Täna avanes kõigile kasutamiseks Citizen OS – kogukondlik e-otsustamise platvorm, mis võimaldab igaühel kaasa rääkida ja hääletada tingimustes, kus kõigil füüsiliselt kokku saada või samal ajal online olla pole võimalik, aga kus igaühe arvamus loeb.
Ühe küla või valla elanikud. Eesti eri paigus elavad organisatsiooni liikmed. Rahvusvahelise ettevõtte mitmetes riikides ja linnades asuvad töötajad. Spontaanselt tekkinud kodanikuliikumised. Igaüks võib algatada arutelu. E-otsedemokraatia. E-koosolek. E-külakoosolek. E-arutelu. E-otsus.
Platvormi loojate arvates on infotehnoloogia areng jõudnud sinnani, et anda otsustamise võimalus tagasi igaühele, otsedemokraatia mõttes, ainult et enam ei pea turuplatsile kokku tulema nagu Vanas Kreekas.
Mehhanism on lihtne: esitan ettepaneku >> arutame >> hääletame >> paneme digiallkirjad alla >> esitame oma otsuse selle elluviijale.
Citizen OS on platvorm, kuhu igaüks saab lisada oma ettepaneku, kas avalikult või privaatselt. Avalik ettepanek oleks näiteks lõpetada prügiveo eest raha küsimine juhul, kui leibkond annab ära ainult korralikult sorteeritud prügi. Privaatne ettepanek oleks organisatsiooni põhikirja muudatus, kuhu saan kutsuda ainult valitud inimesed.
Kui ettepanek üles pandud, saab nende üle arutada: iga osaleja saab kommenteerida, pakkuda alternatiive, poolt ja vastu argumente, kohendada sõnastust jne.
Kui arutelu peetud, saab ettepanekute üle otsustada, kas konsensust või häälteenamust otsides. Saab teha kraadivaid vahehääletusi. Saab teksti lõike ükshaaval läbi hääletada. Saab anda igale osalejale vetoõiguse. Saab hääletada poolt-vastu või mitmikvalikuna. Tulevikus saab isegi täiesti oma hääletussüsteemi luua.
Samas saab tehtud otsused korralikult vormistada. Anonüümset kommenteerimist ja hääletamist ei ole. Iga osaleja on audentitud kas sotsiaalmeediakonto või ID-kaardi / mobiil-ID-ga. Hääletustulemustest saab nii statistilise ülevaate, graafilise kokkuvõtte kui ka kõikide hääletanute digiallkirjadega konteineri.
Ning sealsamas saab jälgida tehtud otsuste edasist käekäiku. Saab teha päringuid otsuse elluviijatele. Saab ettepanekud, mis on saanud 1000 või enam digiallkirja, suunata petitsioonina edasi Riigikogusse arutamiseks ja jälgida nende kulgu.
Kõike seda eesti, vene ja inglise keeles.
Platvormi loojad kutsuvad nüüd üles kõiki Citizen OS-i sisse logima, kasutama ja katsetama ning kõigist ideedest tagasisidena teada andma. Omalt poolt aitavad nad erinevatel otsustuskogudel võtta e-otsustamise sujuvalt kasutusele ehk teavitavad, nõustavad, aitavad, testivad ja kohandavad, seovad teiste kohalike ja riiklike süsteemidega ja toetavad e-otsustamise protsessi kasutuselevõtmist Eestis.