Kuna meeskond on kodukontorites ja kalender sassi tuulatud, jagame tavapäraste nädalategemiste asemel mõtteid-muljeid, kuidas eriolukorraga harjumine kulgeb.
Alari: Mina käin kenasti edasi tööl kontoris, sest seal tundub kõige turvalisem – peamiselt kahekesi kohvimasinaga. Kolmandiku päevast töötan siiski riski piiril avalikus söögikohas, et sõbra kohviku eluiga pikendada. Peamiselt muretsen, mida küll järgmise kriisi ajal teha, sest igatsugu juhendid on juba valmis kirjutatud, millele praegu põhiaeg kulub. Mis nõu veel puudu on? Andke teada!
Andrei: Mina hiilin ka vahepeal kohvimasinat luurama, siis saame Alariga auravate tasside taga istuda, üks ühes ja teine teises kontorinurgas. Tööd ja stressi on olukord kõiksugu kriisikommunikatsiooni ja ümberhäälestumise mõttes pigem juurde tekitanud, mitte vähemaks võtnud. Maandan ennast koertega jalutades ja vastutulijatega kaugeimate tänavaservade otsimist mängides. Uudisteportaalide sarivärskendamise asemel püüan lugeda veidi pikemaid vorme. Soovitus neile, kes end viroloogiateemadel päriselt harida soovivad: David Quammeni mahukas “Spillover”, maakeeli “Hüpe: zoonoosid ja järgmine üleilmne pandeemia”.
Helen: Videokoosolekud on naljakad. Et kus keegi, mis nägu parasjagu ja kas üldse ühendust on. Omamoodi antropoloogiline hetk igapäevatöös. Aga muidu töö ikka üsna tavapärane, ehk veidi rohkem tulevikku vaatav kui muidu. Näiteks oleme välja töötamas plaani, kuidas vabaühendusi julgustada rohkem mitmekesisuse peale mõtlema ja oma tegevustes sellele tähelepanu pöörama. Samas jälgime, mis vabakonnas praegu toimub, kes abi vajab, mida teha saame. Ise jälgin, et õues käiksin. Mitu korda päevas. Ärevus kukub siis kohe kolinal.
Inna: Eelmiseks nädalaks planeeritud vestlused tulevikujuhtidega said peetud Skype’is. Kohtumised ligi paarikümne innustunud vabakonna liikmega olid õpetlikud. Ka Zoomiga tuleb nüüd sõbraks saada. Jalutuskäikudel metsa tegin lastelastele “virtuaalset loodusõpetust” – saatsin jalutuskäigul nähtud kevadekuulutajatest fotosid ja küsimusi. Hakkasin ka päevikut pidama – sellist suurde kladesse ja pliiatsiga. Tore neil kunagi see leida ja kriisiaja eluolust teada saada.
Lauri: Eriolukord on ka kogukonnapraktika virtuaalseks teinud. Vabaühendused pakkusid aktiivselt tegevusi, millega õpilased saavad praktika läbida kodust väljumata. Kui ka sinul on ideid, kuidas praktikat virtuaalselt sooritada, siis võta ühendust! Teiste näiteid saad vaadata siit: heakodanik.ee/e-kogukonnapraktika.