Suvekooli programm

Reede, 5. september. Muutused indiviidi ja organisatsiooni tasandil.

10:00 – Osalejate saabumine ja majutumine

11:00 – Raimo Ülavere (Mindsweeper) – Miks me suurest osast endale antud lubadustest ei suuda kinni pidada ehk kolm peamist põhjust, miks isiklikud muutused kipuvad takerduma? Kuidas siis muuta enda harjumusi, suurendada nende teostumise tõenäosust, mis on harjumuse päästik, rutiin ja auhind?

12:00 – Anu Virovere (Anu Virovere & Partnerid) – Millised kompetentsid võimaldavad meil muutuda? Araabia kõnekäänd ütleb: „Kogu inimkond jaguneb kolmeks: need, keda ei saa paigalt liigutada; need, keda saab ja need, kes liiguvad.“ Humanistlik psühholoogia väidab, et kõik inimesed on võimelised õppima ja arenema ja eneseteostuseni  jõudma. Küsimus on – millised on omadused ja oskused, need kompetentsid, mis võimaldavad  muutuda ja areneda, kas need on õpitavad või on sünnipärased?

12:30 – Lõunasöök

13:30 – Töötoad

I Pirkko Valge (Heateo SA) – Organisatsiooni võimekuse anatoomia. Organisatsiooni suutlikkus on kõikide juhtide jaoks üks „suure pildi“ teemadest, mida mõistmata on raske uusi kõrgusi ületada. Võtame ette inspireerivad näited ja praktilised tööriistad võimekuse hindamiseks ja kasvatamiseks.

II Margus Rink (Eesti Energia) – Juhi roll muutuse loomisel. Juht on muutuse omanik ja peremees, kes peab kange tõmbama, rooli pöörama, pedaale sõtkuma. Kuidas selle tundeni jõuda? Ja kuidas seejärel nakkus nimega "muutus" maksimaalselt levima saada. Margus räägib sellest, kuidas juht peab muutuste loomisel ohjad enda kätte võtma ning kuidas seejärel ka teised kaasa tõmmata.

15:00 – Töötubade vahetus.

Töötuba I Pirkko Valge (Heateo SA) – Organisatsiooni võimekuse anatoomia. Organisatsiooni suutlikkus on kõikide juhtide jaoks üks „suure pildi“ teemadest, mida mõistmata on raske uusi kõrgusi ületada. Võtame ette inspireerivad näited ja praktilised tööriistad võimekuse hindamiseks ja kasvatamiseks.

Töötuba II Margus Rink (Eesti Energia) – Juhi roll muutuse loomisel. Juht on muutuse omanik ja peremees, kes peab kange tõmbama, rooli pöörama, pedaale sõtkuma. Kuidas selle tundeni jõuda? Ja kuidas seejärel nakkus nimega "muutus" maksimaalselt levima saada. Margus räägib sellest, kuidas juht peab muutuste loomisel ohjad enda kätte võtma ning kuidas seejärel ka teised kaasa tõmmata.

17:00 – Kiirkohtingud

18:00 – Õhtusöök

19:00 – (Käsi)raamatuklubi. EMSLil ilmus sel suvel kordustrükk Kaasamise käsiraamatust. Samuti on aasta jooksul ilmunud tulevikugrupi raportid. Nende trükistega saadame pärast õhtusööki leiba luusse kaminavalgel. Arutame täitsa vabas vormis raamatute sisu üle, jagame muljeid ning analüüsime neid. 

 

Laupäev, 6. september. Konkreetsete muutuste elluviimine praktikas.

08:00 – Hommikusöök

09:30 – Maris Jõgeva (EMSL) uurib Margus Orolt (SOS Lasteküla), kust võttis tema rasketel hetkedel julguse teha keerulisi otsuseid. Mis on kõige olulisem – säilitada maine, hoida inimesi või säästa raha? Mida teeks teisiti ja milliseid nõuandeid jagaks neile, kellel keerulised otsused tegemata. 

10:30 – I töötuba

12:00 – Lõunasöök

13:00 – II töötuba

14:30 – Mida toob tulevik? Mari-Liis Jakobson (Tallinna Ülikool) ei tegele need pool tundi mitte ennustamisega, vaid ühiskondlike muutuste analüüsimisega ja mõtiskleb, kuidas need vabaühendusi mõjutavad.

15:00 – Kojusõit

Laupäevased töötoad:

Aune Lillemets (Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik) – Kes maksab MTÜ vaeva? Kuidas leida oma tootele/teenusele õiglane hind? Töötuba neile, kes kahtlevad milline peaks olema pakutava toote või teenuse hind. Aune jagab lihtsaid nippe mis on temal aidanud hindades selgust luua. Sobib ka neile, kes ütlevad, et numbrid ei ole nende sõbrad.

Kristi Liiva (Kommunikatsioonibüroo JLP) – Kommunikatsiooninõustaja ja Arvamusfestivali eestvedaja Kristi Liiva räägib toetudes oma pea 20-aastasel töökogemusel, millised on muutuste planeerimiseks ja juhtimiseks vajalikud kommunikatsioonipõhimõtted. Töötoas uuritakse koos, mida muutuste kommunikatsioonis kindlasti teha ja ka seda, mida mitte. Osalejail soovitab Kristi töötoaks valmistudes mõelda muutusele, millega organisatsioonis on silmitsi oldud või mis ees ootamas, et ühise pooleteist tunniga saada maksimaalset kasu ja praktilist ühenduse tööriistakasti täiendamiseks.

Rasmus Rask (La Muu) – Me teame, et inimest ei saa muuta. Inimese saab välja vahetada (pole inimest, pole probleemi) ning organisatsiooni muudatuste korral ka pahatihti nii ka juhtub. Aga parimad organisatsioonid suudavad muutuda koos oma inimestega, kaasates neid varakult ja usaldades neid kõige olulisemate küsimuste sisulisse arutelusse (miks on muutust vaja, mida peab muutma ja mis on parimad lahendused).