30. novembril toimuvate kolmandate annetamistalgute eel jagab soovitusi annetajatele “Ma armastan aidata“ annetuskeskkonna eestvedaja Merje Klopets Swedbankist.
Kas oled annetajana pigem altruisti, kogukondlase või tähesäraja tüüpi? Kas toetad väga konkreetse eesmärgiga projekti või kõnetab sind pigem vabaühenduse laiem missioon? Möödunud nädalal tegime annetuskeskkonna “Ma armastan aidata“ võrgustiku kohtumise, kus digiturundaja rääkis muuhulgas erinevatest annetajatüüpidest.
Tabasin end kohe analüüsimas, millisesse kastikesse saaksin ennast paigutada.Leidsin endas segu kogukondlasest ja pühendujast ehk ühelt poolt usun väga, et koos jõuame rohkem ja teisalt leian end tihti aitamas neid, keda teised ei pruugi aidata. Jagan järgnevalt kolme teemat, mille enne annetamist läbi mõtlen.
- Esiteks ei saa üle ega ümber sellest, et valdkond peaks annetajale südamelähedane olema. Minu puhul on need teemad, millest ma loen ka raamatuid, vaatan filme või räägin teetassi taga sõpradega. Ehk siis midagi, mis läheb mulle inimesena korda, mille puhul tajun selget valukohta ja näen, et saan omalt poolt kuidagi kaasa aidata.
- Teiseks mõtlen läbi, kus ja kuidas minu annetus kõige suuremat mõju loob. Siin võib mõelda mitutpidi: kas soovid tegeleda pigem mingi probleemi ennetamise või tagajärgede leevendamisega; kas tahad aidata ühte või paljusid; kas annetad ühekordselt või saad teha püsiannetuse. Kui tegemist on sinu jaoks täiesti võõra abipaluja/vabaühendusega, tasub uurida, kas organisatsioon on oma tegevuses läbipaistev ning usaldusväärne. Nii saame veenduda, et annetus jõuab õigesse kohta. Enda puhul näen, et kipun annetama vabaühendustele, mis ei ole kõige tuntumate seas, aga mille puhul tean, et nende tegevusel on head tulemused ja minu toetust on neile selgelt vaja.
- Kolmandaks on hea kaaluda, kas tahaksid selle südamelähedase valdkonna jaoks ka oma oskusi ja aega kasutada ehk kas oleks võimalik kuidagi lisaks panustada. Näiteks kui oled Toidupanga püsiannetaja, siis kas saad vahel neile toidukogumispäevale appi minna? Või kui sulle läheb korda eakate heaolu, kas sul oleks võimalik panustada ka vabatahtlikuna näiteks MTÜ Seltsiks Sinule või Jututaja juures? Noorte heaolu ja vaimse tervise väärtustajale võib olla hea variant tegutseda vabatahtlikuna hoopis MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde juures, kes on just ka Tallinnasse laienemas. Selliste võimaluste leidmiseks on hea hoida end oma lemmikvabaühenduse tegemistega kursis kas uudiskirja, sotsiaalmeedia, kodulehe või muu ühenduskanali kaudu. Vabatahtlik tegevus on miski, mis lisab ellu nii palju värve ja viib kokku inimestega, kellega muidu iial poleks kohtunud. Lisaks heategevuslikule, isetule eesmärgile võib sealt teinekord leida omale parima sõbra või hoopis idee muutuseks karjäärivalikus.
Kui midagi saaks seoses annetamisega soovida, siis sooviksin, et see muutuks võimalikult tavaliseks teemaks, mida ka sõpradega arutada: mis valdkondi keegi oluliseks peab, mis takistab või soodustab annetamist, kas keegi on avastanud annetamiseks mõne uue võimaluse/organisatsiooni ja nii edasi. Vaimse tervise teemad ja investeerimine on aina enam jõudnud igapäevaste jututeemade sekka, miks mitte varsti ka annetamine.
Annetamistalgud toimuvad 30. novembril. Leia talgukaardilt südamelähedane algatus või mitu ja astu toetajate sekka. Taaskord toetab talguid ka Swedbank. Mida rohkem inimesed talgupäeval annetuskeskkonnas “Ma armastan aidata” annetavad, seda rohkem panustab ka Swedbank: 10 000 euro täitumisel lisab pank 10 000 eurot, 20 000 puhul 20 000 ja nii kuni 40 000 euroni välja. Sel moel soovib Swedbank innustada inimesi annetama ja aidata omalt poolt kasvatada tehtud annetuste mõju.