Miks ja millal ühing loodi?
Üks minu unistustest oli tegeleda heategevusega, kuid ma polnud veel päris täpselt välja mõelnud, kuidas ja kui suures mahus. Kuigi mul on endal alati olnud olemas soe kodu, toetav pere ja kõik muu eluks vajalik, teadsin, et tahan aidata neid, kel on elus raske ning kes abi kõige rohkem vajavad.
2012. aastal jäi muusik Kalmer Neidla tulekahjus ilma oma kodust, kuid tänu inimeste lahkusele suudeti hätta sattunud perele kiiresti hankida peaaegu kõik vajalik, millest järsku puudu oli. Pärast seda ühekordset heategevusaktsiooni avaldas tollane sotsiaalminister Hanno Pevkur meedia vahendusel arvamust, et Eestisse oleks vaja eraldi organisatsiooni, mis suudaks kriitilisel hetkel tagada kiiresti inimestele riideabi ja muu hädavajaliku.
Minu hea kolleeg (ja ühtlasi teine Aarete Laeka eestvedaja) Raido Jaan otsustas üleskutsele reageerida. Ideed ja mõtted said paberile ning hakkasime otsima mõttekaaslasi, et üheskoos plaan ellu viia. Raido Jaan pöördus minu poole ning ma ei kõhelnud kaua, sest olin tegelikult sisimas seda võimalust oodanud. 2013. aastal lõimegi heategevusorganisatsiooni Aarete Laegas, mille eesmärgiks on raskustesse sattunud inimeste abistamine. Toetame riideabiga nii tulekahjuohvreid, suurperesid, üksikvanemaid, eakaid erivajadustega inimesi kui ka teisi toimetulekuraskustes inimesi.
Kui palju inimesi ühingus on?
Aarete Laekal on hetkeseisuga kaks asutajat / juhatuse liiget. Töölepinguliste töötajate arv on kolm. Vabatahtlikke, kes organisatsiooniga peaaegu iga päev toimetavad, on kuus. Lisaks käib meil veel aeg-ajalt abiks üle kümne vabatahtliku. Kes vähem, kes rohkem – nii palju, kui keegi jõuab. Alati ootame kõiki toredaid inimesi meiega liituma, sest koos suudame veelgi enam!
Kust te toimimiseks raha saate?
MTÜ tegevuse toetamiseks oleme avanud Põhja-Tallinnas aadressil Madala 3 toreda heategevuspoe. Heategevuspoe müügist ja annetustest laekuvast tulust tasume Aarete Laeka sorteerimiskeskuse/heategevuspoe üüri- ja kommunaalkulud, keskuse töötajate töötasud ning abipakkidega seotud transpordikulud – kõik pakid jõuavad abivajajateni meie kuludega. Lisaks on meil müügil heategevustoodetena ilusad ja praktilised rahvusliku mustriga torusallid.
Eelmisel aastal esitasime oma projekti “Heategevusorganisatsiooni Aarete Laegas arenguhüpe” Kodanikuühiskonna Sihtkapitali 2017. aasta vabaühenduste majandusliku elujõulisuse arenguhüppe taotlusvooru ning saime toetuse. Selle projekti eesmärk on muuta heategevusorganisatsioon Aarete Laegas veelgi paremini toimivaks ja võimalikult isemajandavaks organisatsiooniks.
Mis on olnud teie suurim õppetund?
Kuigi tahame väga, ei saa kahjuks kõiki usaldada, kes abi paluvad. Panime organisatsiooni algusajal heausklikult mitu abipakki teele ja veidi hiljem nägime neid asju internetis müügis, kusjuures selle pere juurde viis meie pakid üks hea vabatahtlik koos oma lisatud asjadega. See jättis päris sügava jälje ja kindlasti ka pettumustunde. Kahjuks tõepoolest leidub tänapäeval ka selliseid inimesi ning peame olema hoolikad, keda toetada, isegi kui suure südamega tahaks anda oma toetuse kõigile, kes abi küsivad.
Minule isiklikult on meie organisatsiooni puhul hea õppetund olnud mõte, et unista suurelt, sest unistused täituvad. Aarete Laegas on oma lühikese tegutsemisaja jooksul väga suure hüppe teinud ning see mõte on tulnud kasuks.
Põnevaim ettevõtmine, mis hetkel käsil?
Aarete Laeka töö on iga päev põnev, kuid hiljuti oli meil üks kohtumine SA Hea Hoog turundusspetsialistiga. See asutus tegeleb erivajadustega inimestega ning hakkame tegema koostööd ja planeerime rakendada erivajadustega inimesi ka enda keskuses. Samuti tegeleme praegu eelmise aasta sügisel esitatud ja toetust saanud projektiga, et Aarete Laegast veelgi arendada. Ideid, mida ellu viia, on rohkelt ning mul on selle üle siiralt hea meel!
Mida on teistel vabaühendustel teilt õppida?
Oleme väike organisatsioon, aga teod on suured. Kõik, mida teeme, on tehtud südamega.
Kus on teil endal arenguruumi?
Kuna töömaht tegi juba alguses üsna kiiresti väga suure hüppe, on teatud süsteemid, näiteks sorteerimises, mida saaks edasi arendada. Meieni jõudvate asjade kogused suurenevad hoogsalt ja seetõttu on vaja juurde mõelda paremini toimivaid süsteeme ning võimaluse korral ka protsesse automatiseerida.
Kui teile antaks üheks aastaks kolm miljonit eurot ja mitte ühtki tingimust selle kasutamisel, siis mida teeksite?
Praeguses Aarete Laeka keskuses puudub ligipääs liikumisabivahenditele ning noored emad kannavad vankreid trepist üles. Selle kolme miljoniga soetaksime endale päris oma keskuse, kus oleks hea ligipääsetavus ning palju rohkem ruumi, et saaksime täide viia veel suuremaid unistusi. Uus keskus saaks aidata meil veel korralikult edasi areneda ning luua tulevikus sarnased pesad ka Tartumaale ning Lääne- ja Ida-Virumaale, kus inimesed meid väga vajavad ja ootavad – nõnda saaksime olla abivajatele lähemal ning valmistada rõõmu veelgi rohkematele inimestele.
Ilmus Hea Kodaniku ärisektori ja vabakonna koostöö teemalises suvenumbris.