Mida plaanib uus valitsus teha kodanikuühiskonna heaks? Seekordne dokument on mitmest varasemast lakoonilisem ja kehtestab pigem eesmärgid kui tegevused. EMSLi kuuest ettepanekust on valitsusleppesse jõudnud rohkem või vähem isegi üle poole. Kui meie soovisime rohkem tähelepanu kaasamisele, sotsiaalsele ettevõtlusele, avalikele teenustele, maksupoliitikale ja kahele mõttele rahastamisest, siis lepe ei maini neist üldse avalikke teenuseid ja annetuste soodustamist.
Konkreetselt kodanikuühiskonnast lubatakse kaht asja:
Esimese puhul ei saa loota otseselt lisarahale, aga küll sellele, et edaspidi tuleb rohkem tegevustoetuste lepinguid ning väheneb poliitiline rahastus nagu hasartmängumaksu nõukogu või katuseraha kaudu.
Teine lubadus kattub sõna-sõnalt meie ettepanekutega, iseasi, kuidas see lõpuks ellu jõuab. Siin suhtleme erakondade, ministrite ja riigikogu komisjonidega tihedalt, et need mõistlikult sisustatud saaksid.
Annetuste soodustamist lepe ei puuduta üldse, ent eraisikute annetuste maksuvabastus võib tegelikkuses laieneda uue valitsuse plaaniga piirata eluasemelaenu intresside ja hoiuseintresside tulust mahaarvamist. Kui teisi kulusid saab maha arvata vähem, siis annetusi eeldatavasti rohkem. Kuidas seegi eesmärk päriselt teoks saab, selgub ilmselt lähikuudel. Juttude põhjal võib lauale jääda meie ettepanek kehtestada annetustele eraldi piirmäär.
Pealtnäha demokraatia edendamisena kõlab ka lubadus „Analüüsime rahvaalgatuse kehtestamise ja rahvahääletuse laiendamise võimalusi.“, ent seni on eksperdid olnud pigem skeptilised, et rahvahääletuste enam kasutamine päriselt paremad otsused annaks (vt ka Brexit). Pigem võib see hoopis populismi soodustada. Aga lubadus on analüüsida, nii et löögem oma arvamustega kaasa!
Kaudsemalt toetavad kodanikuühiskonda veel järgmised lubadused:
Kokkuvõttes – napp, ent lootusrikas. Ja nagu mitu korda öeldud, peavad vabaühendused ise tegusad olema, et nende piir- või valdkonnas õiged asjad lubaduste piires tehtud saaksid. Ning edasi torkida ka noid teemasid, mis valitsusleppesse ei jõudnud.