Valimiste valvuritele jäi sel nädalal hea valimistava rikkumistest silma JOKK-skeem Mustamäel ning reklaam haridusasutuse taristul. Tunnustamist väärivad Signe Riisalo, Tanel Kiik ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond.
1. koht: JOKK-skeem Mustamäel
Mustamäe linnaosa valitsuse välikontorid Keskerakonna värvides – näide avaliku võimu ja ressursside kuritarvitamisest
“Hea valimistava näeb ette, et kõik valimiskampaaniaga seotud kulud rahastatakse üksnes erakonna, valimisliidu või kandidaadi eelarvest. Erakonna värvides kampaaniatelgi püstitamine pole kuidagi põhjendatav Tallinna linna avalike teenuste täitmisega ja läheb ühte patta Keskerakonna varasemate rikkumistega (nt trummi põristavad linnajuhid ülisuurel välireklaamil), mis päädisid raha tagasimaksmisega,” kommenteeris valimiste valvur Meelis Oidsalu.
“See on küll üsna selge rikkumine. Samas paneb mõtlema, kuivõrd õnnega koos me ikka oleme – elame demokraatlikus riigis, kus sedasorti tegevust ei sallita. Mõnes nõukaajast halvemini taastunud riigis võiks olla partei, enda ja avaliku raha selline vaba ja vajaduspõhine segakasutus pigem tavaline nähtus,” lisas Anna-Kaisa Oidermaa.
2. koht: valimisreklaam Tartu Ülikooli ühiselamu seinal
Lähtuvalt heast valimistavast on haridusasutused neutraalsed ning avalikke vahendeid kasutatakse vaid tingimustel, mis on kättesaadavad ka teistele valimistel osalevatele kandidaatidele. Andro Roos (Keskerakond) kasutab aga enda reklaami kuvamiseks Tartu Ülikooli ühiselamu seina Raatuse tänaval.
“Heas valimistavas seisab selgelt, et haridusasutused on neutraalsed, mistõttu ka nendel hoonetel valimisreklaami eksponeerimine läheb selle sättega vastuollu. Kui ühiselamu seinal oleks kõigi kandideerivate erakondade reklaamid, siis võiks võrdse kohtlemise seisukohast teha möönduse, kuid seegi oleks absurdne – nagu teisi reklaampindu linnas ei leiduks,” arvas Tõnis Saarts.
“Haridusasutuse taristu kasutamine meelsusreklaamiks peaks olema haridusasutusega kokku lepitud ning läbi kaalutud. Kui haridusasutuselt pole luba küsitud, siis on tegemist avaliku vara (isetekkelise reklaampinna) isikliku kasu eesmärgi tarvitamisega. Kui haridusasutuselt on luba saadud, on küsimus selles, kas pinda võivad kasutada ka teised erakonnad,” täiendas Meelis Oidsalu.
3. koht: Andro Roos loobub Riigikogu liikme palgast
Kolmanda koha rikkumiste tabelis hõivas samuti Andro Roos (Keskerakond), kes valituks osutudes lubab loobuda Riigikogu liikme palgast puudustkannatajate kasuks. Kas tegu on häälte ostmisega?
“Kuigi osaliselt võib seda pidada valijate ära ostmiseks, siis tegelikult on suurem probleem selles, et kandidaat ei räägi mitte oma sisulistest valimislubadustest, mida ta kavatseb ära teha, vaid suunab fookuse mingile pealtnäha “üllale žestile”, mis tegelikult ühtegi valdkonnapoliitikat paremaks ei muuda,” sõnas Tõnis Saarts.
“Õiguslikult pole see üleskutse keelatud, kuid mõjub sisutühja valijaga manipuleerimisena ja jätab mulje valija äraostetavusest,” kommenteeris Steven-Hristo Evestus.
Anna-Kaisa Oidermaa pakub, et kas kandidaat ei sooviks sel juhul mõne vabaühendusega liituda, kui oma aktivismis niivõrd altruistlikke ettepanekuid teeb.
Valimiste valvurid tunnustavad
Sotsiaaldemokraadid erakondade valimisprogrammide maksumuse analüüsis
Rahandusministeerium analüüsis juba viiendat korda erakondade valimislubadusi keskendudes nende maksumusele. Analüüsist selgus, et mitmete lubaduste elluviimiseks ei ole näha rahalise katte asukohta, erandina võib aga välja tuua Sotsiaaldemokraatliku erakonna, kellel on kõige rohkem konkreetseid maksutulu kogumise ideid.
“Oluline algatus ja analüüs, mille põhjal peaks kindlasti poliitilist debatti sisulisemaks ajama,” kommenteeris Siim Espenberg.
Anna-Kaisa Oidermaa lisas, et programmides võiks selline eelarvetabel kohe lubadustega kaasas käia.
“Siuna Sotsi”
“Siuna Sotsi” on sotsiaaldemokraatide videosari, kus Lauri Läänemets ja Peep Peterson vastavad sotsiaalmeedias rahva esitatud küsimustele.
“Tõesti sümpaatne, et vastused-kommentaarid on sisulised ja valijal on võimalik poliitkampaania ajal poliitikuid ka inimlikumast vaatest näha,” kiidab Helen Tammemäe.
Signe Riisalo (Reformierakond) ja Tanel Kiik (Keskerakond) “Valimisstuudios”
15. veebruari “Valimisstuudios” arutasid riigikokku kandideerivad poliitikud tervishoiuga seotud teemade üle. Valimisdebatis kiidab Signe Riisalo sotsiaaldemokraate ja Tanel Kiik tunnustab valitsust – mõlemad seoses hooldusteemadega. Üksteise tunnustamist peab üldjuhul tikutulega taga ajama, sellest debatist leidsime aga lausa kaks head näidet.
“Vahetult enne valimisi jääb valdavalt mulje, et ükski poliitik pole koostöövõimeline. Sisuliste küsimuste üle arutamine ja ühisosa leidmine annab signaali, et inimesed on võimelised ka valitsuses koos töötama ja riiki juhtima,” sõnas Helen Tammemäe.
“Kui üksteise panust sisuliste poliitikate osas tunnustatakse, nähakse oma erakondlikust nabast kaugemale ning laiemat pilti, siis on see kindlasti ka teistele eeskujuks,” tunnustas Tõnis Saarts.
Kõik on oodatud teada andma oma tähelepanekutest, nii hea valimistava rikkumistest kui ka silmatorkavalt heast järgimisest, aadressil valimistava@heakodanik.ee.
*Edetabel ilmus Eesti Päevalehes 17. veebruaril 2023.*