Mõnikord ei saa kodanik arugi, et ta haritud sai. Hea Kodaniku kodanikuhariduseteemalises numbris esitleme kolme vahvat kodanikuhariduslikku algatust, mis utsitavad meid rohkem mõtlema, osalema, vastutama, tasakaalustama, kuulama, arutlema ja sõna sekka ütlema – isegi kui seda otseselt ei paluta teha. Ning mis kõige tähtsam: ei midagi kohustuslikku ja ei mingit tuupimist.
Kui Uuskasutuskeskus (UK) 2004. aastal ühe väikese poega Tallinnas alustas, oli heategevuseks kasutatud asjade kogumine ning eriti annetamine inimestele suhteliselt võõrad. Nüüd on UKl seitse poodi viies linnas ja tegu on ühe Eesti edukama sotsiaalse ettevõttega. Uuskasutuskeskus kogub kokku inimeste ülejäänud riided ja kõik muugi ning müüb need kasutatud asjad oma kauplustes edasi neile, kel juhtumisi just selliseid asju tarvis.
MTÜ Uuskasutus turundusjuht Annika Altmäe usub, et poodide kasvav hulk räägib juba päris kõnekalt sellest, et uus ja taaskasutus on ühiskonnas tõusutrendis. Siiski pole lage veel ette tulnud ja nende eesmärgiks on iga aasta jõuliselt laieneda, et muuta uuskasutamine igapäevaseks ning veelgi lihtsamini kättesaadavaks kõigile Eesti inimestele, olenemata elukohast.
Teist aastat toetab Uuskasutuskeskus suurannetusega Kiusamisvaba Kooli sihtasutust: veebruaris anti üle 20 000-eurone toetus. UK soov oli, et toetusest oleks abi ka neile inimestele, tänu kellele nad üldse saavad toetust anda – rõivaste ja asjade annetajatele. “Proovime leida selliseid algatusi, millest on abi nii meie annetajatele kui ka ühiskonnale laiemalt. Hea ja turvaline koolikeskkond on ju kogu ühiskonna huvides, mitte ainult praeguste lapsevanemate või õpilaste eramure,” ütles Annika Altmäe.
Keskusele annetajatest moodustavadki suure osa just lapsevanemad, kelle lapsed kas juba käivad koolis või lähevad sinna varsti. Kuna SA Kiusamisvaba Kool pakutava KiVa programmi kasutanud koolides on näha, et kiusamist jääb tõesti vähemaks, siis polnud valik raske. Nagu UK on ka KiVa algatus suure sotsiaalse mõjuga ning Kiusamisvaba Kooli missioon ja tegevus on nii Uuskasutuskeskusele kui ka sinna annetajaile oluline.
UK-le annetajate ja poekülastajate arv on paari aastaga kasvanud, kuna poevõrk on jõudsalt laienenud, kuid ka Kiusamisvaba Kooli rolli ei tasu siin alahinnata. “Kindlasti toovad lapsevanemad palju parema meelega oma asjad just neisse poodidesse, kui teavad, et teenitud tulu panustatakse Eesti laste koolikeskkonna parendamisele,” usub Annika Altmäe.