Millal on õige aeg testida ennast suguhaiguste suhtes peale kaitsmata vahekorda? Kohe pärast vahekorda 48 tunni jooksul või hoopis 4 kuu pärast? Noorte nõustamiskeskustes läbi viidud küsitlus näitas, et noorte vastused sellele küsimusele on 48 tunnist kuni 6 kuuni. Seega, kui küsida sõbralt, siis sõber ei pruugi olla (s)ekspert.
Eesti Seksuaaltervise Liit koostöös Eesti Haigekassaga alustab kampaaniat, mille eesmärgiks on tõsta noorte teadlikkust noorte nõustamiskeskustest ning internetinõustamiskeskkonnast seksuaaltervis.ee, et noored teaksid, kuhu seksuaaltervist puudutavate küsimuste korral pöörduda.
Noorte nõustamiskeskused, mida on üle Eesti kokku 18, pakuvad professionaalset ja anonüümset arstiabi ning vastuseid seksuaaltervist puudutavatele küsimustele. Keskustes töötavad naistearstid, meestearstid, psühholoogid, ämmaemandad ja sotsiaaltöötajad.
Kõik teenused on alla 27-aastastele tasuta, ka ravikindlustamata noortele.
Noorte nõustamiskeskuste kontaktid leiab aadressilt www.seksuaaltervis.ee/noorte-noustamiskeskused
Internetinõustamiskeskkonnast www.seksuaaltervis.ee/kusi-nou saab anonüümselt esitada küsimusi oma seksuaalsuse, lähedaste suhete, lastesaamise, rasestumisvastaste meetodite, sugulisel teel levivate haiguste ja paljudel muudel teemadel. Küsimustele vastab ligi 40 eri valdkonna eksperti, kellele nõustamiskeskkonna küsimus vastamiseks edasi toimetatakse. Internetinõustamiskeskkonna kasutamiseks on vajalik vaid toimiv e-posti aadress.
„Aastatega on erinevad noorte seksuaaltervisega seotud näitajad liikunud paremuse poole. Tänased noored on teadlikumad kui varem, sest kooli õppekavadesse on seksuaaltervise teemad sisse viidud, aga kõigest ei jõuta paratamatult rääkida. Kui noorel tekib küsimus, siis ise otsitud või sõbralt saadud vastus ei pruugi olla tõenduspõhine ja õige. Vastupidi – sellel võivad olla negatiivsed tagajärjed. Antud kampaaniaga tahamegi kõigile noortele teada anda, kust leida õiget infot ja saada professionaalset nõustamist ning teenuseid “ ütles Eesti Seksuaaltervise Liidu tegevjuht Jonas Grauberg.
„Muutsime oma senise internetinõustamiskeskkonna amor.ee veebisaidi kujundust ning navigeerimist mugavamaks ja ka nimetust arusaadavamaks. Uus keskkond kannab nime www.seksuaaltervis.ee. Näeme, et internetinõustamise puhul on rohkem pöördumisi ka noormeestelt, mis on väga oluline. Kui meeste esimene valik ei ole alati kohe arsti juurde minna, siis internetinõustamine on tasuta ja anonüümne võimalus oma murest esmalt veebis rääkida. Internetinõustaja oskab olukorda hinnata ja vajadusel noorte nõustamiskeskusesse vastuvõtule suunata,“ lisas Grauberg.
Kampaania raames toimub 12. novembril kell 19 seksuaaltervise teemaõhtu noortele, kus naistearst ja Seksuaaltervise Liidu president dr. Jaana Below, meestearst dr. Kristjan Pomm ja kliiniline psühholoog Monika Vändra räägivad seksist, seksuaalsusest ja tervisest. Sellest, mida kõik noored veel ei tea, aga võiksid teada. Teemaõhtu toimub Seksuaaltervis.ee Facebooki lehel LIVE ülekandena.
Noorte nõustamiskeskuste teenuseid ja internetinõustamist rahastab Eesti Haigekassa.
Lisainfo:
Jonas Grauberg
tegevjuht
Eesti Seksuaaltervise Liit
jonas@estl.ee
tel 56649111