artikkel

Arendalsuka ehk arvamusfestival Norra moodi

laine
28. august 2023
Foto: Arendalsuka

Kuigi Norra demokraatia ja kodanikuühiskond on Eesti omadest kordades vanemate juurte ning traditsioonidega, siis arvamusfestivali traditsioon on mõlemas riigis tekkinud eelmise kümnendi alguses. Norra suursaadiku kutsel õnnestus Innal ja Marcusel Vabaühenduste Liidust koos Citizen OS-i ja Avatud Eesti Fondi kolleegidega 14.-18. augustil toimunud Arendalsuka festivalist osa saada ja kuklas analüüsida, mis on Eesti ja Norra festivalide vahel sarnast ja erinevat.

Arendalsuka leiab aset väikses Norra linnas nimega Arendal. Mereäärne linn on festivali ajal melu ja inimesi tihedalt täis. Hästi ilmestab seda tõsiasi, et festivali ajaks majutuskohti linnas saada ei ole ning enamus osalejaid tulevad festivalile kaugemalt, mõned enda paadiga. Just paadid ja laevad on need, mis tekitavad Arendalsuka arvamusalale omaette võrgustiku ja õhustiku. Nimelt ei ole laevad mitte ainult transpordivahendid, vaid neil peetakse ka arutelusid, saadakse kokku ja mõnikord kasutatakse neid liikuva turunduskanalina. Just turundus on märksõna, mis suuresti Eesti ja Norra festivale eristab.

Kui Eestis on tavapärane, et suure osa Arvamusfestivali melust panevad paika sealsed head ideed, mõtted, arutelud ja ennekõike festivali osalejad, siis Norra arvamusfestival meenutab rohkem messi, kus erinevad organisatsioonid, poliitikud ja ettevõtted kasutavad võimalust end pildile tuua ja läbi arutelude endid propageerida. Osa alast ongi täidetud mitte arutelutelkide, vaid hoopis kõikvõimalike toote- ja teenusepakkujatega. Paratamatult jätab sealne õhustik tunde, et kes maksab, see tellib ka muusika. Kui Eestis selguvad arutletavad teemad ideekonkursi raames, siis Norras on võimalik kõigil, kellel selleks ressursse, oma arutelusid planeerida ja korraldada. Nii juhtus, et suvalisse kohta sisse astudes leidsime sealt eest mõne aruteluala-välise arutelu, kusjuures need olid vähemasti sama populaarsed, kui kaardil märgitud aladel toimuvad.

Festival on peamiselt norrakeelne, kuid piisavalt leidus ka inglisekeelseid arutelusid. Olulise vahena võrreldes Eesti festivaliga kestavad enamus aruteludest 45 minutit ehk tihti jätkuvad vaidlused pärast arutelu lõppu kõrval asuvas kohvikus. Inimesed on aga valmis arutlema ja enda meelsust näitama: seda ilmestab hästi see kui paljud kohalviibijatest on poliitikud, suhtekorraldajad, vabakonna ning mõttekodade esindajad. Vahel tekkis isegi tunne, et n-ö tavalisele inimesele jääb see festival kaugeks, eelpool mainitud seltskonnal on omavahel huvitavam.

Kokkuvõttes on Norra arvamusfestival piisavalt erinev ja omanäoline, et soovitame igal demokraatiasõbral seal ära käia ning seal toimuvat kogeda. Pealtnäha meie jaoks küsitavad valikud sobivad nende konteksti hästi ja see teeb nende festivali külastamise ka huvitavaks.