Teised algatused, kohalikud- maakondlikud manifestid
Maakondade ja omavalitsuste piires kohalike vajadustega täiendatud manifestid:
Lisaks vabaühenduste manifestile korraldavad kodanikuühendused üle Eesti veel mitmeid valimistega seotud algatusi ning koostavad oma valdkondlikke ettepanekuid kandidaatidele. Kui sinu organisatsioon midagi sellist teeb ja seda veel siin kirjas ei ole, anna meile palun teada – info@ngo.ee!
- Eesti Väitlusselts võitleb demagoogiaga valimiskampaaniates Eesti Väitlusseltsi algatus “Märka argumenti” korraldab Postimees Onlines väitlused viie Tallinna tipp-poliitikuga, viib oktoobris kuues Eesti linnas läbi argumentatsiooni ja demagoogia tundmise koolitused valijatele ning kogub häid ja halbu näiteid poliitikute argumenteerimisoskusest ajaveebis Demakook.
- Tallinna Puuetega Inimeste Koda (TPIK) korraldab poliitikutele avaliku debati puuetega inimeste küsimustes. Debatt toimub 7. oktoobril. Juba kevadel esitas TPIK erakondadele ka omapoolsed ettepanekud puuetega inimeste olukorra parandamiseks.
- Pärnumaa Vabahariduskeskus korraldab oktoobris kokku neli tasuta koolitust volikogudesse kandideerijatele, teemaks kaasamise hea tava ja avaliku esinemise oskused. Septembris viis sama sihtasutus oma “Pärnumaa teabeliinide” projekti raames läbi kolm sõitu, kus tasuta reisivõimaluse kasutajad kuulsid ratastel koolitusel, kuidas käib kohalikel valimistel kandideerimine ja hääletamine. Loe lähemalt Pärnumaa Vabahariduskeskuse kodulehelt.
- Poliitikauuringute keskus Praxis jälgib valimiskampaaniat ning poliitikute väljaütlemisi, lisades tõestusmaterjali, et oleks lihtsam orienteeruda karmide tõdede, pooltõdede ja ebatõdede vahel. Analüütikud kommenteerivad teemasid Praxise ajaveebishttp://praxisestonia.blogspot.com
- e-Riigi Akadeemia võtab luubi alla valimiste internetikampaaniad. Plaanis on uurida erakondade ja omavalitsuste veebilehti, online väljaandeid, blogisid ja e-suhtlusvõrgustikke, analüüsimaks, kas tavapärased valimiskampaaniate hädad kolivad üle uude keskkonda või loovad uued kanalid võimalusi asju paremini ajada. Lisaks jätkatakse e-valimiste hea tavaga ning valmistatakse ette e-kaasamise juhendit kohalikele omavalitsustele. Loe lähemalt e-Riigi Akadeemia augustikuisest uudiskirjast.
- Korruptsioonivastased ühendused hakkavad valimisvaatlejateks. Ühing Korruptsioonivaba Eesti ja tema eestveetav korruptsioonivastaste kodanikuühenduste võrgustik valmistavad ette valimisvaatlejaid, et anda oma panus valimiste õiguspärasuse tagamiseks.
- Noorteühendused korraldavad koolides varivalimised. Eesti Noorteühenduste Liit ja Tartu Noortevolikogu viivad enne kohalikke valimisi Tallinna ja Tartu koolides läbi noorte varivalimised, kus oma sõna saavad öelda ka need vähemalt 14 aastased õpilased, kel ametlikel valimistel veel hääleõigust pole.
- Tallinna Üliõpilaskondade Ümarlaua platvorm “Tallinn tarkade inimeste linnaks”Pealinna tudengite ettepanekud kohalikule omavalitsusele, kuidas Tallinn tarkade inimeste linnaks saaks. Või jääks.