Viimati saabus Eesti Loomakaitse Seltsile teade, kus kirjutaja tunneb muret Raasiku Vallas Aruküla staadioni maja katusel kössitava kahe valge tuvi saatuse üle. “Ühel tuvil on midagi ümber kaela või kere seotud. Vihma kallab, linnud ei ole osanud peitu minna. Võib-olla on neid lendu lastud mingi ürituse ajal,” küsib kirjutaja.
Valgeid tuvisid on ammu peetud igavese armastuse sümboliks ning pulmades lastakse neid lendu hea õnne toomiseks või neiupõlvenime ärasaatmiseks. Linnukasvatajad kinnitavad, et tuvid leiavad vabadusse saades ise tagasitee, kuid paljud neist satuvad siiski nõutult loodusesse ekslema.
Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Jana Adamsons kirjutab pulmakorraldajatele saadetud pöördumises: “Valged tuvid sümboliseerivad pühendumist, truudust, ustavust ja igavest armastust. Aga kas te teate, mis juhtub pulmatuviks kasvatatud linnuga, kui ta loodusesse vabaks lastakse? Pulmatuvid ei saa looduses iseseisvalt hakkama – nad kas surevad nälga, sest ei oska endale toitu hankida või muutuvad oma silmapaistva lumivalge sulestiku tõttu kiiresti saakloomaks. Ehk siis need mõned ilusad ja meeldejäävad sekundid pulmas, mil valged tuvid lendu lastakse, on sisuliselt lindude viimane lend enne piinarikast surma.“
Hiljuti leidis Raadio 2 saatejuht Eeva Esse Hiiumaa rannast valge rõngastatud tuvi ning kutsus stuudiosse sel teemal arutlema pulmakorraldaja Tiia Tambergi ja Eesti Loomakaitse Seltsi esindaja Liisa-Indra Pajuste. Sealgi sai selgeks, et pole võimalik tagada, kas lind leiab tagasitee või mitte.
Eesti Loomakaitse Selts kutsub üles tuvisid sündmuste tähistamiseks mitte kasutama, sest paljud neist ei leia tagasiteed ning hukkuvad. Linnu kasvatamine puuris ja tema elu ohtu seadmine ei sümboliseeri mitte armastust, vaid vägivalda.
*
Kiri, mille Eesti Loomakaitse Seltsi juhatuse liige Jana Adamson saatis Eesti pulmakorraldajatele:
Hea pulmakorraldaja.
Meieni on sel suvel jõudnud mitmed murelikud teated seoses hättasattunud valgete tuvidega, keda tihti kasutatakse just pulmade pidamisel.
Valged tuvid sümboliseerivad pühendumist, truudust, ustavust ja igavest armastust. Aga kas te teate, mis juhtub pulmatuviks kasvatatud linnuga kui ta loodusesse vabaks lastakse?
Pulmatuvid ei saa looduses iseseisvalt hakkama – nad kas surevad nälga, sest ei oska endale toitu hankida või muutuvad oma silmapaistva lumivalge sulestiku tõttu kiiresti saakloomaks. Ehk siis need mõned ilusad ja meeldejäävad sekundid pulmas, mil valged tuvid lendu lastakse, on sisuliselt lindude viimane lend enne piinarikast surma.
Kutsume teid üles pulmades tuvisid mitte kasutama. Samuti palume, et hariksite sel teemal ka oma kliente, kes oma pulma valgeid tuvisid soovivad.
Kui teil on sel või mõnel muul lindude ja loomade kaitsega seotud küsimusi, palun võtke meiega ühendust.
Loomasõbralikult
Jana Adamsons
Eesti Loomakaitse Selts
*
Lisainfo:
Liisa-Indra Pajuste
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Eesti Loomakaitse Selts