2015. aasta kodanikuühiskonna aasta tegijate tunnustamisel sai aasta missiooniinimese tunnustuse Teele Pehk. Toona tutvustasime teda nii: on aastaid vedanud kogukondade võitlust parema avaliku ruumi nimel ja aidanud sündida mitmetel algatustel, mis seda võitlust toetavad – näiteks Linnalabor, Lasnaidee, võitlus Kalaranna säilimise eest avaliku rannana. Ta on ergutanud asumiseltse koostööle ning nõudnud Tallinna linnavalitsuselt head kaasamistava, seisnud aastaid ka üldisemalt kogukondade, avatud valitsemise, osaluskultuuri ja arutleva demokraatia eest.
Küsisime Teelelt, kuidas ta ligi 10 aasta tagusele tunnustusele praegu tagasi vaatab, ja ta vastas nii:
“Minule tuli missiooniinimese tunnustus väga õigel hetkel. Olin tollal (2015-16) jõuka kinnisvaraarendaja poolt kohtusse kaevatud, kuna kaitsesin koos asumiseltsiga Kalaranna avalikku mereäärt. Vaigistuskaebus tuli mulle suure LÄTAKana kaela, ent samas tekitas mingi seletamatu uue energia muuta teema suuremaks, et selliseid alatuid vaigistusi tulevikus ennetada. Vabakonnast ja teistelt kinnisvaraarendajatelt sain kohtuasja avalikuks tulekul niikuinii palju tuge, ent missiooniinimese tunnustus mõjus nagu päike pimedas talves. Sain järjekordse energialaksu ja hakkasin kavandama rahvusvahelist LÄTAKi-vastast kampaaniat. See jäi siiski ära, kuna kohtuasi lõppes pool aastat hiljem kaebaja algatatud kompromissiga.
Aastaid hiljem on mul kahju näha, et sellised vaigistuskaebused on jätkunud ja kasutusel ka avaliku elu tegelaste poolt. Loodan, et olukord, kus ebaeetiline äri domineerib vaba sõna ja avalike huvide üle, kaob me ühiskonnast peagi. Eesti Tasaarengu MTÜ-s tegeleme muuhulgas ka ettevõtluse muutmisega eetilisemaks.
Mina aga panin saadud tiitli enda CV-sse kirja. Ja pole hiljem kartnud avalikes huvides sõna võtta või ühiskondlikke asju ajada. Pigem just julgemalt ja otsekohesemalt.”
Tänavusi kodanikuühiskonna aasta tegijate ja vabatahtlike kandidaate saab esitada kuni 4. detsembrini.