Noored on pidevas muutumises. Nagu ka viis, kuidas omandatakse matemaatikat, füüsikat või ajalugu. Kuidas YFU Eesti neid muutusi eest vedada aitab, pani kirja ANNELY EMMA KRELL.
Varsti pole enam raskeid kooliõpikuid, vaid kogu õpikutarkus kolib ümber e-õpikutesse, millele on meil ligipääs mistahes nutikast seadmest.
Nagu on muutumises kooliõpikud, on värskema ning aktiivsema vormi saanud ka koolitunnid. YFU Eesti on juba 20 aastat toonud Eestimaa koolidesse põnevust, uusi teadmisi ja värskust – ikka noortelt noortele formaadis ja seda üldse mitte väikses mahus.
Igal sügisel võtavad YFU Eesti vabatahtlikud ette vaat et ühe suuremahulisema projekti vabaühenduste seas – viia läbi üle 130 töötoa 4 nädala jooksul! Tundub võimatu? Üldsegi mitte.
Millised töötoad need on?
YFU pakub kolme erinevat töötuba, mille konseptsiooniks on aktiivne ning kaasav metoodika, mitte noorte jaoks igav loenguvorm. Tund algab põneva simulatsiooniga, mida igal aastal uuendatakse ning sellele järgneb arutelu ja analüüs – mida noored märkasid, kuidas nad seostavad seda enda koolielu või igapäevaga? Mis kõige olulisem – mida nad sellest tunnist kaasa võtaksid ning mida juba homme oma igapäevas muudaksid?
Valikus on ühiskonnaõpetuse töötuba, mis keskendub just tänastele arutlemist vajavatele valulikele teemadele ühiskonnas nagu näiteks tõrjutus, kiusamine ja nende märkamine.
Keele- ning kultuuritöötuba keskenduvad aga sellele, kuidas erinevad kultuurid ühiskonnas põimuvad ja mil moel mõjutab vahetusaasta ühe noore mõtlemist – enamasti tulevad nad nimelt tagasi avatumate, julgemate ning tolerantsemate noorte inimestena. Seda töötuba on võimalik teha erinevates keelte, näiteks inglise, hispaania või hoopis saksa keeles.
Viimaseks pakume võimalust kehastuda korraks vahetusõpilaseks – me näitame, mis tunne on alustada aastat võõras riigis, võõras peres elades ning käia koolis, kus sa esialgu ei pruugi õpetajast sõnagi aru saada. See on vaieldamatult olnud läbi aastate õpilaste lemmiktöötuba!
Kuidas teha ägedat töötuba?
Ettevalmistus algab juba väga varakult, täpsemalt aasta alguses, kui pannakse kokku koolitajate meeskond ning otsitakse koht, kus veeta kaks intensiivset koolituspäeva. Seejärel arutatakse, milline on põhiline teema, millele meie tänavused töötoad võiksid keskenduda. Eelmisel aastal sai selleks tõrjutus.
Seejärel algab pikk ja süstemaatiline töö erinevate koolidega ühendust võtmisel – on see ju paras väljakutse mahutada umbes 130 töötuba 20 tööpäeva sisse, aga järjepidevuse ning sihikindlusega on see kõik saavutatav. Huvitav fakt on see, et 130 töötuba tehakse orienteeruvalt 60 koolis, seega statistiliselt soovivad koolid alati rohkem kui ühe töötoa.
Kui koolidega kokkulepped suuremas mahus saavutatud, toimub kauaoodatud koolitus ligi 30 noorele, erakordsele vabatahtlikule ning pärast seda saabki alata YFU Eesti aasta intensiivseim projekt!
Miks peaks kool töötoa tellima?
Möödunud aastal alustanud vabatahtlik Carmen võtab oma kogemuse kokku nii : “Igas klassis on inimesi, kes omavahel ei suhtle. Just ühiskonna ja kultuuri tunnid panevad neid seda tegema.”
Kuna peamine õppimine toimub läbi mängude, saab tundi läbi viia tavalisest lõbusamal toonil, mis tõmbab õpilased kaasa mõtlema ning tegutsema. Mõni kool tellib töötube lausa igale klassile alates 8. klassist – ikka selleks, et tegeleda järjepidevalt teemadega, mis vajavad käsitlemist.
Sügisel viisime töötube läbi väga erinevates Eestimaa otsades – saartel, Võrumaal, Valgamaal, Ida-Virumaal, põhjalikult sõitsime läbi ka Tartumaa ja Põhja-Eesti.
Koole külastavate vabatahtlike koordinaator Anti võtab oma kaheaastase kogemuse kokku nii: ”Ma arvan, et meie õpilastele on vaja selliseid tunde, et avardada nende silmaringi ja näidata asju uue nurga alt. Iga vahetusõpilase lugu on erinev ja alati saavad noored midagi huvitavat teada. Ma loodan, et peale meie tunde hakkavad õpilased rohkem mõtlema kultuuridevahelisele erinevusele.”
TÖÖTOAD ON KOOLIDELE TASUTA!
Rohkem infot: annelyemma@yfu.ee või www.yfu.ee/koolile/tootoad/