artikkel

Mõju lugu: Nähtamatud Loomad

laine
22. mai 2025
Foto:

Võiksime olla teadlikumad sellest, milliseid olulisi asju saadavad korda arvukad vabaühendused meie hulgas ja ümber. Et neid ühinguid – olgu mittetulunduslikke või sihtasutusi – rohkem esile tõsta ja sel moel ühiskondlikku teadlikkust tõsta, jagame vabaühenduste lugusid, mille kaudu nad oma tegemistest ja tulemustest räägivad.

Oma tegevusest ja mõjust kirjutab Nähtamatud Loomad.

„Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad tegutseb, et parandada toidu tootmiseks kasutatavate loomade heaolu ja elutingimusi. Praegu elab valdav osa Eesti farmiloomadest õõvastavates tööstusfarmides, kus neil on vähe liikumisruumi ja kitsad elutingimused, mis põhjustab neile palju kannatusi. 

Nähtamatud Loomad tegutseb selle nimel, et tööstuslik loomakasvatus lõppeks ning toiduainetööstuses kasutatavad loomad saaksid elada kõrge heaoluga väiketootmises. 

Eesmärkide tõhusaks saavutamiseks teeb Nähtamatud Loomad koostööd poliitikute, meedia, toidufirmade ja teiste otsustajatega, et aidata võimalikult suurt hulka loomi ja tuua tulemusi, mis säästavad kannatusi suurel skaalal, mitte vaid üksikjuhtumeid lahendades. 

Organisatsioon suunab tähelepanu tööstusfarmides toimuvatele julmadele mutileerimistele, nt vastsündinud põrsaste tuimestuseta sabade mahalõikamine ja kastreerimine, vasikate eraldamine emadest liiga kiiresti pärast sündi, liikumisvõimaluseta emisesulgude kasutamine jt. 

Suurim senine saavutus on karusloomafarmide keelustamine, mis säästab ca 200 000 looma aastas piinlemisest kitsas puuris, et elektrilöögiga kellegi kasuka jaoks hukatud saada. Riigikogu võttis otsuse karusloomafarmide keelustamiseks vastu 2021. juunis. 

Kanade puurispidamise lõpetamine on olnud Nähtamatute Loomade põhifookus organisatsiooni asutamisest alates 2017. aastast. 

Kanade puurispidamine on tööstusliku munatootmise iganenud praktika, mis on lindudele äärmiselt piinarikas ja julm pidamisviis, põhjustades elukestvaid kannatusi ja tõsiseid füüsilisi vigastusi.  

Nähtamatud Loomad tõi Eesti meediapilti seninägemata kaadrid siinsete suurimate puurikanalate igapäevaelust, mis vallandasid ulatusliku avaliku pahameele ja tõid loomade heaolu tugevalt poliitilisse fookusesse. Uuringud näitavad, et ligi 80% Eesti elanikkonnast toetab täna kanade puurispidamise keelustamist.

Nähtamatute Loomade poolt ellukutsutud rahvaalgatus kanade puurispidamise keelustamiseks kogus 21 421 digiallkirja – mis on seni ajaloo suurima toetusega loomade heaolu puudutav petitsioon – ja jõudis seeläbi ka Riigikogu töölauale. 

Tiheda koostöö ja teavitustöö tulemusel toetavad kanade puurispidamise keelustamist ka paljud toidusektori ettevõtted (sh jaeketid Rimi, Prisma, Maxima ja Stockmann) ning enam kui 100 mõjukat organisatsiooni ja ühiskonnategelast – teadlased, veterinaarid ja arvamusliidrid. Rahva, ekspertide ja ettevõtjate ühine hääl on loonud tugeva surve poliitikutele – näitamaks, et muutus pole mitte ainult vajalik ja võimalik, vaid ka väga soovitud.

Lisaks on organisatsioon veennud 60% Eesti jaekettidest ning üle 100 restorani ja muu toidufirma loobuma puurispeetavate kanade munade müügist ning üle minema vabapidamise munadele. Aastas mõjutavad need firmad tänu loomasõbralikule otsusele kokku ca 300 000 linnu elu. 

Tänaseks on Regionaal- ja põllumajandusministeerium saatnud kanade puurispidamise keelustamise eelnõu ministeeriumidevahelisele kooskõlastusringile. Kui ministeeriumid annavad kooskõlastuse, saab eelnõu sügisel jõuda Riigikokku arutlusele.

Lisaks veab organisatsioon eest ka Taimse Teisipäeva kampaaniat, et vähendada liigset lihatarbimist Eestis ning tasakaalustada toidulauda. Praeguste Statistikaameti andmete järgi sööb keskmine Eesti elanik ca 80 kg liha aastas. See on 3-4x rohkem kui riiklikes toitumissoovitustes välja tuuakse. 

Taimse Teisipäevaga on liitunud 196 kooli ja lasteaeda, kes pakuvad teisipäeviti õpilastele taimse lõunasöögi. 94 524 õpilast säästavad Taimse Teisipäeva lõunaga kokku 661 668 looma elu, kes tänu sellele tööstusfarmides piinlema ei pea. Lisaks sellele säästavad liitunud koolid aastas 1654.17 tonni CO2 emissioonide õhkupaiskamist tänu taimse toidu tunduvalt väiksemale jalajäljele võrreldes lihatootmisega.

Nähtamatud Loomad tegutseb selle nimel, et tööstusliku loomakasvatuse julm loomade kohtlemine tuleks päevavalgele ning loomade elutingimused paraneksid. Järgmisteks fookusteks pärast kanade puurispidamise keelustamist on broilerkanade heaolu parandamine ning tööstusliku loomakasvatuse probleemidest teadlikkuse kasvatamine.“ 

Kui soovid oma ühingu mõju lugu sellise postitusena jagada, siis anna sellest märku aadressil andra@heakodanik.ee.