artikkel

Vabakonna rahastamise kärajad: ühisele rahale parim kasutus!

laine
EMSL 12. november 2015
Foto: Dreamstime

Vabaühendused tulevad taas kärama selle ümber, kuidas järgivad avalikud rahastajad kodanikuühenduste rahastamise juhendit. Kärajad toimuvad 27. novembril Tallinnas konverentsikeskuses Bliss kell 11-16, mille järel annab Külaliikumine Kodukant pidulikult üle vabatahtliku sõbra märgid. Lõpetame hiljemalt kell 17. 

Vabaühenduste riigieelarvest rahastamise probleemidest rääkimine on üsna väsitav: kümme ja enamgi aastat kordub sama jutt, et projekti- ja tegevustoetused on sassis, hasartmängumaksust antavate toetuste mõju ei ole võimalik hinnata ning katuseraha ei tee vabakonda võimekamaks. Pahandame, põhjendame, pole rahul.

Kärasime vabaühenduste ja riigi raha ümber ka viimati, kolme aasta eest. Toona oli teemaks vabaühenduste riikliku rahastamise juhendmaterjali koostamine. Nüüd on valitsus juhendi ammuilma heaks kiitnud, ministeeriumid ütlevad, et nad seda järgivad ja kõik on justkui korras. Ometi ei näi vabaühendusi puudutavad rahastamisotsused ikka veel alati läbipaistvad, toetused võrdselt kättesaadavad ega kõik rahastamismudelid mõjusad. Hasartmängumaksu toetustega seotud muredest ja katuseraha dilemmadest räägime jätkuvalt aastast aastasse ning pikaajalised lepingud partneritega on harvaesinev erand.

Küsimus pole selles, et raha pole või sellega tehakse ebavajalikke asju, küsimus on rahastamise viisides ja selles, kuidas ühiskond oma raha eest rohkem vastu saaks.

Kärajatel võtame kokku EMSLi senised pingutused õiglase ja läbipaistva rahastuse eest kostmisel, harutame lahti rahastamise põhimõtted ja nende tähenduse, kuulame nii vabaühenduste kui poliitikute argumente pikaajaliste toetuslepingute, hasartmängumaksu ja katuseraha osas, korjame kokku erinäolised probleemsed näited rahastamises ning asetame need üldisesse pilti. Lõpuks räägime läbi ettepanekud, millest võiks kujuneda EMSLi rahastusteemaline huvikaitsetöö 2016. aastal.

Plaan on selline (sõnavõtjad ja täpsustused lisanduvad, hoia silm peal):

10.30 – 11.00 hommikukohv koos hommikuste ajalehtedega

11.00 “Elu pärast juhendi kasutuselevõttu”

11.15 Vabakond silmitsi poliitikutega, poliitikud vabakonnaga: ausalt koostööst ja sõltumatusest, hasartmängumaksust ja katuserahast. Arutelu-tulevärki juhib Anna Karolin Arengukoostöö Ümarlauast. Tulejoonel annavad endast parima Alari Rammo (EMSL), Siim Sukles (Eesti Olümpiakomitee), Andres Anvelt (SDE) ja Jürgen Ligi (Reformierakond).

12.30 Lõuna

13.15 Arutelud laudkondades: mis siis ikkagi ei ole hästi? Millisteks muudatusteks oleme valmis?

15.00 Aeg käramiseks.

15.50 Päeva kokkuvõte, loodetavasti inspireerivalt üllatav.

16.00-17.00 Pidulik vabatahtliku sõbra märkide üleandmine

Eestis on arvukalt vabaühendusi, kes on imehead vabatahtlike kaasajad. Palju kasulikku saab vabatahtlike abiga tehtud, vabatahtlikud saavad end teostada ning tunnevad meeskonnas end vajaliku ja toetatuna. Organisatsioonid, kes sellised tingimused on loonud, saavad tunnustatud. Esimesed vabatahtliku sõbra märgid annavad üle Külaliikumine Kodukant ja Siseministeerium.

Vabatahtliku sõbra märk on kvaliteedimärgis, mis tunnustab vabatahtlike kaasamise head taset ja professionaalsust. Märgi saavad organisatsioonid, mis on osalenud vabatahtliku sõbra arenguprogrammis, on vabatahtlike kaasamise põhjalikult läbi mõelnud ning vabatahtliku tegevuse hea tavaga kooskõlas korraldanud. 

Kärajate osalejad, kava ja registratuuri leiad www.ngo.ee/kärajad.

Enne sündmust jagame teemekohaseid kirjutisi ja uudiseid Kärajate facebooki lehel.

Kui miski tekitab küsimusi, esitage need Maris Jõgevale: maris@ngo.ee või 5342 1726.

Läkitage käramisuudis edasi kõigile võimalikele huvilistele, sest mida rohkem meid kohal on, seda sisukama arutelu ning häälekamad kärajad saame.