artikkel

Mida kuulata Arvamusfestivalil 2019?

laine
Foto:

Reedest laupäevani toimuva Arvamusfestivali kava on sedavõrd kirju, et võib festivalikülalisel silme eest kirjuks ajada. Noppisime välja arutelud, mida korraldavad vabaühendused meie liikmete seast või mis puudutavad kodanikuühiskonnale olulisi teemasid.

 

Eesti aastal 2100 – kas 800 000 inimest on vähe või palju?

  1. august 2019 @ 12:00-13:45

Rahvastikuteadlaste prognooside kohaselt on Eestis aastal 2100 inimesi 800 000. Ehkki viimastel aastatel on rahvastikusaldo olnud positiivne, ei muuda see demograafide prognoosi – kui me oma perepoliitika, rändestrateegia ja tööhõive teemalisi otsuseid järgmise paari valimistsükli sees ei tee, on 80 aasta pärast on meid kolmandik vähem. Küsisime mullu suvel Paides “kuidas me kestame” ja samal teemal toimusid kogukondlikud arutelud mitmekümnes kohas üle Eesti. Vaata sündinud ettepanekuid siit: kestame.rahvaalgatus.ee. Võtame kokku saadud saagi ja uurime, millised on teadmised ja eelarvamused sel teemal ning miks. Aruteluga seotult on Paide muusika-ja teatrimajas avatud tunnustatud fotograafi Birgit Püve fotonäitus #kuidasmekestame, mis kujutab rahvastiku vähenemise ja vananemisega seotud muutusi Eesti inimeste argielus.

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/eesti-aastal-2100-kas-800-000-inimest-on-vahe-voi-palju/?url=/kava/

 

Treenime kaasatõmbamise musklit! #Demokraatiatrenn

  1. august 2019 @ 13:00-13:45

Nii nagu terve keha vajab pidevalt liigutamist ja trenni, nii on vaja ka demokraatia tervise eest hoolitseda. Demokraatia ei ole midagi sellist, mis kukub õnne kombel sülle ja siis sinna rahulikult, muutumatuna jääbki unelema. Me peame seda igapäevaselt harjutama, hindama ja edasi arendama. Sest demokraatia tugevus sõltub igast kodanikust.

Taani vabaühendus Demokratiscenen töötas koos oma koostööpartneritega välja kaheksa põhilist demokraatiamusklit ja igale lihasele pooletunnise treeningprogrammi. Sellest poolest tunnist piisab ühe demokraatialihase aktiveerimiseks! Ja kui me koos trenni lõpetame, mäletad Sa alati, et nii Sinul kui ka teistel Su ümber on selline tähelepanuväärme demokraatialihas   olemas!

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/demtrenn1/?url=/kava/

 

Vilepuhuja: varajane häirekell või igipõline pealekaebaja?

  1. august 2019 @ 14:00-15:30

Kui näeme, et prügikast tänaval põleb, oleme kiired sellest õigele asutusele teada andma. Kui aga näeme, et töökaaslane raha välja petab, oleme vait ja ootame, et politsei pätid kinni püüaks. Miks see nii on? Miks tõmbame piiri selle vahele, millest teisi hoiatame? Kust tulevad ühiskondlikud hoiakud teavitajate suhtes ja kuidas mõjutavad need meie enda käitumist? Kas neid arvamusi tuleks muuta ning kui jah, siis kuidas?

Korraldaja: Korruptsioonivaba Eesti

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/vilepuhuja-varajane-hairekell-voi-igipoline-pealekaebaja/?url=/kava/

 

Eesti sammud põlevkivist väljumiseni – millest alustada?

  1. august 2019 @ 14.00-15.30

Teadlaste (IPCC) arvutuste põhjal peaks ohtliku, üle 1,5 kraadise kliimasoojenemise vältimiseks kogu maailma süsinikuheide olema 2030. aastaks 55% väiksem kui see oli 2017. aastal ning kliimaneutraalsuseni on vaja jõuda hiljemalt aastaks 2050. Põlevkivienergeetikast, sh õlitootmisest, väljumine on selle vajaduse täitmiseks möödapääsmatu. Õiglase ülemineku kontseptsioonile tuginedes arutleme, millised on esimesed sammud, mis Eesti peaks kiirelt tegema. Fookuses on Ida-Virumaa majandus ja töökohad.

Korraldaja: Eestimaa Looduse Fond

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/eesti-sammud-polevkivist-valjumiseni-millest-alustada/?url=/kava/

 

Kas keerulised lapsed või keerulised vanemad?

  1. august 2019 @ 14:00-15:30

Viimase aasta jooksul on leidnud aset mitmed juhtumid, kus lapsed käitusid vägivaldselt oma kaaslaste ja täiskasvanute suhtes ning panid toime õigusrikkumisi. Teema kütab kirgi ja tõstatab küsimusi, kuid vastuseid pole probleemile siiani leitud. Kas selliseid lapsi on alati olnud või on nad viimasel ajal „tekkinud“? Kes põhjustab neid probleeme, kas „rasked“ noored või hoopis „probleemsed“ täiskasvanud?

Korraldaja: SOS Lasteküla Eesti Ühing

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/kas-keerulised-lapsed-voi-keerulised-vanemad/?url=/kava/

 

The Future of NATO

  1. august 2019 @ 14:00-15:30

2019 marks the 70th Anniversary of the North Atlantic Alliance and 15 years of Estonia’s membership in NATO. It’s a good moment to look at current and future challenges to the Alliance. What are the key issues, risks and threats the Alliance is facing in the future? How is the nature of threats evolving and what should be our response? The discussion is organised in cooperation with the Friedrich Ebert Foundation and the Embassy of Germany in Estonia.

Korraldaja: Eesti NATO Ühing

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/the-future-of-nato/?url=/kava/

 

The Youth of Europe – is what we want, what we get? Expectations and reality

  1. august 2019 @ 16:00-17:30

Possible decline of liberal values and blurred landscape of political system, rapid development of technology, consequences of climate change, China as a global player are but a few challenges and questions the millennials have to face. How do they imagine their future and what can actually be done about it in the next 15-20 years time? We’ll ask both young idealists and experienced realists.

Korraldaja: Avatud Eesti Fond

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/the-youth-of-europe-is-what-we-want-what-we-get-expectations-and-reality/?url=/kava/

 

Treenime erimeelsuse musklit! #Demokraatiatrenn

  1. august 2019 @ 16:30-17:15

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/demtrenn4/?url=/kava/

 

Kas minu rahvaalgatusest on tolku?

  1. august 2019 @ 16:00-17:30

Lihtsalt ja lühidalt – soovime vastata inimese küsimusele – mida tema allkiri mõjutas? Mis toimus ja mis sai? Kuidas rahvaalgatused saaksid laiemat kandepinda? Rahvaalgatus.ee kaudu on esitatud juba üle 25 algatuse, millest enamik on läbinud menetluse Riigikogus ja sageli sealt edasi suunatud näiteks ministeeriumisse. Tegeleme aktiivselt menetluse kohta info kogumisega ning analüüsime, mis komponentidest võiks koosneda algatuse mõju. Mõtleme koos – tulge arvama!

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/kas-minu-rahvaalgatusest-on-tolku/?url=/kava/

 

Emotsionaalselt ülesköetud mehed ja traditsioonilised väärtused

  1. august 2019 @ 17.30-19.00

Kust on pärit Eesti väärtus- ja komberuumi olulisemad elemendid? Kas me oleme rohkem Lääs või Ida, milline on ristiusu roll? Millega seletada range konservatiivsuse ja äärmuskristluse, patriarhismi jms levikut 21. sajandil ning kuhu see tulevikus viib? Kas need on ikka emotsionaalselt ülesköetud naised, kes püüavad dikteerida Eesti moraalset ja eetilist õhustikku?
Arutelu eesmärk on anda poliitikakujundamisega tegelevatele otsustajatele ja MTÜdele selge pilt meie väärtustest ja nende ühisosast ning teha selgeks väärtus- ja komberuumi kiir- ja kampaaniakorras muutmise võimalused ja eeldused.

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/emotsionaalselt-uleskoetud-mehed-ja-traditsioonilised-vaartused/?url=/kava/

 

Eesti 2053

  1. august 2019 @ 18:00-19:30

Kas pidevad uuendused ja tehnoloogiad aitavad suurendada meie ühiskonna ühtsust ja teenustele ligipääsu ning heaolu või hoopis vastupidi? Kas riigi roll on tulevikus olla uute lahenduste suurim katsetaja ja ingelinvestor või siiski mitte? Kujutame ennast aastasse 2053 ning mõtleme, milline on meie argipäev muutunud tehnoloogilises reaalsuses ning millised muudatused peame täna tegema, et 2053 Eesti oleks paik, kus tahame elada. Eesmärk on tajuda, kui ambitsioonikad me saame “Eesti 2035” strateegias olla ning millised lahendused või teemad panevad inimesi mõtlema ja ümber mõtlema.

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/mis-on-eesti-alus-oeldis-sihitis/?url=/kava/

 

European Citizens’ Initiative: Participatory democracy for citizen-powered Europe

  1. august 2019 @ 18:00-19:30

How much power do you have? With the European Citizens’ Initiative, you can shape European policy. Join us to find out more about this unique tool allowing you to suggest concrete legal changes in any field where the European Commission has power to propose legislation. We will discuss the importance of participatory democracy as well as give you valuable information on the European Citizens’ Initiative. Come and take the initiative with us!

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/european-citizens-initiative-participatory-democracy-for-citizen-powered-europe/?url=/kava/

 

Kliimadialoog presidendiga: tulevik on tänaste täiskasvanute käes

  1. august 2019 @ 19.15-20.00

Kliima muutub. Kõige valusamalt saavad tulevikus selle tagajärgi tundma tänased lapsed ja noored. Teadlaste hinnangul on veel võimalik ekstreemsemaid tagajärgi vältida, kui riigid oma seniseid ambitsioone oluliselt tõstaksid. Millised on Eesti noorte ootused presidendile, poliitikutele, emadele ja isadele – täiskasvanutele? Kust otsida lahendusi ja lootust?

Üks korraldajatest: Eestimaa Looduse Fond

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/kliimadialoog-presidendiga-tulevik-on-noorte-tanaste-taiskasvanute-kaes/?url=/kava/

 

Teel tulevikku orienteerumisrada

  1. august 2019 @ 11:00-18:00

Oled arutelude kuulamisest ja istumisest pisut väsinud? Tule liiguta nii jalgu kui ka mõtteid! MTÜ Mondo orienteerumisrada „Teel tulevikku“ viib risti ja põiki läbi Vallimäe ning kutsub Sind põnevate küsimuste ja praktiliste ülesannete abil kaasa mõtlema, kuidas saaksid Sa ise tulevikku helgemaks muuta.
Rada saab läbida laupäeval kl 11-18. Start ja finiš Tuleviku inimese alal Paide kiriku taga platsil. 

Korraldaja: Mondo

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/teel-tulevikku/?url=/kava/

 

Noorte vaimne tervis – kogemustest lahendusteni

  1. august 2019 @ 12:30-14:00

Vaimne tervis on olnud päevakorral juba mõnda aega, üha sagedamini on vaimse tervise probleemidega seotud olnud just noorted. Arvud näitavad, et Eestis on palju noorte enesetappe ning enesevigastamise arv on suurem kui on liikluses hukkunuid. Üha enam kohtab noorte läbipõlemist ja paljud noored on ületöötanud või sattunud depressiooni. Enda lugusid vaimsest tervisest ja depressioonist jagavad tuntud inimesed. Koos kuulajate lugudega püüame arutelu jooksul jõuda kogemuslugudest lahendusteni. Üha enam on vaimse tervise küsimused aktuaalsed aga mis saab edasi? Kuidas saavad vabaühendused ning riik juba täna noorte probleeme lahendada?

Korraldaja: Eesti Noorteühenduste Liit

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/noorte-vaimne-tervis-kuidas-jouda-kogemustest-lahendusteni/?url=/kava/

 

Elu vajab elamist, aga kliima päästmist – millised võimalused on kodanikul kliimapoliitika mõjutamiseks?

  1. august 2019 @ 12:00-13:45

Uurime, kuidas erinevad kliimapoliitika maastikul tegutsejad (ametnik, vabaühendus, protestija, poliitik, ettevõtja) kliimapoliitikaga tegelevad, milline on nende roll. Selgitame välja, millist rolli ja milliseid sekkumisvõimalusi igaüks neist enda perspektiivist kodanikel kliimapoliitika kujundamises näeb ning sorteerime välja iga käsitluse tugevused ja nõrkused. Viimastele leiame esinejate ja osalejate ühisarutelus lahendusi.

Korraldaja: Keskkonnaõiguse Keskus

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/elu-vajab-elamist-aga-kliima-paastmist-millised-voimalused-on-kodanikul-kliimapoliitika-mojutamiseks/?url=/kava/

 

Eurotoetused otsas? Kas külamajast saab hotell?

  1. august 2019 @ 12:00-13:30

Milline on meie tulevik, kui külamajadest saavad hotellid ning kogukonnaköökidest restoranid?! Kas väikese küla elanikud jäävad ilma kultuurimekadest ning kogukondlikest eestvedamistest? Euroopa Liidu toetuste rahastus näitab kahanemise märke mitmes valdkonnas. Et elus hoida meie kogukondasid ning külasid, tuleb ühendustel ise leida võimalusi, kuidas raha teenida. Omatulu teenimise võimalikkusest arutlevad vabakonna ja ettevõtjate esindajad.

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/eurotoetused-otsas-kas-kulamajast-saab-hotell/?url=/kava/

 

Sotsiaalsed start-upid muudavad maailma

  1. august 2019 @ 12:00-13:30

Prügisaared. Ajale jalgu jäänud haridussüsteem. Pagulaskriis. Üksildus. Mida teha? Alustavad sotsiaalsed start-upid tutvustavad oma lahendusi keerulistele probleemidele ja kutsuvad sind kaasa mõtlema.

Korraldaja: Heateo Sihtasutus, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/sotsiaalsed-start-upid-muudavad-maailma/?url=/kava/

 

Muutus – kas me oleme selleks võimelised?

  1. august 2019 @ 12:00-13:00

Öeldakse, et inimloomus ei muutu, kuid kas see on ka tõsi vaadatuna erinevate distsipliinide vaatenurgast?Arvamusfestivali arutelu eesmärk on arutleda selle üle kui muutumisvõimelised me inimestena oleme. Peaaegu igapäevaselt kirjutab keegi ajalehes, et me elame ennenägematute muutuste ajastul. Kas tõepoolest on käimas muutuste ajastu või on igal põlvkonnal oma kordumatud väljakutsed, mis tähendabki muutustes elamist ja muutustega kohanemist? Vastamine suurtele väljakutsetele nagu kliimamuutus või ääremaastumine nõuab meilt oma väärtushinnangute ja igapäevapraktikate muutmist. Me peame muutuma, kuid kui kiiresti me oleme võimelised muutuma? Kas elu muutub kiiresti või meile ainult tundub nii? Kuidas muutus toimub – kas läbi suurte sekkumiste või hoopis läbi igapäevaste väikeste sammukeste?

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/muutus-kas-me-oleme-selleks-voimelised/?url=/kava/

 

Võõrapelgus töökeskkonnas – ennetus ja lahendused

  1. august 2019 @ 13:00-14:30

Avalikus debatis ja meedias toimuv jõuab ka töökeskkonda. Eesti tööturul on järjest enam välistööjõudu, ent tööandjad puutuvad seetõttu kokku võõrapelgusega. Milline on tööandja roll, kui ühiskonnas levinud umbusaldus ja eelarvamused jõuavad sõnade ja tegudeni? Kas piisab organisatsioonikultuuri edendamisest või tuleb resoluutsemalt sekkuda – tüliinorijaid töölt vabastada, sotsiaalmeediakontosid tsenseerida jne? Arutelus tuuakse välja tööandjate mured ja pakutakse neile ka praktilisi lahendusi.

Korraldaja: Eesti Inimõiguste Keskus

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/voorapelgus-tookeskkonnas/?url=/kava/

 

Kodanikuühiskonna näide: kuidas tulla Eestis toime?

  1. august 2019 @ 14:00-15:30

Eesti elanike südametesse säravate ideede, kadestamisväärse pühendumuse ja asendamatu panuse läbi jõudnud vabatahtlikud, kes pole siin sündinud, jagavad edasiviivate õppetundidena enda õnnestumisi ja ebaõnnestumisi. Rikastav mitmekesisus on ju üheks Eesti väärtuseks.

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/kodanikuuhiskonna-naide-kuidas-tulla-eestis-toime/?url=/kava/

 

Võõrahirm – kahjulik Eesti mainele, ettevõtlusele ja haridusmaastikule?

  1. august 2019 @ 15:00-16:30

Eestis on pead tõstnud võõravaen. Juba täna võib välismaa foorumitest lugeda, et tegu on riigiga, kus leiavad aset päritolust tingitud tagakiusamisjuhtumid. Seetõttu on arusaadav, et Eestisse ei soovita enam nii sageli tööle või õppima tulla. Teame välisspetsialiste, kes on seetõttu riigist lahkunud. Teisalt on avalikkuses palju juttu Eesti brändimisest ja atraktiivse sihtpaigana turundamisest välisriikides. Vastuolu? Arutleme, kuidas võõrahirm ja Eesti maine kokku kõlavad ning millised on lahendamist vajavad kitsaskohad.

Korraldaja: Eesti Inimõiguste Keskus

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/vooravaenu-moju-eesti-mainele/?url=/kava/

 

Kullast kallim – väärtustepõhisest majandusest täna ja tulevikus

  1. august 2019 @ 16.00-17.30

Erinevate vähemuste kohtumisel tekib paljusus, kelle rikkusteks pole mitte raha ja investeeringud, vaid kogemused ja lood, avatumad vaatenurgad, võrdsemad võimalused. Neurodiversiteet, feminism, veganlus, lgbt+ ja inimõigused on tulevikumajanduse väärtused. Arutelus toome need välja praeguse majandussüsteemi ahelatest. Küsime, kas innovaatilised avatud kontorid ja kiidetud ringmajandusmudelid ikka loovad uusi väärtusi? Kuidas saaksime objektistavast majanduskeskkonnast edasi liikuda? Kuidas saavad erinevad vabadusliikumised eraldi ja koos muuta seda, mida raha eest saab? Kuidas saame erisusi toetades jõuda lahendusteni, mis tagavad kõigile majandusliku heaolu? Tule ja jaga sinagi oma lugu festivalil või Facebook’I ülekande kommentaariumis!

Korraldaja: Eesti Vegan Selts

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/kullast-kallim-vaartustepohisest-majandusest-tana-ja-tulevikus/?url=/kava/

 

Treenime eneseväljenduse musklit! #Demokraatiatrenn

  1. august 2019 @ 16:00-16:45

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/demtrenn2/?url=/kava/

 

Loomse tooraine vabad materjalid moetööstuses

  1. august 2019 @ 17:00-18:30

Loomad on pikalt olnud seotud moetööstusega. Õnneks on maailm pidevas muutuses ja tänapäeval on järjest enam inimesi endale teadvustanud, et loomade kasutamine moetoodetena ei ole enam vajalik. Tekkinud on palju jätkusuutlikke alternatiive, mille tootmiseks ei pea põhjustama kannatusi elusolenditele. Mida saavad erinevad huvigrupid veel ära teha, et loomsete materjalide kasutamine moetööstuses lõppeks? Missuguseid alternatiivmaterjale täna pakutakse ja millised on nende kitsaskohad?

Korraldaja: Loomus

Täpsem info: https://www.arvamusfestival.ee/stage/loomse-tooraine-vabad-materjalid-moetoostuses/?url=/kava/