artikkel

Eesti tutvustab tippkohtumisel läbipaistva ja kaasava valitsemise edendamise digilahendusi

laine
30. august 2023
Foto:

6.-7. septembril toimub Tallinnas Telliskivi loomelinnakus ülemaailmne avatud valitsemise partnerluse tippkohtumine. Valdkonna tippsündmus toob kokku riigi- ja valitsusjuhid, kodanikuühendused ja poliitikakujundajad pea 80 riigist, et jagada kogemusi ja arendada hea riigivalitsemise praktikaid.

Avatud valitsemise partnerlus (AVP) on rahvusvaheline algatus, mis 2011. aastast ühendab 76 riiki ja tuhandeid kodanikuühiskonna organisatsioone, et üheskoos edendada läbipaistvat, kaasavat ja vastutustundlikku valitsemist. Esmakordselt Eestis toimuv kõrgetasemeline AVP kohtumine annab võimaluse tutvustada avatud valitsemise digilahendusi ja parimaid praktikaid partneritele üle maailma.

Tippkohtumise fookuses on korruptsioonivastasus, vabakond ja osalusdemokraatia, kliima, digitehnoloogiad, õigus ning kerksus. Toimuvad erinevad arutelud, töötoad ja vabas vormis kohtumised, tänu millele saab iga osaleja leida endale kõige huvipakkuvamad teemad. Programm lähtub AVP värskelt valminud strateegiast ning kaaseesistujate tegevusplaanist. 

„Eesti võimalus olla kaasava valitsemise tähtsündmuse juhtiva kaaseesistuja rollis annab suurepärase võimaluse tutvustada riiki, näidates maailmale, et regioonis, kus praegu käib sõda, on üles ehitatud kaasaegne edukas demokraatia suuresti tänu meie pühendumisele kaasavale, avatud ja läbipaistva valitsemise põhimõtetele. Selline valitsemisviis, mille eest Ukraina muuhulgas sõdib, vastandub otseselt Putini ja teiste autokraatide pakutavale valitsemisviisile,” selgitas riigisekretär Taimar Peterkop.  

Alates 2022. aasta 1. oktoobrist on Eesti üheks aastaks avatud valitsemise partnerluse juhtiv kaaseesistuja riik koos vabaühenduste kaaseesistuja Uruguay Kommunikatsiooni- ja Arenguinstituudi asutaja ja direktori Anabel Cruziga. „Avatud valitsemise partnerluse ülemaailmne tippkohtumine on ainulaadne üritus, mille eesmärk on algatada muutusi valitsuste ja vabakondade koostöös. AVP koostööformaat on võtmetähtsusega, et leida lahendusi suurtele üleilmsetele väljakutsetele nagu võitlus korruptsiooni vastu, avalikkuse kaasamine ja koostöö vabakondadega ning digilahenduste rakendamine avatud valitsemises,” ütles Cruz.

Tippkohtumise raames väisab Eestit hulk nimekaid rahvusvahelisi tegijaid, näiteks diplomaat ja USAID juht Samantha Power, Kosovo peaminister Albin Kurti, ajakirjanik ja Nobeli rahupreemia laureaat Maria Ressa, Euroopa Komisjoni rahvusvahelise parnerluse volinik Jutta Urpilainen ning Roheneemesaarte peaminister Jose Ulisses de Pina Correia e Silva. Kohtumisele oodatakse ka kõrgetasemelist delegatsiooni Ukrainast.

Eesti on AVP liige alates 2012. aastast ning AVP tööd korraldab Eestis Riigikantselei riigisekretär. Ühendusse kuulub 76 riiki ja 104 kohalikku omavalitsust. Eestis toimuvale tippkohtumisele oodatakse rohkem kui 2000 osalejat 80 riigist. Eesti tutvustamiseks on külalistele koostöös Kohtumiste ja Mitte-Kohtumiste Instituudiga kokku pandud ka mitteametlik programm.