artikkel

Mõju lugu: Eestimaa Looduse Fond

laine
4. aprill 2025
Foto:

Võiksime olla teadlikumad sellest, milliseid olulisi asju saadavad korda arvukad vabaühendused meie hulgas ja ümber. Et neid ühinguid – olgu mittetulunduslikke või sihtasutusi – rohkem esile tõsta ja sel moel ühiskondlikku teadlikkust tõsta, jagame vabaühenduste lugusid, mille kaudu nad oma tegemistest ja tulemustest räägivad.

Oma tegevusest ja mõjust kirjutab Eestimaa Looduse Fond.

„Vanu ja tõeliselt elurikkaid loodusmetsa kilde leidub Eestis veel vaid paaril protsendil metsamaast. Taolisi metsatükikesi nimetatakse vääriselupaikadeks – need on erilised kohad, kus kümned haruldased ja ohustatud liigid eluks vajaliku pelgupaiga leiavad. Näiteks leidub siin putukaid, puuseeni, samblikke, samblaid ja teisi taimi, kellele sobivad eluks vaid sellised vanad metsad.

Paraku on surve taolisi metsi lagedaks raiuda väga suur, kuna need metsad on sageli viljakad ja nö raieküpsed. Pikalt olid vääriselupaigad raieohus ka meie riigimetsas, kuna need olid suuresti kaardistamata. 

Eestimaa Looduse Fond on seisnud selle eest, et meie vääriselupaigad saaksid paremini hoitud, vähemalt riigimetsas kaardistatud ja kaitse alla. Toetasime nõu ja jõuga Eesti Looduseuurijate Seltsi, kelle eestvedamisel kaardistati aastatel 2019–2022 meie riigimetsas kokku 4100 uut vääriselupaika. See on kokku 13 400 hektarit vanu ja elurikkaid metsi! Tänu metsaekspertide tublile tööle on need vanad metsad nüüdseks kaitstud ja aitavad hoida elurikkust ka tulevastele põlvedele.“


Fotol ELFi metsaekspert vääriselupaiga tunnusliike otsimas. Pildistas Maria Kooskora.