artikkel

Kiire start efektiivse elu juurde

laine
Nikita Kljukin 16. detsember 2015
Foto: Filippo Romeo / Dreamstime

NIKITA KLJUKIN tutvustab programmi “Wake Up Productive” autori Eben Pagani õpetussõnu, kuidas saada tõhusaks ja efektiivseks. Tähtis on hoolitseda nii füüsilise, vaimse kui ka emotsionaalse tugevuse eest. Vaata rohkem WakeUpProductive.com.

Aga see siin on ainult kiire start, harjumuste muutmine ja suured teod tulevad kohe selle järel, nii et parem hakka pihta.

Efektiivsuse aluseks on tegus hommik ning füüsiliselt, emotsionaalselt ja vaimselt tugev inimene. Nagu ilma tugeva ja tasakaalus vundamendita ei ole mõtet maja ehitada, ei saa ka uimaste hommikute ja segamini mõtetega suurtest tegudest unistada.

Kui sead hea konteksti hommikul, saad tulemuseks hea päeva. Seadnud endale teadlikult hea päeva, koged vahvat nädalat, seadnud nädala, saad vapustava kuu, seadnud vapustava kuu, saad fantastilise aasta, seadnud fantastilise aasta – elad unistuste elu. Niisiis plaani hommikurituaal, mis aitab sul võita aega päevaste segaste mõtete ja fookuskriisis tiirutamise pealt.

Piisav uni võimaldab sul päeval paremini keskenduda ja sama ajaga rohkem ära teha. Klišee, aga tõsi. Piisav uni on vähemalt kaheksa tundi.

Heal hommikul on kolm võtmetegevust: joo vett kohe pärast ärkamist, tegele pool tundi hügieeni ja kehaliste harjutustega ning leia võimalikult orgaaniline ja toor-hommikusöök. Harjutused ja hommikusöök plaani juba varem, mitte hommikul kiirustades.

Seejärel visualiseeri kinnisilmi 10 minutit, mida tahaksid täna saavutada ja kuidas tulemus välja näeb.

Mediteeri viis minutit lihtsal moel: loe sisse hingates rahulikult kümneni ja hinge kinni hoides viieni; seejärel välja hingates jälle kümneni ja hinge kinni hoides viieni. Korda. Keskendu õhu liikumisele, see annab mõistusele võimaluse puhata ja lõõgastuda. Kindlasti tulevad pähe kiired ja hullud mõtted, aga ära hinda ega mõtle neid, lase neil olla ja keskendu hingamisele. See aitab ka päeval paremini olulisele keskenduda.

Rituaali lõpuks loe 15‒30 minutit, ja mitte ilu-, ajaviite- või ulmekirjandust, vaid midagi, mis sind arendab. Loe näiteks ühissõidukis teel tööle-kooli või kuula autos või kõndides audioraamatuid.

Nüüd on su keha päevaks valmis, võimlemine värskendas emotsioone, soovitud tulemused on visualiseeritud ning oled eilsest rikkam ka uute teadmiste võrra.

Eduka rituaali loomiseks on oluline alustada nüüd ja mitte kõrvale kalduda! Nii et pane oma homne rituaal praegu paberile ja hoia end sel rajal. Uut harjumust treenides lepi endaga kokku üks präänik ja üks piits. Näiteks hommikurituaali harjutades premeeri end nädala lõpus massaažiga, rituaali tegemata jätmise eest karista end sellega, et annad sõbrale 50 eurot. Piitsa ja präänikut kasuta edaspidi ka muude harjumuste muutmisel.

Harjumuste muutmisest loe ka siit.

pirn

Hoia fookus ja multitasking lahus

Jaga oma plaanitud tegevused osadeks, et nad üksteist ja sind ei segaks.

50 minutit tööta vaid ühe ülesande kallal, seejärel 10 minutit pausi ja jätka tööd veel 50 minutiks. Pärast seda tee 30 minutit pausi, joo vett või söö midagi.

Alusta uut tsüklit uue või sama ülesandega.

Lülita välja telefon ja e-mail ja ära lase ennast häirida! Kõik inimesed, kohtumised, meilid ja kõned liiguta eraldi 50–10–50 minutilisse plokki, kui tegeledki kõigi nendega.

pirn

Puhasta pea segavatest mõtetest

Kirjuta välja kõik mõtted, mis su pähe tulevad olgu hommikul ärgates või teel tööle, mida töölt koju tood, mida sa duši all, “Aktuaalse kaamera” ajal või enne uinumist mõtled – kõik!

Seejärel pane ristike iga sellise mõtte juurde, mis ei ole sinu kontrolli all (näiteks “Nõme lugu, et täna sajab vihma” – isegi kui see on nõme, ei saa sa saju fakti muuta), ja lase sel mõttel minna, et ta sind enam ei koormaks.

Märgi linnuke iga mõtte juurde, millega saad midagi peale hakata. Kõikidest linnukesega märgitud mõtetest vali välja kümme, sea need prioriteetide järjekorda: nendega saad järgmistel nädalatel töötama hakata.

pirn

Treeni oma tahtejõulihast

Harjumuse tekkimiseni jõuad 30 päevaga, võta ette üks harjumus korraga.

1.–10. päev – tahtejõuga pead ületama vanade harjumuste gravitatsiooni. See on nagu kosmoseraketi start.

10.–20. päev – aktiivse vastupanu ületamine, kui uus harjumus pole veel omaks võetud.

20.–30. päev – sisseelamine. Uus harjumus hakkab omaks saama.