabeks ning lühiintervjuuks on saadaval:
Silja Mets-Oja
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli ämmaemndause õppetooli juhataja
671 1702
Riina Kuusik-Rajasaar
MTÜ Mondo arengukoostöö valdkonna juht
5698 3050