19. augustil kuulutas Eesti Külaliikumine Kodukant Jõgevamaal Sadala külaplatsil välja Eesti Aasta küla 2023, tiitli sai Kaerepere alevik Raplamaal. Hindamiskomisjoni tööd juhtinud riigikogu esimees Lauri Hussar toob Maalehe loos välja, et Kaereperes on kõik olemas. “Seal on kõike arendatud terviklikult, mõeldud igale vanuserühmale.“
Küsisime MTÜ Arendusselts Koduaseme ühe eestvedaja, Reelika Kuusemäe käest, kuidas Kaerepere kogukond koos tegutseb ja mis teeb elu sealkandis nii toredaks.
“Kaerepere alevik sai küll aasta küla tiitli, kuid tunneme, et hingame ühes rütmis ka meie siinsamas kõrval asetsevate ümberkaudsete küladega. Seega on paljud nende külade inimesed ka meie suured abilised ja vastupidi, ideede genereerijad ning nende teostajad. Kõiki neid külasid ning aasta küla Kaerepere alevikku hõlmab üks MTÜ, kuna leiame, et nii kompaktse, ühtehoidva ja hästi toimiva külade piirkonnana saame sellega edukalt kõik vastavad toimingud aetud. Kaerepere alevik (541 elanikku) koos seda ümbritsevate küladega on ideaalne elupaik igas eas inimestele.
Õnnelik on see, kellel on olnud võimalus siin kasvada ja elada ning kes on siia oma tee leidnud või leidmas – Kaerepere kandis kanda kinnitanud elanikel on olnud oskust ja jaksu hoida järjepidevust ja traditsioone aastakümneid, olles tänulikud eelnevatele põlvedele ning andes võimalusi uutele tuljatele. Siinstele inimestele on kasutada aegade jooksul rajatud suurepärane taristu, mille tõeline väärtus avaldub alles tänu siinsele elujõulisele, mitmekülgsele ja pidevas arengus olevale kogukonnale. Sellel aastal tähistame Haridusseltsi ja seltsimaja rajamise 100. aastapäeva – samas seltsimajas, kus tegutsesid meie esivanemad, korraldame ka meie oma kultuuri- ja haridussündmusi, millest mitmete juured ulatuvad kas kaudsemalt või otsesemalt esiemade aega.
Näiteks väärtustab kogukond tarkust ja haridust endiselt erinevate kogukonna koolituste näol. Üheskoos peetakse talguid ning traditsioonilisi sündmusi. Juba aastakümneid tegutseb vabatahtlikkuse alusel näitering Anderaasuke, toimuvad ooperikinod, käivad koos mitmesugused huviringid ja ühiselt peetakse arvukate kultuurisündmustega Kaerepere aastapäevasid (viimased Kaerepere 605 ja 610). Kaerepere piirkonna elanikud armastavad võtta ise vastutust, luua väärtust ja teha ümbritsevale head, tagades nii üheskoos kauni, samas pidevalt areneva ja ajaga kaasas käiva elukeskkonna ja mitmenäolised võimalused.”