Palmiõli on tänapäeval odavuse tõttu üks enimkasutatavaid taimeõlisid nii toiduaine- kui ka kosmeetikatööstuses, kuid selle tootmisega kaasneb mitmeid tõsiseid probleeme. Teeõhtul räägime, miks on elu palmi all raske, ja arutame, milline on hea palmiõli ning kuidas lõpetada Euroopa ettevõtete tarneahelates looduse ja põlisrahvaste kuritarvitamine ning inimõiguste rikkumine, mis palmiõli tootmisega tihtipeale kaasneb. Palmiõli on ka Eestis paljude toiduainete ja kosmeetika üks oluline koostisosa.
Külla tulevad Postimehe ajakirjanik Hanna-Hulda Reinkort ja fotograaf Liis Treimann, kes käisid Indoneesias palmiõli tootmist vaatamas. Mõlemad nägid, et lisaks inimõiguste rikkumistele ja keskkonnakahjudele hävitavad ettevõtted õlipalmide istanduste nimel Kagu-Aasia põlisrahvaste maid. Lisaks räägime, mida leidsid projekti Supply Cha!nge partnerid, kui uurisid rahvusvahelisi tööstusi, mis varustavad Euroopat odavate, maailma lõunapoolsetest riikidest pärit põllumajanduslike toorainetega: http://www.supplychainge.org/uuringud/palmioli/?L=ee
Igaüks meist saab läbi oma valikute ja tarbimisharjumuste panustada arenguriikide talunikele ja tootjate vaesuse vähendamisesse ja majanduslikku arengusse, sest just needsamad talunikud toodavad suure osa meie laual olevast toidust. Näiteks on küpsised nii Eestis kui ka Euroopa Liidus tervikuna igapäevane kaup, aga me ei tea, et suurem osa neist jõuab meieni inimõiguste rikkumiste ja suure keskkonnakahju hinnaga.