artikkel

Uus liige: Vanem Vend, Vanem Õde

laine
Foto:

Meie vabatahtlik Marie vestles Vabaühenduste Liidu ühe värske liikme, MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde tegevjuhi Maari Ernitsaga nende tegemistest ja unistustest.

Marie: Alustame algusest. Millega tegeleb MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde?
Maari: Meie missioon on lihtne – tahame, et kõigil lastel oleks sõber. Tahame, et kõigil lastel oleks emotsionaalne tugi. Meie ümber on paraku palju lapsi, kelle turvavõrk ja tutvusringkond on õige õhuke. MTÜ eesmärk on viia kokku tuge vajav laps ja seda pakkuv täiskasvanu.

Marie: Ja kuidas te seda teete? Kuidas te leiate vabatahtlikud ja kuidas jõuavad teieni sõpra vajavad lapsed?
Maari: Esmalt peab programmi kandideerima. Vanemaks vennaks või õeks saamise eeldus on osalemine 2-päevasel koolitusel. Samuti peame meie tegevtiimis veenduma, et inimene on sobiv, ta on valmis võtma aja ja pühenduma. Laste programmi saamiseks meil kampaaniat ei ole. Lapsed ja nende pered leiavad meid täna ise üles. Tegelikult ei saagi meie juurde suunata läbi lastekaitse või sotsiaaltöö programmi. Kui mõni spetsialist meile helistab ja räägib lapsest, keda ta tahaks meie programmi suunata, siis palume perel enesel meie poole pöörduda. Laste ja pere jaoks peab programmi osalus olema vabatahtlik, tulenema omast initsiatiivist.

Marie: Lugeja võib mõelda, et MTÜ missioon neid küll kõnetab, kuid kas pädevusi heaks vanemaks vennaks või õeks saamiseks neil napib, ei tea. Milliseid oskusi ja isikuomadusi te vabatahtlikelt ootate?
Maari: Mõtlen nii, et kõik me oleme kellegi sõbrad, kellelegi toeks. Kui sa sellega saad hakkama, siis saad hakkama ka meie programmis. Ei pea olema eriteadmisi, ei õpetaja ega psühholoogi väljaõpet. Vanema õe ja venna eesmärk on olla olemas. Valmidus aega pühendada on oluline. Peab ka arvestama, et lapsed võivad olla kinnised. See muidugi ei tähenda, et vabatahtlik ise peaks olema meeletu energiaga või loomult rõõmupall. Oluline on, et tekiks klapp. Mõned suhted ei saagi käima, nagu elus ikka. Meie eeldame, et vabatahtlik osaleb programmis vähemalt aasta. Toimiva sõpruse kujunemisel jäädakse programmi ka oluliselt kauemaks.

Marie: Mida räägivad vabatahtlikud vanemaks vennaks või õeks olemise kohta? Miks seda tehakse?
Maari: Kuulen üpris tihti, et programmi vabatahtlikuks tullakse kantuna soovist aidata. Sellele ootusele tõmbame kohe kriipsu peale. Lapsed ei vaja tingimata abi, vaid just sõpra. Kui sõprussuhe toimib, võib endale kaaslase saada aastateks. Koolitusel ütlen alati, et programmist saad sa täpselt nii palju, kui oled valmis ise panustama. Saan rõõmuga tõdeda, et meie programmis ollakse pikalt. Keskmiselt 4-5 aastat, staažikamad aga ka näiteks 8 aastat.

Marie: Tead sa öelda, palju vanemad õdesid ja vendi ning lapsi on programmist tänaseks läbi käinud?
Maari: Programm käivitus Eestis 1997. aastal Tartu Laste Tugikeskuse juures. Sellest perioodist täpselt dokumenteeritud andmeid ei ole. 2015. aastal lõid Tugikeskuse vabatahtlikud tegevuse laiendamiseks oma mittetulundusühingu. Sellele järgnevalt ehk ligi 9 aasta jooksul on programmist läbi käinud 400-500 vabatahtlikku ja sama palju ka lapsi.

Marie: Kas MTÜ missiooni on võimalik ka muud moodi panustada, kui vanemaks õeks või vennaks hakkamisega? Julgen kahtlustada, et lugejate seas on nii mõnigi, keda loetu puudutab, kuid kes kahtlevad vaatamata sinu julgustavatele sõnadele oma oskustes või ka aja olemasolus.
Maari: Meil on kahte sorti vabatahtlikke. On vanemad õed ja vennad, aga ootame liikmeid ka tegevmeeskonda. Hetkel on meid meeskonnas kokku 11. Soovid sa olla laste koordinaator, vabatahtlike koordinaator või ürituste korraldaja – räägime. Lisaks, nagu MTÜ-dele omane, vajame ka meie oma tegevuseks toetust. Kes leiab, et neil pole aega või on muud piiravad faktorid, siis annetused on teretulnud. Muidugi on suureks abiks ka lihtsalt sõna levitamine meie tegevusest.

Marie: kas avalduse vabatahtlikuks hakkamiseks saaksin anda kohe kui meie intervjuu on tehtud?
Maari: Tegevmeeskonnaga saab liituda tõesti aastaringselt. Vanemaks õeks või vennaks saab kandideerida aga vaid koolituse lähenemisel. Järgmise värbamisperioodi käivitame augusti lõpus, järgmine koolitus leiab aset oktoobri teises pooles. Tegutseme põhikohaga Tartus, 2022. aastast ka Tallinnas ja esimest aastat nüüd ka Kuressaares. Meid oodataks tegelikult aga igale poole. Kord kuus saan kirja mõne  valla töötajalt, kes küsib, kas me nende kandis ka toimetame. Meie soov on tulevikus käima saada mudel, mis võimaldaks tegutseda ka väiksemates Eesti  piirkondades.

Marie: Mida sina oled saanud programmi heaks töötamisest?
Maari: Olen mõelnud, et selline programm oleks võinud olemas olla ka siis, kui mina ise olin noor.  Nüüd saan ise hoolitseda selle eest, et tänasetel lastel oleks võimalus selliselt sõber enesele leida. Alustasin ise vabatahtlike koordinaatorina. Toonane tegevjuht otsustas ühel hetkel aga lõpetada ja pakkus, et mina võiksin teatepulga üle võtta. Olen suure enesetoesutse vajadusega, programm seda võimaldab ja võtsin väljakutse vastu. MTÜ töö annab hea lävepaku saadud kogemuste pinnalt edasi liikumiseks. Üks meie laste koordinaatorina töötanud vabatahtlik sai just hiljuti ühes vallavalitsuses sotsiaaltöötaja positsioonile. Ühesõnaga tegevmeeskonnas töötamine on hea arengvõimalus neile noortele, keda missioon kõnetab, kuid kelle CV on veel õhuke.

Marie: mida sa tulevikult ootad?
Maari: Minu suur soov on, et MTÜ muutuks professionaalseks. Vabatahtlikuna tegutsemine seab teatud piirangud ajale, mida on võimalik MTÜ tegevusse pühendada. Selle jaoks vajame aga teistsugust rahastust. Loodame, et selle leiame.

Uute vabatahtlike koolitused toimuvad Tartus 28.- 29. septembril, Kuressaares 05.-06. oktoobril ja Tallinnas 12.-13. oktoobril. Rohkem infot leiab MTÜ Vanem Vend, Vanem Õde kodulehelt.