Tänavu 1. märtsiks esitatavad taotlused menetletakse veel vana korra järgi ehk juuni lõpuks. Esitades taotluse alates 1. juulist, võib nimekirja saada 1. augustiks, kui kõik tingimused on täidetud, põhikiri vastab seaduse nõuetele, pole aruandevõlgu jmt. Nimekirjast kustutamise eel antakse 30 päeva puuduste kõrvaldamiseks, ja kustutamine toimub samuti järgmise kuu esimesel.
Kiirem menetlus ei tähenda siiski, et eile loodud ühing kuu ajaga nimekirja pääseks, sest edasi kehtib üsna range piirang, et enne taotlemist peab olema kuus kuud tegutsetud ja selle aja kohta aastaaruanne esitatud. Nii vähendab muudatus eelkõige asjatut bürokraatiat, aga otsesemat mõju annetuste mahu suurenemisele oodata ei maksa – selleks oleks vaja loobuda maksusoodustuse piirmääradest.
Veel neli aastat tagasi tegi tulumaksusoodustusega ühingute nimekirjas muudatusi kaks korda aasta Vabariigi Valitsus, 2015. aastast sai selle voli Maksu- ja Tolliamet, kuulates siiski ära asjatundjate komisjoni soovitused ühingute tegutsemisest avalikes huvides ja heategevuslikult. Viimased aastad ei ole aga komisjoni ja maksuhalduri vahel enam olulisi erimeelsusi olnud, mis võimaldaski 2007. aastast tegutsenud komisjoni menetlusest välja võtta. Maksuhaldur lubab aga vajadusel vabaühendustega (eriti usuühingutega) vormivabamalt edasi konsulteerida.
Nimekirja kuulub praegu üle 2000 ühingu ja staatus on vajalik, et annetajad saaksid maksusoodustust ja ühing ise saaks teha maksuvabalt hulka kulusid (toitlustus, meelelahutus, vabatahtlike päevaraha jpm). Vaata nimekirja eeliseid MTA kodulehelt.
Tegu oli Vabaühenduste Liidu aastatetaguse ettepanekuga, mis sai koostöös siseministeeriumiga lõpuks rahandusministeeriumi ja lõpphääletusel 73 Riigikogu liikme toetuse.