2021. aasta sügisel alustas vabaühenduste tulevikujuhtide arenguprogrammi teine lend. Esitasime kõigile osalejatele viis küsimust. Saage tuttavaks, Marii Väljataga.
Tulevikujuhid
Kes sa oled ja millega tegeled?
Olen ajaloolane, muusik, sündmuskorraldaja, keskkonnahariduse kaasaaitaja, ligipääsetavuse advokaat ja kultuurientusiast. Igapäevaselt töötan Haridus- ja Noorteametis uuringukoordinaatorina, toetamaks Euroopa Liidu noorteprogrammide arendamist ja teaduspõhist rakendamist. Lisaks uurin avaliku ajaloo trende ja projekte ning kirjutan sellest mõnikord. Tegutsen MTÜ EENA projektis “Roheline ja hooliv maailm” ning edendan koos sõpradega Brüsselis noorte keskkonnahariduslikku MTÜd The Footprints Initiative.
Miks liitusid tulevikujuhtide arenguprogrammiga ja mida loodad selle jooksul õppida?
Programm on juba nii palju minu ellu toonud ja elu osaks saanud, et mõneti keeruline on ligi pääseda oma mõtetele programmi-eelsest ajast. Ilmselt liitusin, et saada tuge ja oskusi minu jaoks oluliste protsesside algatamisel. Olles elanud pikalt eemal, tundsin end Eesti vabakonnas ja siinsetes ühiskondlikes trendides vähem kodus ning lootsin programmist leida teadmisi, paremat tunnetust Eesti reaalsusest ja toredaid kaasteelisi. Samuti lootsin täiendada oma vaadet juhtimisele ja õppida vabaühenduse tüürimise mitmetahulist maailma. Usun, et see lootus on tänaseks ka mitmekordselt realiseerunud.
Kokkuvõtvalt: lootsin leida programmis teadmised, põhjuse ja toe, et ühe sisemise karvase tunnetusepalli selgeteks mõteteks, plaanideks ja tegudeks vormida ning ehitada üles see rada, mis sees põleb ja tahab sündida.
Millist muutust tahaksid Eesti ühiskonnas või maailmas laiemalt enim näha?
Tahaksin näha hoolivat, võrdsemat ja mõistlikumat maailma. Ühiskonda, kus kõikide liikmete kaasatus oleks küsimustetagi olulisem kui niiöelda enamuse mugavus või olnud aegadest üle kanduv harjumuspära. Tahaksin, et plaaniksime oma ruumi, tegevused ja elu, mõeldes erinevatele ühiskonna liikmetele, pannes end teiste kingadesse, otsides ja rakendades empaatiat ja koos toimetamise rõõmu. Soovin, et meie teenustes oleks enam universaalset disaini, et me hakkaksime päriselt loodust toetama ja vähem tarbimist vajama, et me küsiksime, räägiksime ja mõtleksime nendega koos, kes on meist erinevad.
Kas ja kuidas loodad sellele muutusele kaasa aidata?
Varem olen tegelenud rohe- ja jätkusuutlikkuse teemadega – meie Brüsselis loodud MTÜ The Footprints Initiative kutsub Euroopa koolinoori ühiskondlikke ja keskkonnahoidlikke mõtteid ja tegusid siduma loovuse ja loojutustamisega ning MTÜs EENA olen tegev Maa päeva kampaania ja väärtussündmuste korraldamisel. Tulevikujuhtide arenguprogrammi käigus plaanin oma fookuse seada kultuurivaldkonnale ja kavandan Portugali koostööpartneri kaasabil kultuuri ligipääsetavuse initsiatiivi.
Raamat, film, etendus, podcast, inimene või muu oluline mõjutaja mis või kes sind inspireerinud ja teistelegi soovitaksid?
Minu senist juhtimispraktikat ja tööalast suhtlust on mõjutanud Kim Scotti raamat “Radical Candor”, milles autor ehitab süsteemi ausaks, hoolivaks, edasiviivaks suhtluseks ja tagasisidestamiseks. Palju tuge ja mõtteainet olen saanud naismunk Pema Chödröni kirjutistest – tema lugemine viis mind sobival momendil Chiang Mai budistlikku kloostrisse meditatsiooni õppima ja ennast seespoolt uurima ja ehitama. Maailma mõtestamisel olen rõõmuga lasknud end inspireerida ja provotseerida Yuval Noah Harari raamatutel. Hindan teiste kingades kõndimise püüdlusi ja samme parema teineteisemõistmise suunal kiiresti muutuvas ühiskonnas – sellega seoses olen viimasel ajal nautinud Adam Granti raamatut “Think Again” ja NPR võrgu podcasti “Rough Translation”.