Töökohad muutuvad: Euroopas töötab juba üle 6% inimestest sotsiaalselt vastutustundlikes organisatsioonides ja ka Eestis kasvab sotsiaalsete ettevõtete arv
Sel nädalal sai avalöögi rahvusvaheline projekt SUSY, mille raames uurivad 26 organisatsiooni 23 Euroopa riigist, kuidas inimestest ja keskkonnast hoolivad majandusmudelid saavad toetada vaesuse vähendamist ja õiglasemat ühiskonda nii siin kui ka arenguriikides. Eestist osaleb projektis MTÜ Mondo.
„Kas majandustegevus saab olla solidaarne? Uuringud näitavad, et 27% eestlastest on valmis maksma kõrgemat hinda nende ettevõtete toodete ja teenuste eest, mis ühiskonna arengusse panustavad,” ütles MTÜ Mondo projektijuht Diana Tamm. „Üks vastutustundliku organisatsiooni vorme on sotsiaalne ettevõtlus. See sektor on Eestis viimastel aastatel jõudsalt kasvanud: meil on üle saja sotsiaalse ettevõtte ning see arv on kasvamas,” lisas ta.
Sotsiaal- ja solidaarsusmajandus on peamiselt Lõuna-Euroopas tuntud lähenemine, mis sisaldab eetilisemat äritegemist, töötajate suuremat kaasatust ettevõtte juhtimisse ja omanikeringi, vastutustundlikku tarbimist, keskkonnasäästlikku tegutsemist ja laiema ühiskondliku kasu silmaspidamist. Euroopas on ligi 6,5% inimestest hõivatud tööga taolises majandustegevuses. Diana Tamme sõnul on head näited Eestis ökokogukonnad, kohalikud energiaühistud ja kogukonnakoolid, mida juhitakse ühiselt, samuti sotsiaalsed ettevõtted nagu Uuskasutuskeskus või pimemassööride ühing.
Projekti täisnimi on „Sotsiaalne ja solidaarne majandus: mõistlik lähenemine arengule ja jätkusuutlikkusele“ ja seda rahastab Euroopa Komisjon, et edendada teistsuguseid tootmis- ja turustamisvõtteid ning vastutustundlikumaid tarbimismudeleid. Eestis koordineerib SUSY tegevusi MTÜ Mondo.
Lisainfo:
SUSY koordineerija Diana Tamm,
diana@mondo.org.ee,
tel. 5567 2714