artikkel

Mida me ära teinud oleme? EMSLi kvartaliaruanne huvikaitsest 4/2017

laine
22. jaanuar 2018
Foto:
Ega aasta lõpus suuri asju enam toimunudki, aga meenutuseks siiski, kaugele miski 2017 lõpuks jõudis. Või enamasti ei jõudnud.

Kuidas vabakonda raha juurde tuua?

EMSLi osalusel valminud ettepanekud eraraha enamaks kaasamiseks jõudsid lõpuks detsembri viimasel istungil valitsusse. Esimese hooga toetati maksutagastuse suunamist uuesti annetuseks ja tulumaksusoodustuse saamise lihtsustamist, samuti tunti huvi ühiskondliku mõju osakute (ingl SIB) vastu. Arutelu jätkub, ilmselt aprillis.

Rahastusandmed avalikud

Aadressil http://mtyraha.heakodanik.ee näeb nüüd täielikke, ent mitte täiuslikke andmeid vabaühenduste 2016. aasta riikliku rahastuse kohta iga mõeldava nurga alt. Head möllamist. Me jätkame andmekogumise ja analüüsi metoodikate täiustamisega koos sise- ja rahandusministeeriumiga, 2017 andmed lisame kevadel.

Õigusloome põhialused 2030

Justiitsministeerium valmistub õigusloome kvaliteeti tõstma pidava dokumendi uuendamiseks, sest senised õiguspoliitika arengusuunad kehtivad 2018. aastani. Detsembris arutasime riigikantselei ja mitme ministeeriumiga üht osa kogu kupatusest ehk vana head kaasamist. Suure küsimusena jäi üles, et kaasamispraktikaid ei ole tegelikult aastaid uuritud, aga võiks. Väiksematena, et osalusveebi ei taha ja eelnõude infosüsteem ei oska paljud kasutada; valitsemiskultuur väga ei soosi mõjude hindamist ja kaasamist, kui on ikka vaja midagi läbi suruda; ja tavalisel kodanikul on üldse üsna ükskõik. Ilmselt peaks uuendama ka kaasamise head tava. Protsess jätkub tänavu, aasta esimeses pooles tuleb ka avalik arutelu.

Kaasamist arutasime ka eraldi riigikantselei strateegiabürooga, aga täna pole veel otsust, kas teeme ise ühe variraporti kaasamise olukorrast või tuleb ametlikum uuring, nende poolt või üheskoos.

HMNi muutmine venib ikka veel

No mitte midagi uut pole järjekordselt kirjutada. Hasartmängumaksu jagamise ümberkorraldamise järgmine faas ehk nelja ministri vaheline arutelu edasistest kokkulepetest on nihkunud jaanuari.

Katuseraha rahvaalgatus tiksub edasi

Pea 600 allkirja vajalikust tuhandest saime mullu netis ja paberil kokku, aga siis sai endal jaks otsa. Petitsioon aga tiksub edasi, küllap jätkame tänavu, kui teema jälle aktuaalsem, sest valimiste eel on parteide kiusatus varastatud raha pihustada kindlasti eriti suur.

KOPi tulevik

Püüdsime silma ja kätt hoida kohaliku omaalgatuse programmi tulevikul, aga uut programmdokumenti ei paista veel tänaseni olema. Üleminekuaastal jääb veel KÜSKile mingi roll, edasi peaks töö üle võtma omavalitsuste juhitavad uued maakondlikud rakendusorganisatsioonid, mis nende nimi igal pool ka pole.

Ühinguõiguse revisjon

Ei kippu ega kõppu, kuigi järgmine paber pidi arutelule tulema juba septembris.

Nii et 2018 jätkame reipalt kõigi täpselt samade teemadega kui mullu. Või tunamullu. Muudest asjadest plaanime tänavu veel:

  • taaskäivitada avatud valitsemise partnerluse vabaühenduste ümarlaua;
  • osaleda Koostöö Kogu demokraatialaboris,
  • hoida ikka silma peal rahastamispõhimõtete järgimisel, sh strateegilist partnerlust propageerida
  • vähendada nii rahastamise kui muu aruandlusega seonduvat bürokraatiat
  • parandada kogutava statistika kvaliteeti, nagu alati
  • koondada taas vabakonna seisukohad 2019 riigikogu valimisteks.