Reede, 27. november on rahvusvaheline ostuvaba päev, mille eesmärk on liigsest tarbimisest tulenevale keskkonnakoormusele tähelepanu pööramine ning oma igapäevaste ostmisharjumuste läbimõtlemine. MTÜ Mondo korraldab samal päeval konverentsi “Jätkusuutlik tootmine ja tarbimine: kelle vastutus?”
Lukustage oma rahakotid, peitke ära oma krediitkaardid ja jätke vähemalt üheks päevaks sinnapaika oma suur armastus – ostmine. Selle asemel tähistage ostuvaba päeva!
„Igal ostul on mõju keskkonnale ja ühiskonnale, sest meie ostuotsusest sõltub apelsinikorjaja elu Brasiilias, teekasvataja tulevik Keenias või tuunikalade ellujäämine Aasias. Kutsume ka Eestis sel päeval oma ostuotsuseid paremini läbi mõtlema“, ütleb Kristina Mänd, MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise valdkonnajuht.
Ostuvaba päev on lihtne ja odav – võid olla lihtsalt kodus, lugeda head raamatut või korraldada lahe üritus kuskil avalikus kohas sentigi kulutamata. Päeva saab tähistada ka Tallinna Õpetajate Majas toimuval seminaril “Jätkusuutlik tootmine ja tarbimine: kelle vastutus?”, kuhu oodatakse nii ettevõtjaid kui ka tarbijaid arutama kestlikuma tarminisahela üle.
Selleaastasel ostuvabal päeval keskenduvad 28 organisatsiooni üle Euroopa kampaania „Supply Cha!nge. Muudame poeketid õiglasemaks“ raames ostuvabal päeval rahvusvahelistele poekettidele nagu näiteks Lidl ja Aldi. „Rahvusvahelised jaemüügiketid peavad hinnavõitlust, pakkudes pidevalt odavamaks minevaid tooteid, mille tõelise kulu peavad kinni maksma teised. Kontsentraadist tehtud Euroopa poekettides müüdav apelsinimahl on hea näide: töölised Brasiilia apelsinikasvatustest korjavad apelsine, mis moodustavad 80% apelsinimahla kontsentraadist, mida imporditakse Euroopasse. Iga kord kui lastakse alla apelsinimahla hind, väheneb apelsinikorjaja sissetulek, sest tema peab kinni maksma selle vahe, mis rahvusvahelisel poeketil jääb saamata“, ütleb Kristina Mänd. „Ostuvaba päev on õige aeg, kui mõelda, mida me ostame ning kas me ikka teame, kuidas meile vajaminev toiduaine on toodetud, kas selle tarneahel on olnud õiglane ning keskkonnasõbralik ning kas odav hind ei tule hoopis kellegi elukvaliteedi arvelt. Eriti murettekitavad on rahvusvaheliste poekettide omatooted.“
Saksamaal Münsteris korraldab kodanikuühendus Christliche Initiative Romero e.V. (CIR) tühjade ostukärude ringsõite poekettides; Helsinkis ärgitab Finnwatch inimesi üles tegema fotosid Lidl supermarketitest ja täis poekärudest, mis hiljem kogutakse kokku ning saadetakse koos petitsiooniga avalikustada oma toodete tarneahel Lidl peakorterisse. Organisatsiooni Maasõbrad Maltalt aga kutsuvad kaasmaalasi ostmise asemel panustama vabatahtlikuna paar tundi oma lemmikkodanikuühendusse.
Ostuvaba päeva tähistatakse maailmas alates 1992. aastast, Eestis tähistati seda esmakordselt 2002. aastal. „Poodi minemise asemel soovitame tulla konverentsile või hoopis minna jalutama Tallinna Loomaaeda ja lisaks loomade liigirikkusele vaadata fotonäitust mitmekesisest toidust Loomaaia keskkonnahariduse keskuses“, soovitab Kristina Mänd.
Aga ostuvaba päev ei tähenda oma elustiili muutust vaid üheks päevaks. Turvalisemat ja hoolivamata olevikku ja tulevikku silmas pidades on mõttekas teha vähemast tarbimisest ja loobumine mõttetutest ostudest omale elukestev käitumine.
Lisainfo:
MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise valdkonnajuht ja kampaania „Supply Cha!nge. Muudame poeketid õiglasemaks“ koordinaator Eestis Kristina Mänd
kristina@mondo.org.ee,
tel. 5690 9754