Aasta alguses ühines Vabaühenduste Liidu liikmeskonnaga SA Sõbralt Sõbrale. Et uue liikmega paremini tuttavaks saada, vestlesime sihtasutuse tegevjuhi Mirjam Linkiga sellest, mida nad teevad ja kuidas läheb.
Paljud teavad kindlasti Sõbralt Sõbrale poode, aga võib-olla vähem teatakse sihtasutuse tegemistest. Mis teie peamised tegevused on?
Jah, usun ka, et me poed on üle Eesti tuntud-teatud-armastatud. Sõbralt Sõbrale poode on Eestis hetkel 16 ning algusaegadest alates (90ndad) on poodide tulust saadud ressursside eest panustatud lastesse ja peredesse – nendesse inimestesse me ümber, kellel on parasjagu keerulisem. Sihtasutus, kes sotsiaalset missiooni teoks teeb, on läbi aegade proovinud inimeste vajadustele vastata ning nendega kaasas käia. Kui Eesti Vabariigi algusaegadel oli me tegevusteks peamiselt EL toiduabi jagamine inimestele üle Eesti ja riiete-jalanõudega aitamine me poodide kaudu (kaupa hakkasid meile saatma Rootsi koostööpartnerid), siis praeguseks on me peamised tegevusvaldkonnad nõustamine, Hoolime Koos laagrite korraldamine keerulise taustaga peredest pärit lastele ja noortele, noorte ja laste sisuka vaba aja veetmise toetamine, lastetuba Narva sotsiaalmajas, kooli- ja jõulupakid, laste sünnipäevade projekt “365 sünnipäeva” ja kriisiabi inimestele, kes keerulisse olukorda satuvad (me poodidest kaubaga ja muul moel). Tegutseme kristlikel põhimõtetel ja koostöös koguduste inimestega üle Eesti, sest nii ulatume igasse Eestimaa äärde ja meil on abikäsi ning hoolivaid inimesi rohkem. Võrgustikud ja koostöö on samuti üks me tegutsemise põhimõtteid.
Räägi lähemalt Tartu nõustamiskeskusest.
Nõustamiskeskusel täitus märtsikuus juba 10. tegutsemisaasta ja meil on nõustajatena tööl kaks pereterapeuti (Maire Latvala ja Kaisa Põld), jurist Riinu Nurme ja kogemusnõustaja Mari Adamson, kes hetkel on lapsega kodus, aga loodetavasti õige pea tagasi. Nõustamise järele oli vajadus järjest kasvamas, nii et see on olnud loomulik osa me arengust ja hetkel tegutseme selles suunas, et ka Tallinnas nõustamist pakkuma hakata – loodetavasti juba lähikuudel. Toetame nii noori kui neid inimesi, kellel mitte kuidagi pole võimalik nõustamise eest ise tasuda, ja pakume väga soodsat hinda või kriisiolukorras ka tasuta nõustamist. Meil on ka tugigrupid – mitu suurepärast gruppi emadele, kes kasvatavad oma lapsi üksi, samuti noortele, kes enesehinnangu teemadega kimpus on.
Mida Narvas teete?
Narva lapsi ja noori oleme aastaid toetanud sellega, et meil on kohalikus sotsiaalmajas kaks väikest ruumi, kus meie töötaja Niina Jakovleva on lastele teiseks emaks või vanaemaks – ootab neid sooja söögiga, kuulab rõõme ja muresid, toetab koolitöödes ja õpetab kodutöid tegema ning enda eest hoolt kandma. Teine tubli töötaja on seal Aleksandra, kes räägib imeilusasti eesti keelt ja õpetab seda ka lastele ja noortele. Nad on kaasatud me laagritesse ja teistesse projektidesse ning tahame neile toeks olla nii jätkusuutlikult ja kaua, kui nad seda vajavad. Proovime aidata lapsi ka haridusteel, kui oma pere tugi on nõrk. Oleme kohalikus sotsiaalmajas olnud lastele toeks juba üle kümne aasta ja esimene põlvkond lapsi on suurteks sirgunud ning mõnedel on endil lapsed. Sageli käivad nad ikka lastetoast läbi, aitavad millegagi või lihtsalt tulevad ja jagavad, kuidas neil läheb.
Kuidas Sõbralt Sõbrale poed sihtasutuse tegevusega seotud on?
Sõbralt Sõbrale poodides müüdava kauba tulu läheb heategevuseks ehk siis kõikideks nendeks projektideks, millest on juttu olnud. Nii et kõik inimesed, kes toovad korralikke ja puhtaid asju me poodidesse, ostavad meie poodidest või tulevad meie poodidesse või projektidesse vabatahtlikena tegutsema aitavad omakorda kaasa, et saaksime abi vajavate inimeste heaks koos rohkem ära teha.
Mainisid vabatahtlikke ja (asjade) annetamist, mis rolli need teie jaoks mängivad?
Need on mõlemad väga olulised märksõnad me tegemistes. Annetused on väga oodatud me poodidesse heas korras asjade näol, aga ka rahalised annetused me tegevusteks on äärmiselt vajalikud ja edasiviivad. Kogu eesti kaubast saadav tulu läheb sajaprotsendiliselt me heategevusse. SA Sõbralt Sõbrale kontole annetust tehes saab panna kirja, kui on kindel soov toetada mõnda konkreetset projekti (noorte nõustamine, sünnipäevad, laagrid vms) ja omalt poolt lubame, et täpselt sinna need annetused ka lähevad.
Vabatahtlikud on me tegevustes kandvaks jõuks ja väärtustame nende aega ja pühendumist väga – ka nemad annetavad, aga veelgi väärtuslikumat vara ehk oma aega. Ja armastust. Sageli on üle Eesti head ja hoolivad inimesed need, kes annavad meile mõnest abi vajavast perest või lapsest märku, aitavad meil ka nendeni jõuda ja aitavad meie abiga neid koha peal. Meid endid on tegutsemas 7-8 inimest, aga üle Eesti on meil sadu abilisi – eriti rikkalikult on noori suure südamega vabatahtlikke me laagrites, kus nad ööd ja päevad me laagrilaste jaoks olemas on ning täidavad neid kõige sellega, mida neil endil anda on. Laagrid on me laste jaoks väga-väga oodatud ning kohtumised sõpradega on alati emotsionaalsed ja liigutavad.
SA Sõbralt Sõbrale on tegutsenud 1991. aastast alates ehk juba üle 30 aasta, missuguseid muutusi ühiskonnas ja inimeste toimetulekus olete oma töös märganud?
Tõesti, oleme sihtasutusena juba 33. aastaringi lõpetamas ja vajadused ühiskonnas on vägagi muutunud. Kui 90ndatel oli vajadus rohkem toidu ja riiete järele, siis praegu on enamikul lastest need olemas, aga väga suur puudus on mõistlikest vaba aja tegevustest, täiskasvanud inimese toest ja nõust, kuulamisest ja lihtsalt inimlikust suhtlemisest ja lähedustest. Seda tühimikku proovime oma tegevustega ja laagritega ning pühendunud vabatahtlike abiga nii palju täita kui suudame. Kui lühidalt öelda, siis mulle tundub, et kui varem oli vaja rohkem materiaalseid asju, siis nüüd on väga sageli vaja nähtamatuid “asju” ehk aega, nõu, hoolimist, kuulamist. Aga muidugi on ka praegu me ümber neid inimesi, kellel napib igapäevast toitu ja korralikke riideid või kodu.
Kui kaua sa oled sihtasutuses töötanud?
Peaaegu 10 aastat. Kui tagasi vaadata, siis ühel või teisel moel olen oma elus laste või noortega tegelenud. See on minu jaoks hästi kõnekas, kuidas laste või noorte puhul vahel see, mis enda jaoks tundub üsna vähene, tähendab neile nii palju ja muudab nende elus nii palju. Usun hästi tugevasti seda, et kui lapsi või noori õigel ajal toetada, kui neil endal on ka motivatsiooni, siis muutused võivad tulla juba väga-väga ruttu.
Kuidas sinu töötamise ajal on organisatsioon muutunud?
Organisatsioonid lähevad tahes-tahtmata nende moodi, kes seal töötavad ja tegutsevad. Muidugi ei tee ma otsuseid üksi, ikkagi koos oma meeskonna ja Sõbralt Sõbrale juhtidega otsustame ja mõtleme, et mida või kuidas edasi peaks tegema. Aga kui ma vaatan tagasi, siis mulle tundub, et kuidagi hästi loomulikul viisil oleme me kasvanud koostöös meie poodide ja kogudustega, koos nende organisatsioonidega, kellega koostööd teeme.
Taustaks veel, et mina olen ainuke, kes täiskohaga tööl on, lisaks on osakoormusega kolm inimest, kes tegelevad nõustamisega; inimesed, kes tegelevad erinevate Hoolime Koos projektidega; kaks inimest, kes tegutsevad Narvas.
Olete värske Vabaühenduste Liidu liige, miks otsustasite liituda?
Teiste kogemuste kuulamine, enda omade jagamine ja koos tegutsemine on alati miski, mis annab kõigele lisaväärtuse. Hoiame ikka meeles seda tarkusetera, et kui tahad kiiresti minna, mine üksi; kui tahad kaugele jõuda, mine koos teekaaslastega. Me tahame tegutseda jätkusuutlikult ja kaua, nii et koostöö on ja jääb me väärtuseks.