12. mai mitmekesisuse päeva puhul küsisime kümme küsimust mitmekesisusest vabaühendustes. Kõige paremini teati Eesti Pagulasabi sotsiaalse ettevõtte Siin & Sääl nime. Kõige vähem oldi kursis sellega, et seni on vaid kaks vabaühendust saanud mitmekesise tööandja märgise “Austame erinevusi”.
Kõik viktoriinis esitatud küsimused ja õiged vastused leiad altpoolt.
1. Heategevusorganisatsioon Aarete Laegas sorteerib ja kogub riideid ning peab heategevuspoodi. Keda on nad oma tegevuse ja aaretega toetanud? Õigeid vastuseid on mitu.
Vastus: Aarete Laegas on oma tegevusega toetanud: Eestis elavaid abivajajaid beebidest kuni eakateni välja, Eestis elavaid erinevast rahvusest elanikke, ka pagulasi, loomi.
2. Milline oli esimene riik, kus Eesti Pagulasabi humanitaarabi andma hakkas?
Vastus: Eesti Pagulasabi hakkas esimesena humanitaarabi andma Ukrainas. Praegu pakuvad nad humanitaarabi lisaks ka Jordaanias, Gruusias ja Liibanonis, varem ka Türgis. Loe lähemalt: https://www.pagulasabi.ee/humanitaarabi
3. Eesti LGBT Ühing annab igal aastal välja vikerkaarekangelase auhinna inimestele, kes on sõnas ja teos Eesti LGBT+ inimeste eest seisnud. Millise ameti esindajat ei olnud esimeste, 2020. aastal tunnustatud vikerkaarekangelaste seas?
2020. aastal ei olnud vikerkaarekangelase auhinna saanute seas arsti. Loe lähemalt: https://www.lgbt.ee/vikerkaarekangelane
4. Loomakaitse ja -õiguste tähtsus on ühiskonnas aina tõusmas, mistõttu veganlus on levinud nii Eestis kui välismaal, eriti noorte seas. Paari aasta eest tellisid loomade eestkoste organisatsioon Loomus ja Eesti Vegan Selts Kantar Emorilt toitumist puudutava uuringu. Kui suur oli selle põhjal 15-24-aastaste Eesti elanike seas veganite ehk täistaimetoitlaste osakaal?
15-24-aastaste Eesti elanike seas oli veganite ehk täistaimetoitlaste osakaal 3,2%. Loe uuringu kohta lähemalt: https://loomus.ee/uuring-iga-neljas-eesti-inimene-on-vahendanud-loomsete-toodete-tarbimist-ligi-7-eesti-noortest-ei-soo-liha/
5. Feministeerium küsib: Milline neist on negatiivne ja stereotüüpne suhtumine isikusse tulenevalt tema soost?
Negatiivne ja stereotüüpne suhtumine isikusse tulenevalt tema soost on seksism. Loe seksismi kohta lähemalt: https://feministeerium.ee/nadala-sona-seksism/
6. Mis on Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse ja Briti Nõukogu projektikonkursi nimi, mille fookuses on erineva emakeelega noorte koostööd arendavad omaalgatused?
Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse ja Briti Nõukogu projektikonkursi nimi on PickUP. Selle fookuses on erineva emakeelega noorte koostööd arendavad omaalgatused. Loe lähemalt: https://ank.ee/uudised/pickup-briti-eri-konkurss-uhendas-eesti-ja-vene-emakeelega-noori/
7. Mis on Eesti Pagulasabi sotsiaalse ettevõtte nimi?
Eesti Pagulasabi sotsiaalse ettevõtte nimi on Siin & Sääl, mis pakub toitlustust ja peab kohvikut, korraldab töötube aafrika tantsust sri lanka toitude ja süüria käsitööni. Sotsiaalset ettevõtet Siin & Sääl teevad koos Eesti Pagulasabiga siin elavad pagulased ja rändetaustaga inimesed. Loe lähemalt: https://siinjasaal.ee/
8. Tallinna Lastehaigla Toetusfond on heategevusfond, mille eesmärgiks on parima võimaliku meditsiinilise abi toomine Tallinna Lastehaiglasse. Mis vanuses inimesed teevad fondile kõige enam annetusi?
Tallinna Lastehaigla Toetusfondile teevad enim annetusi 30-39-aastased annetajad.
9. Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühing (VENÜ) koondab pensionieas inimesi, keda iseloomustab positiivne ellusuhtumine ja kes oma tegevuses lähtuvad põhimõttest – aktiivselt tegutsedes väärtustad oma elu, aidates teisi aitad iseend. VENÜ tegevusi viivad ellu toimkonnad, mis vastutavad eri valdkondade eest. Milline neist toimkondadest ei kuulu VENÜ ridadesse?
Vanurite Eneseabi- ja Nõustamisühingus ei tegutse “Kuur ja kelder” toimkond. Teistes toimkondades (mida on lisaks viktoriinis nimetatutele veel) vastutavad osalejad eri valdkondade eest organisatsioonis, näiteks toimkond “Toalilled ja taimed” hoolitseb majas ja aias asuvate taimede eest, toimkond “Söögituba” aga keskendub maitseelamustele.
10. Mitmekesise tööandja märgis “Austame erinevusi” on kvaliteedimärk, mis näitab, et organisatsioon on atraktiivne tööandja, oodates tööle talente sõltumata nende soost või taustast. See saadab väärtuspõhise sõnumi sihtgruppidele, klientidele ja koostööpartneritele, et organisatsioon hoolib Eestist ja maailmast ning annab oma panuse selle paremaks muutmiseks. Mitu Eesti vabaühendust on saanud “Austame erinevusi” märgise?
“Austame erinevusi” märgise on seni saanud kaks vabaühendust: Helpific ja Vabaühenduste Liit. Uuesti saab märgist taotleda 2022. aastal: https://humanrights.ee/teemad/mitmekesisus-ja-kaasatus/mitmekesise-tooandja-margis/.
Aitäh kõigile, kes viktoriinist osa võtsid!