artikkel

Selgus Eesti Aasta küla

laine
21. august 2023
Foto:

Eesti Külaliikumine Kodukant kuulutas Jõgevamaal Sadala külaplatsil välja Eesti Aasta küla 2023, tiitli sai Kaerepere alevik Raplamaal.

Sadalas anti küladele välja ka eripreemiad:

  • Siseministeerium ja Päästeamet (turvalisus) – Suurejõe küla Pärnumaal
  • Regionaal- ja Põllumajandusministeerium (maaelu edendamine) – Ostrova küla Võrumaal
  • Eesti Maaturismi Ühing (külalislahkus) – Valma küla Viljandimaal
  • Eesti Valdade ja Linnade Liit (koostöö omavalitsusega) – Soonurme küla Ida-Virumaal
  • Pere Sihtkapital (lapsesõbralikkus) – Neemi küla Saaremaal
  • Eesti Leader Liit (Leader projektide elluviimine) – Puise küla Läänemaal
  • Maaelu Teadmuskeskus (kogukondlik areng) – Albu küla Järvamaal

Konkursil osalesid kõigist 15st Eesti maakonnast valitud Aasta külad. Eesti Aasta küla aunimetus omistatakse ühele külale, külade piirkonnale või alevikule, mis on saavutanud nähtavaid tulemusi ja mõju kohapealse elukeskkonna kujundamises. Konkursi võitjale anti Kodukandi poolt aukiri, mälestusese ning rahaline stipendium 1500 eurot. 

Aasta küla projektijuht Anneli Kana märkis, et hindamisel oli oluline külaarenduslike ja kogukonda liitvate tegevuste edukas algatamine ja elluviimine, tulemuslik koostöö kohaliku omavalitsusega ja piirkonnas toimetavate ettevõtjate ja teiste vabaühendustega. Anneli Kana rõhutas ka avatust, tuntust ja positiivset mainet maakondlikul ja/või üleriigilisel tasandil ning uuenduslike ja nutikate lahenduste rakendamist oma elukeskkonna arendamisel.

Kodukant on Aasta küla konkurssi korraldanud juba aastast 2005, seda igal teisel aastal. Lauri Hussar oli järjekorras juba viies Riigikogu esimees, kes hindamiskomisjoni töös osales. “Kõik selle aasta nominendid on tegelikult minu seisukohast väärt tiitlit “Aasta küla”. See tugev kogukonna tunne, armastus oma kodukandi vastu ning soov panustada paikkonna arengusse, õhkas kõikidest küladest tugevalt välja. Mul on hea meel, et viimase 5-6 aasta jooksul on küladesse kolinud elama palju noori, kes tahavad panustada ja külasse uus, värske hingamine anda. Tahan südamest tänada konkurssil osalejaid sooja vastuvõtu eest ning ka korraldajaid kutse eest üritusel kaasa lüüa,” ütles Hussar.

Hindamiskomisjoni kuulus lisaks Riigikogu esimehele esindajad ka Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumist, Eesti Leader Liidust, Maaeluvõrgustikust, Eesti Linnade ja Valdade Liidust ja Eesti Maaturismi Ühingust, lisaks Eesti Külaliikumise Kodukant liikmeskonna esindaja ning eelmise Aasta küla esindaja.