artikkel

Kodumaine ja tervislik toit taluturult

laine
Annika Oras 3. veebruar 2020
Foto: erakogu

Hea Kodaniku talvenumbris küsisime vabaühendustelt ja aktiivsetelt kodanikelt üle Eesti, kas on elu väljaspool Tallinna. Kohaliku elu elavdamisest kirjutab Annika Oras SA Kalevipoja Kojast ja Kääpa OTTist.

Meie kõige suurem ülesanne on saada kohalik elanik väärtustama kohalikku toitu ja kasutama seda võimalust, et igal nädalal on neil siinsamas väike taluturg, kust saab osta värsket ja head talukraami. Harjumuspärane on ju osta kõik poest ja harjumuste muutmine on teadagi keeruline. Aga näha on, et samm-sammult hakatakse üha rohkem väärtustama väiketootja tehtut ja pigem eelistatakse tervislikku toitu. Suur töö on veel teha, et inimesed saaksid aru, et nende tervis sõltub väga palju sellest, mida nad söövad, aga me oleme teel. 

Ägedamaks teeme kohalikku elu sellega, et võtame ette asju, mida võibolla igas väikses külas ette ei võeta. Kääpa OTT on kahe ja poole tegutsemisaasta jooksul korraldanud kolm sügispidu, kolm jõululaata ja osalenud kolm korda avatud talude päevadel. Rahvast käis meie juures kõvasti, rekord oli ligi 700 inimest. Lisaks oleme kahel aastal osalenud ka Peipsi toidu tänaval, kus sel aastal käis meie restoranist läbi üle 1000 inimese. 

Aitame käivitada Alatskivi OTT-i ja varsti ilmselt läheme nõuga appi ka Põltsamaa OTT-ile. Meid on kutsutud üritustele, et annaksime oma toodanguga neile vürtsi juurde, ja huvi meie toodete lettide vastu järjest suureneb. Üha enam valitakse ka kinke kohalikest toodetest ja selle üle on ainult hea meel. Kokkuvõttes on see ju kasulik kõigile – ka ettevõtjale, kes tänu sellele saab endale leiva lauale ja ei pea maalt ära kolima, et linnast tööd otsida. 

Kääpa külas on sündmusi veelgi. Näiteks on lasteaias juba üheksa aastat korraldatud jõulude ajal õpetajate ja lapsevanematega heategevuslaata, mille tulu läheb Kääpa lasteaiarühma lastele. Oleme saanud tänu sellele ehitada õuemaja, terrassi, osta suure puidust õueauto, kiiged, teha meie õueala kaks korda suuremaks, kui ta enne oli, ja lasta sinna ehitada miniseikluspargi.

Lasteaiale on soetatud korralik helitehnika. Selle aasta eesmärk oli piraadilaev ja selleks on nüüd ka piisav ressurss olemas. Laat on vahva ettevõtmine, kuhu on kaasatud lisaks lasteaiale ka kogukond, kohalikud ja kaugemad toetajad, ettevõtjad, muusikakoolid, esinejad ja nii edasi. Laadal saab osta jõulukinke, osaleda loosis ja oksjonil, kuulata esinejaid, vaadata jõulufilmi, meisterdada, loomadele pai teha, kohvikus maiustada. 

Unistusi on veel palju. See oleks ju nii tore, kui igas külas oleks oma väike taluturg, kuhu kohalikud saaksid tulla kokku ja siis osta või müüa head eestimaist ja puhast toidukraami, aga miks mitte ka käsitööd või puutööd või sepatööd. Meil on see olnud nii juba kaks ja pool aastat, pole veel ühtegi nädalat vahele jäänud. 

SA Kalevipoja Koja lõime 2004. aastal ja see hõlmab kolme üksust: Kalevipoja muuseumi, rahvamaja ja seiklusparki, lisaks veel kaks palkhoonet ja üks vana ajalooline vallamaja. Kõik meie hooned on ajaloolised: rahvamaja on ehitatud umbes 200-aastase magasiaida ümber, kasakamaja on sama vana. Muuseumihoone on vana koolimaja, mis valmis 1929. aastal, vallamaja on ka ligi sajandivanune. Muuseumis käib praegu renoveerimine ja avame mais 2020, teemaks muidugi Kalevipoeg ja eesmärgiks tuua eepos taas au sisse. Et muuta Kalevipoeg noortele atraktiivsemaks, oleme sisse toonud virtuaalreaalsuse, heli- ja valgusemängu, tegevustoa ja palju muud. Väga loodame, et meie ekspositsioon saab olema põnev nii noorele kui ka vanale, nii sise- kui ka välisturistile ja ka neile, kes tahavad minna teemasse sügavuti.

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.

Hea Kodaniku artiklid valmivad vabatahtlikkuse alusel, kuid tellimise, toimetamise ja ajakirjakaante vahele seadmisega kaasnevad paratamatud kulud. Kui sulle meeldivad Hea Kodaniku artiklid ning tahad toetada nende ilmumist ka edaspidi, toeta meid siin: https://heakodanik.ee/toeta.