Meil on asjalik ettevõte – palju inimesi, eesmärgid selged, teeme kõvasti tööd ja oleme nii head sõbrad kui ka partnerid. Tulu kasvab ja kõigile meeldib nii töö kui tulemused. Ega see muidugi lihtne ole, sest tööd teeme kõik oma vara ja vaba aja arvelt – kasutame oma autot, kodu ja sugulaste abi, aga tulemused on tähtsad ja eks hiljem näe, kuis läheb. Kuu lõpu lähenedes ongi peakontoris suurem ärevus ja rohkem sagimist. On rahade liikumise aeg. Ja ehkki direktor räägib igapäevaselt, et väärtustab igaühe panust ja koostööd, ei ole päris selge, kellele panust ja millise kursiga rahasse arvestatakse.
Direktori kabinetis käib sel ajal rohkem inimesi kui muidu. Osa töötajaid tuleb ise, neist mõni istub direktorile sülle või silitab õlga ja räägib mesijuttu. Mõni võtab kaasa oma armsa lapse, mõni kuu jooksul tehtud kulutuste tšekid või remontivajava jalgratta. Kõigil on üks eesmärk: näidata, et tehtav töö on vajalik ning raha nii elamiseks kui kulude katteks tõesti tarvis. Kuna ei tea, mis kõige paremini aitab, tuleb proovida nii ratsionaalsust kui nunnumeetrit, no igaks juhuks.
Mõne töötajaga võtab ülemus ise ühendust, et teatada, et sellel kuul on nad välja valitud palgasaajate hulka. Sellise teate saajail on kas hea meel – siis tuleb selleks kuuks ka leping ja kõik see muu – või siis hoopis piinlik, sest teised samadel alustel tasustatud ei saa. Miks just mina ja kas ma jään võlgu ka?
Mõni julgem ütleb iga kuu otse välja ka, et kuni pole lepingut ega korda, tema tasust loobub. Ikka saab kuidagi ära elada ning teise või kolmanda töökohagi võtta. Osa vast võtaks tasu vastu küll, kuid ei tihka ise küsima minna ja keegi ei kutsu ka. Nemad töötavad vaikselt edasi, ohkavad vaid seda igakuist sagimist ja elevust vaadates. Raha oleks ju hädasti vaja, sest laps on kooli minemas ja pesumasin rikkis ning tegelikult teeb ka arvuti juba päris imelikke hääli…
Kas tahaksid me juurde tööle tulla?
Selline oleks elu ettevõttes, kus eelarvest töötajatele väljamaksete tegemiseks ei ole kindlaid reegleid. Samamoodi ei ole otsustamise aluseid riigieelarvest katuseraha eraldamisel. Kas tahad elada sellises riigis, kus maksuraha niimoodi kasutatakse?
Ära anna katuseraha, nõua raha õigetele riigieelarve ridadele!
Kui saad, ära võta katuseraha, vaid nõua ausat, õiglast ja arusaadavat rahastamist!
Pildi joonistas Siiri Taimla Joonmeediast.