Hubane söögikoht Telliskivi 15 pakub tööd erivajadustega inimestele. Hetkel töötab neid kohviku meeskonnas kolm ning kõik saavad oma tööülesannetega hästi hakkama, eesmärk on seda numbrit suurendada. Kuna tegemist on uue söögikohaga, said Changemakers Academy noored ülesandeks kohvikut külastajate jaoks kutsuvamaks muuta.
“Tegime erinevaid asju, näiteks uue menüü kujunduse ja ülesehituse. Kaasasime tippfotograafi, kes jäädvustas isuäratavaid pilte päevapraadidest, et kohvik sotsiaalmeedias maitsvam välja näeks. Alustasime kohviku nimel läbirääkimisi Wolti ja ISIC-kaardi teenustega, et söögikoht oleks rohkematele inimestele kättesaadav,” kirjeldas tööülesandeid Carolyn Soosaar.
Lisaks kohvikus toimetamisele algatasid noored miniprojekti nimega restoretk. See on erinevate Telliskivi piirkonna restoranide koostöös sündinud kleepsude korjamise süsteem, mis annab võimaluse saada soodustust või tasuta magustoidu.
“Telliskivi 15 kohvikuga töötamine muutis minu arusaama puuetega inimeste maailmast. Ma ei kujutanud varem ette, kuivõrd keeruline protsess töö leidmine nende jaoks on,” rääkis Soosaar saadud kogemustest. “Puudega inimesi võtavad tööle väga vähesed asutused, kuigi paljud neist saavad hakkama enamike teenindusvaldkonna ülesannetega nagu köögis aitamine ja klientide teenindamine. Ka kohviku klientideks võiksid saada erivajadustega inimesed, kes tavaliselt väljas söömas-kohvitamas ei käi.”
Noortele on Changemakers Academy suurepärane enesearengu võimalus, kus õpitakse ajaplaneerimist ja võõraste inimestega suhtlemist, hindas Team Zebarliku mentor Anna Grund. “Tegevused, mida noored läbi viima peavad, on väga praktilised ja intensiivsed. Ülesande püstitusest kuni idee realiseerimiseni möödub kõigest paar kuud. Kusjuures osa ülesandeid on püsitanud ettevõtja, osa ülesandeid mõtlevad noored ise juurde. See kõik tuleb noortele endile ka edaspidi kasuks.”
Grund rõõmustab, et kuigi Changemakers Academy nõuab tugevat pingutust, on noored valmis endast parima andma. “Vaatamata tihedale graafikule koolis, trennides ja huviringides, suudavad nad leida motivatsiooni, jõudu ja soovi tegutseda maailma paremaks muutmisega. Olen nende üle uhke.”
Osalemine Changemakers Academys andis noortele enda hinnangul rohkelt kogemusi koostöö tegemisest, turundusvaldkonnast ja paljust muust. “Sain uusi teadmisi oma ideede esitamiseks ja ei karda enam esinemist. Meie koostöö kohvikuga Telliskivi 15 on olnud imeline! Ma arvan, et suudan nüüd paremini erinevaid inimesi mõsta,” kirjeldas Soosaar. “Tean nüüd, et tulevikus soovin luua sotsiaalse ettevõtte, et seekaudu maailma murekohti lahendada. Alustan juba õpilasfirmaga!”
Pildil vasakult: Carolyn Soosaar, mentor Anna Grund, Taavi Karvanen, kohviku omanik Anu Hall, Jefim Valitov, Janika Vilde, Robert Telpt.
Changemakers Academy on Briti Nõukoguga koostöös korraldatav sotsiaalse ettevõtluse konkurss, mille eesmärk on tõsta teadlikkust sotsiaalsest ettevõtlusest, ühendada eesti ja vene keelt emakeelena kõnelevaid noori ja anda noorele võimalus teha esimesi samme ettevõtlusmaailmas koos mentori ja ettevõtja abiga, õppides turundamist.
Sellel aastal valiti ligikaudu 200 kandideerijate seast 60 noort. Sotsiaalsed ettevõtted, kus noori kaastakse on YFU Eesti, Telliskivi 15, Ettevõtlusküla, Eesti Kirbuturg, Põhja-Eesti Pimedate Ühing ja Iseseisev Elu.
10.märtsil tutvustavad tehtu noored pidulikul Changemakers Academy galal Tallinnas.
Changemakers Academy’ga saab tutvuda rohkem selle lehel Facebookis ning instagramis @changemakersofficial.