artikkel

Kuidas olla parem kodanik? #4

laine
Foto: Katre Liiv

Mõju, kaasamise ja hea huvikaitse nüansid vajavad pikka tööd. Mida aga võtta ette nüüd ja kohe, et olla pisut parem kodanik? Küsisime neljalt organisatsioonilt praktilisi soovitusi. Neid jagab Peaasi.

1. Piira kokkupuudet stressirohke infovooga. Kui tahad päevauudistega kursis olla, tee seda näiteks kaks korda päevas kindlatel aegadel. Vali välja mõni usaldusväärne allikas, mida jälgid, näiteks ERR, Terviseameti koduleht, kriis.ee.

2. Tee iga päev vähemalt üht positiivset tegevust, mis sulle rõõmu pakub. Leia enda jaoks iga päev midagi naljakat, helget, liigutavat. Tuleta meelde vanad hobid, joonista, värvi, istuta peenraid, leia ja levita toredaid videoid, vaata televiisorist naljafilme ja -saateid, külasta (virtuaalselt) näitusi ja kontserte. Negatiivseid tundeid, nagu hirm, ärevus või pahameel, jõuab meieni praegusel ajal nii ehk naa. Saame aga teadlikult tekitada juurde mõnusaid tundeid, mis aitavad meil ka negatiivsusega paremini toime tulla.

3. Ole aktiivne. Tee seda, mida saad. Näiteks uuri, kas saad kedagi toetada vabatahtliku tööga, korrasta oma ümbrust (korista kapid-sahtlid, pese aknad), õpi midagi uut veebi vahendusel. Aktiivne tegutsemine stressivas olukorras annab tunde, et saad hakkama, aitab nii suunata närvilist energiat kui ka muuta energilisemaks, kui oled teotahtetuks muutumas. Kui on raske, siis ole aktiivne ka abi otsima ja küsima. Näiteks kirjuta Peaasi.ee e-nõustajale https://peaasi.ee/kysi-noustajalt/.

4. Suhtle pere ja sõpradega, lõbutse. Kui ei saa suhelda näost näkku, helista, korralda veebipidu. Eralda selleks kasvõi 15 minutit päevas. Kui võimalik, tehke ühiselt midagi häid emotsioone tekitavat. Näiteks jalutage, kokake, mängige, hullake või rääkige päris tõsistel teemadel.  Võta ühendust oma vanemate sugulaste, naabrite, kolleegidega ja küsi neilt, kuidas läheb. Uuri lisamõtteid Jututaja algatusest: https://www.jututaja.ee/helista-eakale-lahedasele.

5. Arvesta, et stressivatel aegadel võib olla raskem oma emotsioone juhtida ja seetõttu võivad pingestuda ka suhted. Arutage lähedastega, kuidas võimalikke tülisid lahendada ja üksteisele toeks olla. Mõtteid, kuidas konflikti lahendada, leiab https://peaasi.ee/konflikti-lahendamine/. Hea oleks olukorda teadvustada ja leppida oma lähedastega kokku mõned põhilised suhtlusreeglid.

Kirja pani Anna-Kaisa Oidermaa

Ilmus Hea Kodaniku talvenumbris.