Täna, 28. jaanuaril saatis Arengukoostöö Ümarlaud kõikidele Riigikogu valimistel kandideerivatele erakondadele kestliku arengu alase küsimustiku ja poliitikasoovitused.
AKÜ huvikaitse spetsialist Karl Oskar Villsaare sõnul on poliitikasoovituste eesmärk tähelepanu toomine lühiajalistelt lubadustelt pikaajaliste plaanide juurde. “Üleilmseid trende vaadates on selge, et kui soovime lapselastele pärandada elamisväärset Eestit või maailma, on vajalikud põhjalikud reformid ja poliitikate muudatused. Ainus viis, kuidas Eesti saaks tähistada 200. juubeliaastat, on kestliku arengu põhine lähenemine. See tähendab, et Eesti poliitiliste otsuste kriteeriumid on majandusarengu ja julgeoleku kõrval kõikidest inimestest hooliv ja õiglane ühiskond ning looduskeskkonna hoidmine ja väärtustamine”.
“Küsimustiku eesmärk on saada põhjalikumat ja sisulist infot olulisemate kestliku arengu teemade kohta. Erinevate erakondade programmides on hetkel mainitud mõningaid teemasid, kuid nendest kildudest on väga raske välja lugeda, milline on seisukoht olulisemate kestliku arengu teemade suhtes ning kas ja kuidas selleni plaanitakse jõuda”, selgitas Villsaar.
Arengukoostöö Ümarlaua küsimused ja poliitikasoovitused hõlmavad kliimapoliitikat, arengukoostööd, tootmist ja tarbimist ning maailmaharidust. Näiteks soovitakse teada, kuidas Eesti riik saaks tarbimise jalajälge vähendada ja toetada, et ka inimesed seda teeksid? Millised konkreetsed sammud oleksid vajalikud kliimamuutuste vastases võitluses ja milliseid tegevusi plaanitakse kestliku arengu eesmärkide saavutamiseks?
AKÜ poliitikasoovitused: http://bit.ly/2019soovitused
Küsimustik: http://bit.ly/2019kysimused
ÜRO kestliku arengu eesmärgid: Kestliku Arengu Eesmärgid
MTÜ Arengukoostöö Ümarlaud töötab kolme eesmärgi nimel: puhas keskkond, mille saame enda lastele pärandada; õiglane ühiskond, kus hinnatakse inimest ja majandus, millest võidavad kõik. Esindame 33 Eesti vabaühendust, kes tegutsevad nende eesmärkide nimel kogu maailmas.
Märkus toimetajatele:
Eesti keeles on hetkel paralleelselt kasutuses kolm sõna, mis tähendavad väikeste nüanssidega sama – jätkusuutlik, kestlik ja säästlik (säästev).
Põhjus, miks AKÜ kasutab “kestlikku”, on selle kõige laiem haare. ÜRO kestliku arengu eesmärgid katavad loodushoiu, inimeste heaolu ja majanduse valdkonnad. Loodushoiu eesmärkidest rääkides sobivad mingis kontekstis kõik kolm sünonüümi. Samas, teistel teemadel on “kestlik” ainus lahendus, sest kui eesmärk on demokraatia arendamine või vaesuse vähendamine, ei saa neid eesmärke iseloomustada sõnadega “jätkusuutlik” või “säästlik”.