Tuntuim fabritseeritud vandenõu on 1932. aastal „avastatud“ Soome rahvaste vabastamise liit (SOFIN), mille eesmärgiks olevat olnud Soome protektoraadi all soome-ugri vabariikide konföderatsiooni asutamine. Venemaa soome-ugri rahvaste haritlasi süüdistati selle eesmärgi nimel aktiivse nõukogudevastase propaganda tegemises ning parteijuhtide vastu suunatud terroriaktide ette valmistamises. Vandenõulasi olevat innustanud oma iseseisvuse ja õiguste eest võitlema eestlased ja soomlased. Kummalisel kombel peeti aktiivsemateks Soome-poolseteks vandenõus osalejateks keeleteadlasi ja etnograafe. Eestlastest seostati vandenõuga näiteks ajaloolast ja vanavara kogujat Aleksander Põrki ning keeleteadlast Julius Mark. Vandenõu juhtimise süüdistuse sai udmurdi kirjanik Kuzebai Gerdi.
Tänapäevalgi pole vandenõuteooriad kuhugi kadunud, eelkõige süüdistatakse soome-ugri rahvaste haritlasi ja ühiskonnategelasi Eesti ja Soome kasuks töötamises. Nende riikide eesmärgiks aga on kritiseerida rahvusvähemuste olukorda Venemaal.
Fenno-Ugria korraldab alates 2001. aastast klubiõhtuid, kus astuvad üles hõimurahvaste, nende kultuuride ja keeltega tegelevad inimesed. Hõimuklubid toimuvad koostöös Eesti Keele Instituudiga. Korraldamist toetavad Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital ja HTM hõimurahvaste programm.
Järgmine hõimuklubi toimub 7. märtsil ja siis räägib ajaloolane Peep Pillak Soome vabatahtlikest Eesti Vabadussõjas ja Eesti vabatahtlikest Soome Talve- ja Jätkusõjas. 21. märtsil tutvustab akadeemik Valter Lang uuemaid avastusi läänemeresoome rahvaste etnogeneesis.
Kõik huvilised on klubisse oodatud ja üritusest osavõtt on prii!
Lisateave:
Fenno-Ugria Asutus
Jaak Prozes
644 5119