Mitte et te peaksite nüüd kõik oma tuttavad ära sildistama … Ah, muidugi sildistage nad ära! Illustratsioonid tegi Tijn Nelemans.
Mugavusaktivist. “Tooge see algatus mu tagahoovi ja ma osalen!” Juht ei viitsi olla, süvitsi ei viitsi minna, vastutust ei tihka võtta, aga teistega koos võib lipuga vehkida küll.
Show-off-aktivist. Tahab pildil olla ja end lahedate inimestega koos näidata, sest siis saab feimi. Paistab silma kõikvõimalike kampaaniate fotogaleriides.
Laigiaktivist. Laigib kõike, mis tähtis tundub, aga peale kliki ei tee midagi. Tema vend on Allkirjaaktivist, kes allkirjastab palju petitsioone, aga arvuti tagant püsti tõusma naljalt nõus ei ole.
Facebooki-aktivist. Tema kirjutab Facebooki täis sisukaid argumente, kõikvõimalikes gruppides ja eri inimeste, nii sõprade kui ka arvamusliidrite seintel. Tunneb teemat ega jäta oma teadmisi enda teada.
Multiaktivist. Perekond kohtub temaga harva, küll aga leiab tema nime kõikide vähegi oluliste algatuste juurest.
Valveaktivist. Keskendub ühele südamelähedasele teemale, mida ta tunneb hästi, reageerib sellele alati avalikult ja on ka meedia jaoks sel teemal eestkõneleja.
Läbipõlenud aktivist. Nii palju on teha, et puhkust ei ole võimalik lihtsalt võtta. Meilidele vastab kunagi hiljem, läheb valel ajal valesse kohta, pilk on kustunud, aga “ei” ei oska ikka öelda.
Masendunud aktivist. Suurtes kogustes oma jõudu, tarkust ja raha panustanud aktivist, kelle investeering on negatiivse intressiga.
Tagatoaaktivist. Tahab teemaga tegelda ja tegeleb ka, toetab ja nõustab ning käib otsustajatega neljasilmalõunatel asja selgitamas, aga avalikkuse ees ei taha sellega seotud olla.
Äriaktivist. “Matab” oma äritegevusega teenitud raha mingisse ühiskondlikult olulisse asja, mis ilmselgelt ei hakka kunagi kasumit teenima, aga mis siis! Uutmoodi filantroop, kes tahab ise teha, mitte ainult raha anda.
Ametnikaktivist. See, kes läheb osakonnajuhataja ukse taha ja hüüab silmade särades: “Mul on mõte!” ja juhataja lükkab ta tagasi. Võtab telefoni ja helistab ise vabaühendusele, kui miski muutub, sest ta teab, et info peab liikuma. Loeb seaduse mõtet loominguliselt. Kipub kas läbi põlema või sektorit vahetama, kuna ei saa ministeeriumis oma tööd südamega teha. Halvemal juhul vahetatakse taltsama eksemplari vastu välja.
Ühistööaktivist. Üheltki talgult kõrvale ei jää, on valmis kõikjal kaasa lööma ja tirib alati ühes ka enda ümber olevad inimesed, olgu kolleegid, sugulased või laulukoor. Tema on see, kes onu juubelil korraldab mänge ja jagab laululehti, sest koos on nii tore.
Koosloomeaktivist. Kasutab lauses alusena alati sõna “meie”. Kõik tema laused on samuti meie ühised laused. Tema lisab su Googledocsi seisukohti või artikleid toimetama ilma mingi ettehoiatuseta ja ootab, et kirjutaksite koos.
Aktivisti sõber pessimist. “Ah, niikuinii keegi ei kuula, kõik on pekkis ja miski ei muutu, mis me hakkame jamama!”
Suurtähtedeaktivist. Kirjutab SUURTE tähtedega, sest see on TÄHTIS ja te peate seda KOHE LUGEMA!
Koosolekuaktivist. Igal üritusel olemas ja võtab aktiivselt sõna, aga peale rääkimise ei tee midagi. Pärast oma sõnavõttu läheb minema.
Viies-ratas-aktivist. Kandideerib alati juhatusse, aga kunagi ei anta talle võimalust. Ta on sattunud seltskonda, kus talle rakendust leida ei osata, ja seal ta end teostada ei saa.
Tulevikuaktivist. Räägib riigist, kus valitsust ei olegi vaja, robotitest ja iseliikuvatest autodest, keegi ei saa temast aru.
Minevikuaktivist. Ei integreeru millegagi peale paberi, pastaka ja isamaaliste laulude ja keegi ei saa ka temast aru.
Elukutseline aktivist. Saab maailmaparandamise eest palka, sest ta teab, mida ta teeb, ja teeb seda hästi.
Veiniaktivist. Superkangelane käivitub temas pärast teist klaasi veini. Siis haarab telefoni ja helistab läbi kõik tähtsad inimesed või kirjutab valmis need kõige rohkem jagatud artiklid.
Viimase-minuti-aktivist. Mida lähemal on tähtaeg, seda efektiivsemalt ta toimib. Ajastab oma projektitaotlused täpselt kella 23.59ks, artikli kirjutab siis, kui meeleheitel toimetaja ütleb, et nüüd läheb ajakiri trükki, ja põhilise kõnepidaja hommikusele meeleavaldusele leiab eelmisel õhtul Hellast Hundist.
Esimene järgija. Ise kunagi midagi ei algata, aga kohe, kui midagi olulist kusagilt paistab, liitub ja jagab ja on tihedalt su selja taga. Tema sõber on Seltskonnaaktivist – valmis kaasa tegema ükskõik mida, peaasi et on hea kamp.
Awwwww-aktivist. Piisab tal vaid kõnepulti minna, kui publik on tema. Kogutud usalduskapitali hulk on selline, et mine või börsile.
Helistav aktivist. Ei jäta juhust kasutamata, kui kusagil eetris on vaba mikrofon. Vahet pole, mis teemal on saade või mis teemal on tema arvamus.
Kuulav aktivist. Kuulab hoolega ja paneb kõrva taha. Kui suu lahti teeb, on tema sõnum põhjalikult kaalutud ja tähelepanelikult kuulatud, sest ta räägib harva, aga selle eest hästi.
Naabriaktivist. Teab täpselt, kas korter viis koristab, millal kollase maja koer kaduma sai või kelle lapsed käisid raksus.
Dividendiaktivist. Enne panustamist kaalutleb hoolega, kas mäng väärib küünlaid ja mida tema sellest saab.
Ei-aktivist. Alati kõige vastu ja tuleb kohale ka, et midagi ometi ei muutuks.
Vinguv aktivist. Tal on alati häid tagantjärelemõtteid selle kohta, millises kohas, päevas ja keeles su üritus pidanuks tegelikult toimuma, mida sobinuks paremini toiduks pakkuda ja millised esinejad olnuks õiged. Ei, ta ei hoia neid mõtteid enda teada. Isiklik korraldamiskogemus üldiselt puudub.
Vandenõuaktivist. Me alguses jätsime ta välja, sest reformierakond ja reptiilid sundisid meid, aga siis ikkagi märkisime ära, et ta ei arvaks, et me ta vandenõu pärast välja jätsime.