Uudised

Soodsamad annetused ja muud seadusemuudatused

laine uudised-laine
2. jaanuar 2017
Tänavusest muutunud tulumaksuseadus annab sutsu suurema soodustuse annetajatele. Kui seni on annetuste maksuvaba piirmäära muudkui langetatud, siis tuleval kevadel esitatavas tuludeklaratsioonis on lagi ikka 1200 euro peal, ent kodulaenu intresse saab sellest maha arvata vaid 300 €.

See jätab koolituskuludele ja annetustele minimaalselt 900 eurot ja arvestades, et 2015. aastal deklareeriti koolituskulusid keskmiselt 530 euro eest, jääks annetustele umbkaudu 370 eurot ehk üle kahe korra rohkem 2015. aasta 151 eurost annetaja kohta.

Need numbrid on muidugi väga keskmised ja iga inimese proportsioonid on isesugused. Soodustuse suurenemine on igal juhul argument, mida oma uutele annetajatele välja käia, ent tulumaksu saavad rohkem tagasi ka need, kes annetavad tänavu üle piirmäärade. Näiteks 2015. aastal ei saanud maksusoodustust kokku 3,2 miljoni tehtud annetuste eest.

Paar meenutust ka raamatupidajatele. Tänavu jääb maksumaksjale rohkem raha kätte ka maksuvaba miinimumi tõusmiselt 170 euro pealt 180-le (rakendub ka jaanuaris välja makstavatele detsembri palkadele). 390 euro pealt tõusis 430-le aga nn minimaalse sotsiaalmaksu kohustus, alates millisest brutotasust saab inimene ravikindlustuse.

Sellest 33% ehk 141,9 € tuleb sotsmaksu tasuda ka nende töölepinguga inimeste pealt, kel arvestatakse maksuvaba tulu, ka siis, kui nad saavad 430st eurost vähem palka. Alampalk on tänavusest 470 eurot ning sotsiaalmaks jäi ikka 33% peale.

Uuest aastast on tööandjatel võimalus maksta töötajale sotsiaalmaksuvabalt haigushüvitist teise ja kolmanda haiguspäeva eest kuni 100 protsenti töötaja keskmisest palgast. See tähendab, et tööandja saab ise otsustada, kas ja kui palju maksta hüvitist teise ja kolmanda haiguspäeva eest. Tööandjatel jääb alles kohustus maksta haigushüvitist neljanda kuni kaheksanda haiguspäeva eest vähemalt 70 protsenti töötaja keskmisest palgast.

MTÜde ja SAde seadustes muutusi pole, raamatupidamise seaduse muudatustega lükati aga edasi e-arvete kohustuslikkus avaliku sektoriga suheldes. Sellele vaatamata tasuks end juba otse raamatupidamistarkvarade vahel liikuva e-arve (ja mitte pdf-i) teemaga kurssi viia, liituda Omniva või mõne teise operaatoriga ja vaadata, et enda raamatupidamistarkvara selleks suuteline oleks. Riik pakub ka MTÜdele enam-vähem sobivat tarkvara e-arveldaja, mis on tuleva aasta lõpuni tasuta ja muidu suht odav. Ja ei, maksuamet ei näe sealt teie asju. EMSLis kasutame ise veidi võimekamat SmartAccountsi.

Juhtidel ja raamatupidajatel on hea teada ka teisi muudatusi õiguskorras: ühe kena kokkuvõtte leiab valitsuse kodukalt.

Kel on küsimusi, kirjutab alari ät heakodanik.ee.